Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


09.11.17
10685 3 Друкувати

Чи звільняється від сплати ЄСВ ФОП - платник ЄП, яка після настання пенсійного віку лишається пенсіонером на пільгових умовах?

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) звільняються від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ), зокрема ФОП - платники ЄП, якщо вони є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Базовим нормативно-правовим актом, який визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, є Закон України від 09.07.2003 р. № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058).

Згідно зі ст. 1 Закону № 1058 пенсіонер – особа, яка відповідно до Закону № 1058 отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім’ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених Законом № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв’язку з втратою годувальника.

Умови призначення пенсії за віком визначені ст. 26 Закону № 1058.

Так, зокрема згідно з абз. 1 п. 1 ст. 26 Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років до 31 грудня 2017 року.

Зважаючи на наявність неоднакового застосування судом касаційної інстанції ч. 4 ст. 4 Закону № 2464 у взаємозв’язку зі ст. 26 Закону № 1058, правову позицію із порушеного питання висловив Верховний Суд України (ВСУ).

У постановах від 15.04.2014 р. у справах № 21-57а14 та 21-70а14 ВСУ зазначено, що за змістом ч. 4 ст. 4 Закону № 2464 ФОП - платники ЄП звільняються від сплати ЄСВ за себе, за умови, якщо такі особи є пенсіонерами за віком (незалежно від того чи досягли вони загального пенсійного віку, чи така пенсія оформлена на пільгових умовах – зі зменшенням віку) та отримують відповідно до закону пенсію.

 Особи, яким пенсія за віком призначена відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України від 05.11.1991 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788), не є платниками ЄСВ за себе згідно з ч. 4 ст. 4 Закону № 2464 як і особи, які є пенсіонерами за віком на загальних умовах, оскільки вказана норма не містить будь – яких винятків щодо пенсіонерів за віком.

У постанові від 15.04.2014 р. у справі № 21-25а14 ВСУ вказано, що особи, яким призначені пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України від 28.02.1991 р. № 796-XІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон № 796), є пенсіонерами за віком, і це відповідає Прикінцевим положенням Закону № 1058.

Таким чином, ФОП , які отримують зазначену пенсію і обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе ЄСВ на підставі ч. 4 ст. 4 Закону № 2464.

Відповідно до ст. 2442 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-ІV висновок ВСУ, прийнятий за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов’язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно–правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Таким чином, ФОП - платники ЄП звільняються від сплати ЄСВ за себе, за умови, якщо вони є пенсіонерами за віком, незалежно від того досягли вони загального пенсійного віку, чи таку пенсію оформлено на пільгових умовах – зі зменшенням віку (у т.ч. особи, яким призначені пенсії відповідно до ст. 55 Закону № 796 та ст. 13 Закону № 1788).

Особи, яким призначено пенсію за вислугу років, скористатись пільгою не можуть.

За матеріалами Категорія 301.04.02 "ЗІР"
Теги:
Коментарі
  • Гоша
09.11.17 09:34

Может кто то знает - почему ФОП достигший возраста для получения пенсии по возрасту (60 лет), но получающий пенсию по выслуге лет, не может воспользоваться льготой по оплате ЕСВ за себя? Где же "...собака порылась..."?

Відповісти
    Оцінити
  • 3
  • 0
  • Є, є, є - халі-галі
10.11.17 08:20

Гоша, якщо вони є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Макс
30.11.17 10:43

А подскажите пожалуйста, ФОП пенсионер по возрасту свою пенсию получает в полном обьеме или при наличии деятельности что-то теряет??

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
У фокусі фото автора
Ушакова Лілія Форма № 1ДФ за 3 квартал: оренда, позики, ФОП, штрафи…...
9016 13
Календар бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Додаток
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд