Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


31.10.21
1210 0 Друкувати

Оподаткування доходу, отриманого внаслідок відступлення права вимоги за договором про участь у фонді фінансування будівництвом?

Дохід у вигляді коштів, отриманих фізичною особою – платником податку від іншої фізичної особи внаслідок відступлення права вимоги за інвестиційним договором на нерухоме майно у вигляді житлового приміщення, не введеного в експлуатацію, в будинку, будівництво якого незавершене, включається до її загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.

Водночас, слід зазначити, що відчуження майнових прав іншій фізичній особі за договором про участь у фонді фінансування будівництва не є доходом від продажу нерухомого майна (об’єкта незавершеного будівництва), оскільки предметом такого продажу може бути нерухомість чи об’єкт незавершеного будівництва, по яких проведена державна реєстрація права власності.

Тобто, дохід від продажу майнових прав за договором  про участь у фонді фінансування будівництва оподатковується за ставкою 18%, а не 5%, як при оподаткуванні доходу від операцій продажу об’єктів нерухомого майна або об’єкта незавершеного будівництва.

Відповідно до п.п.164.2.13 ПКУ до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи, що становлять позитивну різницю між сумою коштів, отриманих платником податку від інших осіб внаслідок відступлення на їх користь права вимоги за договором про участь у фонді фінансування будівництва (у тому числі, якщо таке відступлення здійснено на підставі договору купівлі-продажу), та сумою коштів, внесених платником податку до такого фонду за цим договором.

Зазначений вид доходу оподатковується за ставкою, визначеною в п. 167.1 ПКУ, яка становить 18% бази оподаткування.

В той же час, п. 167.2 ПКУ визначено, що ставка податку становить 5% бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV ПКУ.

Такий випадок визначено ст. 172 ПКУ, відповідно якого здійснюється оподаткування доходу від операцій продажу об’єктів нерухомого майна або об’єкту незавершеного будівництва.

Поняття об’єкта житлової та нежитлової нерухомості визначено в п.п. 14.1.129 ПКУ, відповідно до якого – це будівля, будинок, приміщення, що віднесені/ не віднесені до житлового фонду.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 25.12.2008 р. № 800-VI «Про іпотеку» об’єкт незавершеного будівництва – це об'єкт будівництва, на який видано дозвіл на будівництво, понесені витрати на його спорудження та не прийнятий в експлуатацію відповідно до законодавства.

Тобто, основною умовою у визначенні об’єктів нерухомого майна та незавершеного будівництва є проведення держаної реєстрації прав власності на них.

Частиною 2 ст. 331 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) встановлено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Водночас, до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна) (ч. 3 ст. 331 ЦКУ).

За матеріалами ГУ ДПС у м. Києві

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам