Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


03.04.24
2371 1 Друкувати

ФОП сплатив ЄСВ за себе: чи є шанс його повернути?

Автор: Клец Віталіна, податковий експерт.

ФОП на єдиному податку (ЄП) почав сплачувати ЄСВ за себе з 01.08.2023, бо вважав, що сплата з цієї дати стала обов’язковою. Заповнив ЄСВ-додаток у декларації за 2023 за відповідні місяці. Аж з’ясувалося, що зміни з 01.08.2023 стосувалися лише єдиного податку. ЄСВ не стосувалися. Чи можна уточнити декларацію і повернути собі сплачений ЄСВ?

Чи повинен ФОП сплачувати ЄСВ за себе під час війни?

Фактично, як тільки-но було введено воєнний стан, абсолютно всім ФОП дозволили не сплачувати ЄСВ за себе. Цей дозвіл запрацював з 01.03.2022 (тобто починаючи зі сплати ЄСВ за березень 2022) і буде діяти до припинення або скасування воєнного стану + 12 місяців потому (п. 919 розд. VIII Закону № 2464*).

Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2020 № 2464-VI.

Тобто

з 01.03.2022 будь-який ФОП (працюючий/сплячий, з працівниками / без працівників, загальносистемник/єдиноподатник, на території бойових дій чи на відносно безпечній території) має право не сплачувати ЄСВ за себе

Причому подання якихось заяв податківцям Законом № 2464 не вимагається. Прийняв рішення не сплачувати ЄСВ за себе — не платиш. Вирішив все ж сплачувати — платиш. Але важливо розуміти, що якщо вже вирішив платити — то не аби як (типу, скільки заманеться та коли заманеться), а за стандартними правилами. Бо якщо заплатити, наприклад, менше ніж 22 % від мінзарплати на місяць, то можна навіть і врожай штрафів зібрати (більше деталей знайдете в статті «Надумав ФОП сплачувати ЄСВ «за себе» під час війни: а як?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 100).

Чи може той, хто вже сплатив ЄСВ, пізніше передумати?

Ексклюзивний матеріал для передплатників сайту
    Передплачуйте та читайте повністю:
  • новини, ексклюзивні статті, довідники
  • завантажуйте бланки
  • усе це без реклами
70
грн/
місяць
Вже сплатили? Увійти
Передплатники PRO-доступу отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Коментарі
  • Сомневающийся Sкептиk
03.04.24 13:22

На початку 2022 року сплатив ЄСВ за 2022 рік (ФОП на ЗСО), але протягом 2022 був прийнятий на основне місце роботи як працівник, де ЄСВ сплачували не менш мін. страх. внеску. В додатке ЄСВ к декларації про майн. стан вказав нарахування за місяці, коли не був працівником. Зараз по ЄСВ "висить" переплата...

Відповісти
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам