Автор: Войтенко Тетяна, податковий експерт.
Прийдешня зима обіцяє бути надскладною — все через неприпинні рашистські обстріли енергетичної інфраструктури. Тому підприємства заздалегідь почали здійснювати заходи, аби мінімізувати вплив критичної ситуації через знеструмлення — замінюють вікна та утеплюють приміщення, придбавають генератори, готують до зими свої автівки тощо. Саме особливостям обліку таких підготовчих заходів до непростої зими присвячено цей тематичний номер. А почнемо з купівлі та використання генератора. Як облікувати такий агрегат? Як списати пальне, використане для його роботи? На що ще слід звернути увагу? Розповімо прямо зараз.
Придбання.
Беззаперечно очікуваний строк корисного використання (експлуатації) генератора більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). Тому за нормами п. 4 НП(С)БО 7 «Основні засоби» він належить до об’єктів основних засобів (ОЗ).
Якщо вартість придбаного генератора не перевищує 20000 грн* (без ПДВ) — це малоцінний необоротний матеріальний актив (МНМА), який обліковують на субрахунку 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи», а понад 20000 грн — власне ОЗ (для обліку такого агрегата використовують субрахунок 104 «Машини та обладнання»).
* Або іншого вартісного критерію, встановленого в наказі про облікову політику підприємства для розмежування власне ОЗ і МНМА.
Однак попередньо витрати на придбання генератора та інші витрати, безпосередньо пов’язані з доведенням його до стану, у якому він придатний до експлуатації (п. 8 НП(С)БО 7), акумулюють відповідно на субрахунку 153 «Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів» або на субрахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів».
Потім на підставі акта введення в експлуатацію основних засобів об’єкт незавершених капітальних інвестицій зараховують до складу ОЗ: Дт 104 — Кт 152 (або Дт 112 — Кт 153).