У ВРУ зареєстровано два законопроєкти, якими пропонується змінити правила оподаткування міжнародних посилок:
Законопроєктом № 12429 пропонується, зокрема:
► виключити положення, які передбачають, що не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з ввезення товарів, вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, крім ввезення товарів сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 45 євро, для одного одержувача - фізичної особи в одній депеші від одного відправника фізичної особи у міжнародних поштових відправленнях або в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника фізичної особи у міжнародних експрес-відправленнях, за умови, що
► запровадження нової операції, що підлягає оподаткуванню ПДВ - дистанційний продаж товарів;
► визначення платником податку з дистанційного продажу товарів особи – нерезидента, яка здійснює такий продаж. При цьому, проектом Закону за аналогією з Директивою Ради ЄС № 2006/112/ЄС пропонується прирівняти особу, яка сприяє дистанційному продажу за допомогою електронного інтерфейсу, такого як онлайн-платформа, портал, веб-сайт тощо, до особи, яка здійснює дистанційний продаж товарів.
► запровадження спеціального порядку оподаткування ПДВ дистанційного продажу товарів у партіях фактурною вартістю до 150 євро, який мають право використовувати особи, які здійснюють дистанційний продаж товарів;
► звільнення від сплати ПДВ при ввезенні (пересиланні) на митну територію України у міжнародних поштових відправленнях або у міжнародних експрес-відправленнях товарів вартістю до 150 євро за умови, що ПДВ, який підлягає сплаті:
Зміни до Митного кодексу та Закону «Про поштовий зв'язок»
Законопроєктом № 12430 пропонуються такі зміни до Митного кодексу України:
► визначити особливості застосування курсу валют для цілей здійснення митних формальностей щодо товарів, ПДВ у разі переміщення (пересилання) яких через митний кордон України у МПВ або МЕВ підлягає сплаті відповідно до статті 206-1 ПКУ особою, яка здійснила їх дистанційний продаж;
► визначити порядок оподаткування ПДВ та ввізним митом товарів, що переміщуються (пересилаються) в МПВ або МЕВ залежно від того, на чию адресу такі товари переміщуються – підприємства чи громадянина, встановити порядок визначення бази оподаткування у таких випадках;
► запровадити митну декларацію для товарів з незначною вартістю з набором даних, аналогічним митній декларації Н7, яка існує у країнах Європейського Союзу, встановити особливості її використання;
► визначити порядок декларування товарів сумарною фактурною вартістю до 150 євро (крім підакцизних), що переміщуються (пересилаються) в МПВ або МЕВ для одного одержувача – громадянина та при переміщенні яких ПДВ сплачується відповідно до статті 206-1 ПКУ особою, яка здійснила їх дистанційний продаж;
► визначити порядок обміну інформацією між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної податкової політики, про товари, ввезені на митну територію України у МПВ та МЕВ, ПДВ за якими сплачено особою, що здійснювала дистанційний продаж товарів.
Також пропонується внести зміни до статті 29 та частини 3 статті 31 Закону «Про поштовий зв’язок», які регулюють питання здійснення міжнародного поштового обміну. Зокрема пропонується:
У текстах законопроектів зазначено, що вони набирають чинності через один рік з дня, наступного за днем їх опублікування.