Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


  • О функционировании валютного рынка

О функционировании валютного рынка   

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
   
   ЛИСТ
   
   від 05.02.2015 р. N 19-103/6990


   Департамент відкритих ринків
   
   
Керівникам банків України, територіальним управлінням Національного банку України,
   Незалежній асоціації банків України, Асоціації "Український кредитно-банківський союз",
   Асоціації українських банків, Департаменту контролю, методології та ліцензування валютних операцій

   
Про функціонування валютного ринку

   Шановні колеги!
   
   Упродовж тривалого часу валютний ринок України функціонує за вкрай несприятливих умов. Ціла низка економічних і соціально-політичних чинників спричиняють виникнення дисбалансів між попитом і пропозицією іноземної валюти та відповідний тиск на курс гривні. Дія об'єктивних чинників істотно посилюється факторами суб'єктивно-психологічного характеру, пов'язаними із погіршенням ринкових очікувань.
   
   За таких умов Національний банк України через застосування ринкових інструментів та регуляторних механізмів намагається, з одного боку, нівелювати вплив ситуативних чинників, а з іншого - допомогти ринку знайти рівноважний рівень обмінного курсу, який би найбільш точно відповідав фундаментальним змінам.
   
   У цьому контексті відновлення у вересні минулого року проведення Національним банком України валютних аукціонів та оголошення за їх підсумками індикативного курсу гривні дали змогу впорядкувати об'єктивні процеси курсової корекції, що відбувалися в умовах зменшення обсягу валютних інтервенцій та надання ринку більшої свободи в пошуку нових рівнів курсової рівноваги.
   
   Однак ефективність механізму валютних аукціонів та індикативного курсу поступово себе вичерпала і на сьогодні перестала сприяти процесу пошуку курсу рівноваги, оскільки заявки, які банки подають на аукціони, не відображають реального клієнтського попиту і пропозиції на іноземну валюту.
   
   Під час обговорення різних підходів до організації роботи валютного ринку та проведення курсової політики, зокрема, як з керівниками найбільших банків, так і з міжнародними партнерами України, превалювала думка, що регулюючі заходи мають спрямовуватися на збалансування попиту та пропозиції іноземної валюти, водночас не торкаючись самого процесу курсоутворення. Валютний курс має бути об'єктивним індикатором стану валютного ринку та вартості грошової одиниці.
   
   Ураховуючи зазначене, з метою посилення ринкових засад функціонування валютного ринку в Національному банку України прийнято рішення про припинення проведення з 5 лютого 2015 року щоденних валютних аукціонів та оголошення індикативного курсу гривні. Курс гривні встановлюватиметься банками на підставі об'єктивних параметрів ринкового попиту та пропозиції.
   
   Водночас з метою забезпечення прогнозованого та контрольованого розвитку ринкової ситуації Національний банк України застосовуватиме більш жорсткі підходи до проведення грошово-кредитної політики. А саме, прийнято рішення про:
   
   підвищення з 6 лютого 2015 року облікової ставки до 19,5 % річних і відповідне коригування ставок за щоденними активними та пасивними операціями Національного банку України;
   
   розширення спектра мобілізаційних інструментів через відновлення з 11 лютого 2015 року проведення операцій із двостороннього котирування державних цінних паперів.
   
   Національний банк України пильно стежитиме за розвитком подій на грошово-кредитному ринку та буде готовий у разі необхідності вжити додаткових стабілізаційних заходів.
   
   Одночасно повідомляємо, що лист Національного банку України від 04.11.2014 N 24-011/64178 з 5 лютого 2015 року втрачає чинність.
   
   Просимо цю інформацію врахувати в подальшій роботі.
   
   З повагою,
   
   Голова Національного
   банку України
   
В. О. Гонтарева

Теги
фото автора У фокусі
Віталіна Клец Річна звітність ФОП за 2022 рік...
29007 22
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам