Абзац 1 п. 49.2 ПКУ встановлює універсальне правило:
Декларація подається за кожен звітний період, у якому:
– виникають об’єкти оподаткування; або
– є показники, що підлягають декларуванню.
Це стосується всіх платників, у тому числі тих, хто на спрощеній системі (ЄП).
Податковий кодекс зобов’язує подавати декларацію лише за ті періоди, коли є об’єкти оподаткування або показники для декларування (абз. перший п. 49.2 ст. 49 ПКУ). Ця норма стосується і платників єдиного податку.
Для юросіб – платників ЄП 3‑ї групи:
Якщо протягом кварталу / півріччя взагалі не було доходів, що підлягають оподаткуванню єдиним податком, то:
юридична особа – платник ЄП 3‑ї групи не зобов’язана подавати декларацію з єдиного податку за півріччя поточного року.
Причина: немає об’єкта оподаткування і показників для декларування, отже, за цей квартал декларація не подається.
При цьому зверніть увагу, що мається на увазі звітний період - півріччя, а не ІІ квартал, тобто, якщо у І кварталі доходи були, то:
Тобто, якщо:
- за І квартал доходів не було – декларація за І квартал не подавалась;
- за ІІ квартал ситуація не змінилась – за півріччя також можна не подавати декларацію.
Як тільки в будь‑якому кварталі з’являється дохід або інші показники – за відповідний квартал декларація подається обов’язково.
Для ФОП – платників ЄП 3‑ї групи:
Роз’яснення ДПС прямо зазначають:
- якщо у ФОП – платника ЄП 3‑ї групи протягом І кварталу, півріччя, трьох кварталів відсутні доходи та об’єкти оподаткування, що підлягають декларуванню,
– декларація за такі періоди не подається.
Це означає:
Але важливо: навіть якщо попередні квартали були «порожніми», за підсумками року (IV квартал) ФОП 3‑ї групи подасть річну декларацію,
– із нульовими показниками за рік (якщо до кінця року дохід так і не з’явиться),
– або з урахуванням доходів, що виникли в будь‑якому з кварталів.
Висновок для ФОП та юросіб на 3‑й групі ЄП щодо «нульових» декларацій за півріччя
Формально, за відсутності доходу та об’єктів оподаткування за півріччя, юрособи та ФОП на 3‑й групі ЄП мають право не подавати квартальну (піврічну) декларацію. Це відповідає позиції ДПС та нормам ПКУ.
Водночас з огляду на податкову безпеку доцільно подавати «нульову» декларацію, навіть якщо діяльності не було, з таких причин:
1. Запускається строк давності 1095 днів.
– При поданій декларації 3‑річний строк перевірок відліковується з дати її подання;
– після спливу 1095 днів податкова не може повернутися до цього періоду;
– при неподанні декларації строк давності не починається, і ризик перевірок зберігається фактично без обмеження.
2. Формується прозора податкова історія.
– «Нульова» декларація фіксує відсутність діяльності в офіційному реєстрі;
– немає «білих плям», коли через роки складно довести, що операцій не було.
3. Можливість виправити помилки без зайвих санкцій.
– Подана декларація дає змогу за потреби подати уточнюючу;
– це краще, ніж отримати штраф за неподання звітності (п. 120.1 ПКУ – 340 грн) або зіткнутися з претензіями заднім числом.
Отже, формально квартальну/піврічну декларацію при нульовому доході можна не подавати, але з практичної точки зору для ФОП і юросіб на 3‑й групі ЄП доцільно подавати «нульову» звітність. Це мінімізує майбутні ризики перевірок, спірних ситуацій і штрафів та забезпечує чіткі часові рамки податкової відповідальності.