Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


19.03.21
23622 40 Друкувати

Електронна трудова книжка в запитаннях – відповідях

10 березня 2021 року опубліковано підписаний Президентом Володимиром Зеленським Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі», який Верховна Рада ухвалила 5 лютого цього року.

Що зміниться із підписанням Закону про електронні трудові книжки?

Оскільки, Закон вступить в дію через три місяці, то починаючи з 10 червня 2021 р., усі роботодавці нашого краю, мають подати до Реєстру застрахованих осіб відомості з паперових трудових книжок про трудову діяльність своїх працівників.

Також, протягом перехідного періоду можна буде використовувати як паперову трудову книжку, так і електронну форму уже наявних або внесених відомостей про трудову діяльність.

Що стало приводом для такого нововведення?

Приводом до введення електронних трудових книжок було багато чинників, які пов’язані з цифровізацією нашої держави. Основні з них це  перспектива автоматичного призначення пенсії та ряд інших переваг, таких як зменшення витрат роботодавців на ведення паперового документообігу та спрощення доступу до інформації про набутий стаж працівників для призначення виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, насамперед у випадку тимчасової втрати працездатності.

Яка інформація буде міститися в електронній трудовій книжці? Чи буде вона відрізнятися від паперової?

Електронна трудова книжка — це цифровий аналог паперових трудових книжок, тому в електронній трудовій книжці буде відображатись уся інформація про стаж, яка наявна в паперовій книжці.

Як можна оформити електронну трудову книжку, хто це має робити і де?

Відомості про трудову діяльність можуть вноситись, як застрахованою особою так і  роботодавцем через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України у вигляді сканованих або оцифрованих копій передбачених законодавством документів (трудової книжки, довідок тощо) з обов’язковим накладанням страхувальником або застрахованою особою кваліфікованого електронного підпису.

Після внесення відомостей про трудову діяльність роботодавець зобов’язаний видати оригінал паперової трудової книжки працівникові на руки під підпис.

Коли електронні трудові книжки почнуть офіційно діяти для всіх?

Опублікований 10 березня 2021 року Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» № 1217-IX передбачає вступ в дію через три місяці з дати опублікування.

Закон передбачає 5-річний перехідний період? В чому його особливості? Що буде із паперовими книжками?

За цей період має відбутись включення Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників на підставі відомостей, поданих страхувальником або застрахованою особою у порядку та строки, встановлені Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин.

Після «оцифрування» оригінал паперової трудової передається на зберігання працівнику як офіційний документ. Якщо працівник виявить бажання продовжити її ведення, то роботодавець на його вимогу буде зобов’язаний паралельно із електронним обліком трудової діяльності також внести до паперової трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення.

Як наявність електронної трудової книжки впливає на процедуру виходу на пенсію?

Електронна трудова книжка дасть можливість уповноваженим органам призначати особі пенсію автоматично (без звернення) та збирання документів за всю її трудову діяльність. За особою буде зберігатися право вибору для покращення запропонованого розрахункового розміру, а саме:

– або особа надає відомості про отримувану заробітну плату за період до 2000 року (до запровадження персоніфікованого обліку);
– або відтермінує свій вихід на пенсію для одержання підвищення до пенсії на 0,5 – 0,75% за кожний повний місяць роботи після досягнення пенсійного віку;
– або використовує право на призначення пенсії.

Як можна знайти і подивитися свою електронну трудову книжку?

Переглянути наявну про себе інформацію, в т.ч. свій трудовий чи страховий стаж можна на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua). Якщо в особи виникають будь – які питання, в цьому випадку реалізована можливість подачі звернення, в якому можна описати їх суть та, у встановлені законом терміни, особа отримає відповідь. Крім того, можна звернутись до найближчого сервісного центру.

Також Пенсійним фондом України розроблено мобільний додаток «ПФУ» для системи Андроїд, який можна завантажити на Google Play (Гугл плей).  Він забезпечує доступ з мобільних пристроїв до електронних сервісів Пенсійного фонду України та робить спілкування з Пенсійним фондом максимально зручним та ефективним.

На скільки будуть захищені дані, які міститимуться в електронній трудовій книжці? Чи зможуть шахраї скористатися цими даними?

Дані акумулюються в Реєстрі застрахованих осіб та мають відповідний кіберзахист, який унеможливлює шахраям скористатися відомостями, що містяться в електронній трудовій книжці.

За матеріалами Хмельницька облаcна державна адміністрація

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Сомневающийся Sкептиk
19.03.21 01:39

"...усі роботодавці нашого краю..." – странно... Зашёл на сайт ВР (Адміністративно-територіальний устрій України):
https://www.rada.gov.ua/adminter_ustr Затем выбрал: 
http://static.rada.gov.ua/zakon/new/NEWSAIT/ADM/zmist.html 
Нет деления на "край"! Есть области. Если в гугле ввести поиск "Край в Україні", то первый результат "Ставропольський край".
Хмельницкого края не нашёл

Відповісти
  • Шурик
19.03.21 03:13

5 лет. Незачем спешить.
Реформаторов за это время посадить могут, объявив по их же законам "колаборантами".

Відповісти
  • злой клоун
19.03.21 07:46

Про кибер захыст данных смешно

Відповісти
  • Ирина
19.03.21 08:32

злой клоун, згадайте, як за часів Насирова з їх кіберзахистом зникли звіти із бази разом з електронними деклараціями.

Відповісти
  • Ирина
19.03.21 08:37

Яким чином особа зараз може надати відомості про отримувану зарплату за період до 2000 року. Ми ледве пережили ті дев'яності і більшість підприємств тих часів вже не існує.  Тобто знову прийняли закон про себе і для себе: судді і депутати зможуть надати такі дані, а решту пошиють в дурні, як завжди.(( Введення цього закону додасть роботу бухгалтерам (в режимі економії бухгалтер є кадровиком), а пересічним від того закону - не сіло, ні впало. Краще точно не буде.

Відповісти
  • Олена
19.03.21 09:56

"Відомості про трудову діяльність можуть вноситись, як застрахованою особою так і  роботодавцем "  то есть надо думать, что работодатель НЕ ОБЯЗАН ОЦИФРОВЫВАТЬ?     А как же это? " усі роботодавці нашого краю, мають подати до Реєстру застрахованих осіб відомості." то есть таки должен?

Відповісти
  • Виктория
19.03.21 10:42

Олена,тоже сразу так подумала,не обязаны.

Відповісти
  • Елена
20.03.21 12:46

Виктория, я бухгалтер ФОП с наёмными работниками 15 душ. Так как у ФОПа нет обязанности хранить трудовые книжки сотрудников у себя и все трудовые у них на руках, то я и не собираюсь даже бежать и падать и что-то там всем оцыфровывать, и без этого хватает работы выше крыши с каждым днём. Поставлю в известность сотрудников и за 5 лет, я думаю, каждый найдёт возможность сделать это для себя.

Відповісти
  • Світлана
19.03.21 10:01

Панове, а хто вже відправляв свої дані до ПФУ ? Які результати ???

Відповісти
  • Люба
19.03.21 21:17

Світлана,я відправила,але чомусь мій стаж на період до 1999 не збільшився,не показує

Відповісти
  • Оля
19.03.21 18:14

Світлана, отправила, написано  "в роботі" вже так тиждень

Відповісти
  • Люба
19.03.21 21:18

Оля,у мене обробило протягом доби

Відповісти
  • Ольга
19.03.21 11:42

Світлана, документи для призначення пенсії мого батька відправляла виключно за допомогою серверу Пенсійного фонду з електроними ключами. Завантажила всі документи ( в тому числі довідку про заробтну плату до  червня 2000р.; всі перейменування підприємств; дипломи; військовий квиток тощо). Через дві неділі батьку вже була нарахована пенсія та розписано алгоритм розрахунку. Не включили роки навчання.  Через сервер Пенсійного відправила лист з проханням роз'яснити: чому не включені роки навчання. Відповідь отримала через три дні. Додала документи, які вони запросили (знову ж через сервер) і батьку перерахували пенсію в наступному місяці. Він навіть не ходив до Пенсійного фонду. Все зручно і зрозуміло. Своїм працівникам, яким в минулому році призначалась пенсія, я також робила оцифрування трудової книжки та за їх згодою передавала диплом та військовий квиток.

Відповісти
  • Anastasiya
19.03.21 16:20

Ольга, очень интересует момент м доп.документами для появления инфо об учебе на портале! Что именно потребовали добавить?

Відповісти
  • Ольга
19.03.21 16:50

Anastasiya,так як батько під час навчання пішов на військову службу, то треба було подати довідку з навчання, в якій вказати: роки навчання, форма навчання. При цьому у трудовій книжці є відмітка про роки навчання з печаткою навчального закладу. Я направила лист в навчальний заклад.Коли мені надали відповідь, то я знову зробила скан.копію листа та відправила на сервер Пенсійного фонду. Оригінали ніхто не вимагав.

Відповісти
  • ЕленаНик
19.03.21 11:59

Ольга, тобто не ходив до ПФУ? Влітку колега оформлював пенсію (м.Миколаїв), він всі свої документи сканував та відправляв самотужки, з ключами Приватбанку. І через два тижні отримав на ел.пошту запрошення прийти на особисту верифікацію з паспортом. Пішов тільки з паспортом, але в ПФУ заявили, що поки він не принесе оригінали відсканованих документів, хрін йому, а не пенсія.  Довелось їхати ще раз. Це наш ПФУ перебільшує повноваження, чи Ви, вибачте, трохи тойво, перебільшуєте? Тому що на той час перелопатили купу форумів, де спілкуються "молоді пенсіонери", і у всіх була процедура однакова: скан документів - особиста верифікація - нарахування пенсії.

Відповісти
  • Ольга
19.03.21 12:24

ЕленаНик, я не перебільшую та конкретно написала про свою ситуацію.  Відправляла в Южноукраїнське об'єднане  управління Пенсійного фонду Миколаївської області.

Відповісти
  • Олена
19.03.21 13:21

Ольга, у моего кума отцу 90 лет- раз в год ездит в областной центр в ПФ- показывает, что он еще жив. А у Вас прямо оформили по сканам трудовой. Чудеса реальные

Відповісти
  • Ольга
19.03.21 13:48

Олена,у мене батько ще підприємець. Може це і вплинуло, що можна завантажити документи на сервер Пенсійного фонду та нарахувати пенсію.

Відповісти
  • ЕленаНик
19.03.21 15:34

Ольга, це ж треба, яке співпадіння. Мій колега також ще й підприємець, і позитивно це ні на що не вплинуло, ще й прийшлось йому бігти в податкову та заяву писати, щоб не нараховували ЄСВ, бо ті бідосі "не бачили", що вже прийшов реєстр з ПФУ. Так що дозвольте залишитись при власній думці щодо Вашої інформації. Хіба що Ви трохи не договорюєте і у вашої родини було кому в пенсійному "вирішити питання".

Відповісти
  • Ольга
19.03.21 16:56

ЕленаНик, кожен має право на свою думку. Я знаходжусь в іншому місті, ніж мої батьки. Яким чином я могла з кимось домовитися чи мій батько, який взагалі не знає нікого з Пенсійного та не був там. 

Відповісти
  • 555
19.03.21 12:10

ЕленаНик, так же потребовали прийти с оригиналами документов для "верификации" в ноябре 2020, причем не сам пенсионер заносил данные на сайт, а пришел с доками в пенс. фонд своего района, а потом пришлось идти еще раз

Відповісти
  • Маруся
19.03.21 10:24

А якщо людина працює без трудової книжки, тоді як подавати відомість до реєстру?

Відповісти
  • Мира
19.03.21 10:37

Данні в ПФУ є, але багато помилок. Хто їх повинен виправляти власник трудової чи работодавець?

Відповісти
  • Инесса
19.03.21 11:41

Мира,власнику не доступна для просмотра информация из кабинета работодателя. Поэтому вывод очевиден, работодатель не несет отдаленной до пенсии ответственности за ваши неправильно отсканированные данные.

Відповісти
  • Наталия
19.03.21 11:10

Не понимаю. Это нужно сканировать трудовые книжки всех работающих на предприятии и отправлять на сайт ПФ? А если на предприятии работает 500 человек,700, 1000 и т.д. Они вконец охренели?

Відповісти
  • Инесса
19.03.21 11:32

Наталия,они создали новое рабочее место на предприятии- сканировщик и запихальщик информации на сайт ПФУ .

Відповісти
  • Наталия
19.03.21 12:25

Инесса, я бы сказала по этому поводу разные слова, но!
Они все нецензурные. 

Відповісти
  • ^^^
19.03.21 13:14

Мне вот интересно, если у меня в кабинете есть все данные о трудовом стаже, надо загружать отсканированную трудовую все равно?

Відповісти
  • Люба
19.03.21 21:24

^^^,з 1999 не треба

Відповісти
  • SHADOW
19.03.21 15:23

имхо, верификация доков нужна, т.к мало чего там  отфотошопили.

Відповісти
  • Инесса
19.03.21 15:42

SHADOW,тогда зачем нужна эта канитель со сканированием, если сканам априори верить нельзя?

Відповісти
  • SHADOW
19.03.21 16:49

Инесса, просто сотрудники пенсионного фонда, переложили свою работу на других. а сами только проконтролируют исполнение.

Відповісти
  • Инесса
19.03.21 17:15

SHADOW,абсолютно согласна.

Відповісти
  • ЕЕЕ
19.03.21 16:02

То есть с 10 июня нужно отсканировать и отправить в ПФУ трудовые книжки всех работников? А тех, кого будем принимать после 10 июня, сканы трудовых сразу отправлять при приеме? Или как?

Відповісти
  • Марина
10.06.21 11:44

ЕЕЕ,в течении 5-ти лет вы (или они сами) подаете сканы за принятых работников до 10.06.2021. а принятые 10.06.21 и позднее - скан не нужно делать, так как трудовые не нужно уже теперь держать на предприятии.

Відповісти
  • Татиана
19.03.21 20:09

И  всё,  же как работнику, при смене мест работы, знать, что у него там в той электронной книжке "дееться"?

Відповісти
  • Яна
19.03.21 21:40

Відправляла сканкопії на працівника в січні. Через 2 тижні отримала повідомлення  - виконано. В пенсійному фонду (Одеська обл) сказали що даних не бачать і потрібно надати оригінал трудової книжки.

Відповісти
  • Ната
22.03.21 16:43

Редакция,дайте ,пожалуйста ,ответ на вопрос-есть ли на сег.день ответственность работодателя за эти муки сканирования? И как же должен решаться вопрос- кто должен сканировать?

Відповісти