Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


27.06.18
11777 25 Друкувати

Видача банком готівки клієнту-юрособі через касу: привід для донарахування банку ПДФО і військового збору?

Клієнт, що є юридичною особою, отримав через касу готівку в банку. Під час перевірки представники Державної фіскальної служби України донарахували банку, який видав кошти, ПДФО та військовий збір на суму виданої готівки. Чи правомірні дії контролерів?

Робоча ситуація

Для банків операції з видачі клієнтам готівки через касу є типовими, зокрема, якщо така готівка видається з рахунків юридичних осіб їх уповноваженим представникам – фізичним особам. Така готівка юридичним особам може знадобитися, наприклад, для закупівлі в населення сільськогосподарської продукції або металобрухту.

На жаль, ДФСУ знайшла можливості для донарахувань ПДФО і військового збору навіть стосовно такої, здавалося б, буденної операції. В який спосіб? Коротко опишемо логіку контролерів.

Логіка контролерів

Під час перевірки банку фіскальні органи вивчають статус його клієнтів – юридичних осіб, які знімали готівку через касу. За такої умови контролерів цікавить:

  • чи є серед таких контрагентів ті, стосовно посадових осіб яких розпочато кримінальні провадження, зокрема, за фіктивну діяльність, ухилення від сплати податків тощо;
  • чи подавали такі особи Податкові розрахунки за формою № 1ДФ і, якщо так, чи вказані в них операції, заради яких, власне, готівку і знімали з рахунку (виплати на користь фізичних осіб доходів за сільськогосподарську продукцію, металобрухт тощо).

Якщо фіскали знаходять контрагентів із такими ознаками, то вони з високою ймовірністю зафіксують в акті, що документи, за якими банк видавав готівку їхнім представникам, не мають юридичної сили і не можуть використовуватися як підтвердні документи для податкових цілей (з посиланням на п. 44.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).

Але найцікавіше далі. На думку контролерів, банк видавав готівку з каси невідомим фізичним особам. Тож він щодо цих сум повинен був виступити податковим агентом і нарахувати ПДФО/військовий збір.

Буква закону

Така фіскальна логіка є некоректною, оскільки:

  • банк під час видачі готівки з рахунку клієнта – юридичної особи здійснює операцію тільки з цією юридичною особою. Крім того, той факт, що готівка фактично видається фізичним особам, ролі не відіграє, адже вони отримують таку готівку виключно як представники юрособи (тобто як особи, що діють від імені, в інтересах і за рахунок такої юридичної особи);
  • банк видавав через касу кошти, які перебували на рахунку клієнта, тому ці гроші банку не належать. Виплатити за їхній рахунок будь-який дохід банк просто не може;
  • загалом, у таких операціях немає будь-якого об’єкта оподаткування ПДФО і військовим збором, що підтверджується ст. 164 ПКУ;
  • порушення, які міг допустити клієнт банку (це стосується як кримінальних проваджень щодо посадовців клієнта, так і можливого неподання податкової звітності), не можуть створювати для банку негативних податкових наслідків, наприклад, податкових зобов’язань з ПДФО/військового збору;
  • у таких випадках ДФСУ може також посилатися на порушення банком профільного законодавства, зокрема Інструкції про ведення касових операцій банками України, затвердженої постановою Правління НБУ від 01.06.2011 р. № 174. Але тут зауважимо, що навіть якщо банк і порушив такі норми, то ДФСУ не уповноважена їх контролювати. Ба більше, порушення банком норм профільних нормативно-правових актів (не податкові) також не є достатньою підставою для донарахування податкових зобов’язань.

Судова практика

На сьогодні протиправність таких дій ДФСУ підтверджується і судовою практикою, зокрема:

  • ухвалою ВАСУ від 23.03.2016 р. у справі № К/800/40020/15: «<…> отримані фізичними особами, як представниками юридичних осіб за розпорядженням останніх кошти з рахунків, які обслуговуються <…>, не можуть вважатись доходами цих фізичних осіб, а відтак позивач не зобов’язаний нараховувати та сплачувати податок як податковий агент. <…>»;
  • ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2017 у справі № 815/4146/15: «<…> Викладене свідчить про те, що банк, під час видачі готівки фізичним особам на закупівлю сільськогосподарської продукції, які є представниками юридичних осіб – клієнтів, з банківських рахунків таких юридичних осіб, не є податковим агентом оскільки готівка видана не фізичним особам, а юридичній особі через своїх представників, у зв’язку з чим дані операції не можуть бути оподатковані податком на доходи фізичних осіб. <…>».
За матеріалами DeVisu.ua

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Ира
27.06.18 08:49

По мере прочтения статьи, удивлению не было предела, чем дальше, тем воображение фискалов всё чудесатее!
Очень хочется, чтобы банк выиграл, содрал моральный и материальный ущерб в многократном размере и обязательно (!) наказали придумчивых фискалов, каждого лично, кто участвовал в этом. Иначе это никогда не закончится.

Відповісти
  • БУх-Бух
02.07.18 11:17

Ира, не придумчивых, а придумкуватых

Відповісти
  • Марийка
27.06.18 11:02

Ира, при чем содрал ЛИЧНО с инспекторов и начальника налоговой!

Відповісти
  • ВАХ
27.06.18 09:00

Це перлина ффіску, аплодуємо.

Відповісти
  • бух
27.06.18 09:28

За такие "решения" налоговой увольнять следует инспектора и его руководителей заканчивая на главе ГФС. Одно из дел дошло до ВАСУ, налоговики ни как не могут разабраться с такими вопросами сами?

Відповісти
  • н-да
27.06.18 09:43

Это уже агония  у ДФС,  воспаленное воображение и Безнаказанность превратила  фискалов в " что хочу , то и ворочу",,,печально.

Відповісти
  • грустьпечальтоска
27.06.18 09:48

они окончательно шизанулись? Так чего мелочиться, давайте утвердим новый налог под названием "А я хочу столько" для всех и юриков и физиков и платить будем сколько налоговая кажет.

Відповісти
  • SHADOW
27.06.18 10:06

грустьпечальтоска, в свое время я предложил в своей налоговой такое. 
они сказали , мол мало платишь налога.
я попросил бумагу, с печатью и подписью начальника налоговой, где будет написано, что надо платить предприятию определенную сумму. 
заткнулись сразу.

Відповісти
  • Елена
27.06.18 10:05

грустьпечальтоска,а при проверках так и бывает - пришли, озвучили сумму штрафа и больше их особо ничего не волнует.

Відповісти
  • 1963
27.06.18 10:14

Вот бред!!! Как не профессионально. Скоро в стране останутся одни идиоты у власти и  министерствах, все адекватные уже уехали или уедут, как нам работать в таки условиях,мне жаль что бухгалтера ,а это умные образованные в основном  люди вынуждены так работать.

Відповісти
  • Елена
27.06.18 10:47

Ладно Янукович и подобные ему были у власти...
Но а как же ОКНО В ЕВРОПУ??? Мираж... 
То ли через чур умные... то ли через чур тупые...

Відповісти
  • Ігор
27.06.18 16:23

Елена, А зараз не та ж "партія Регіонів" при владі?

Відповісти
  • 123
27.06.18 11:16

Лучше ничего не читать,а то уже мозги не выдерживают от всего

Відповісти
  • Ксенія
27.06.18 11:55

Це вообще 

Відповісти
  • Андрей
27.06.18 12:19

А как это, по мнению налоговой, должно выглядеть на практике. Если главбух юрлица снимает по чеку в банке, скажем, 100 000 грн, то банк должен выдать ему на руки 80500,00 грн. А остальное перечислить в налоговую как НДФЛ и военный сбор. Так что ли?

Відповісти
  • Лилия
27.06.18 20:44

Андрей, особенно шикарно, когда это зарплата работников предприятия. А как потом решить, не выдать одному работнику или удержанную сумму разделить на всех ?Одним махо сделали НДФЛ не 18, а 36 и ПКУ переписывать не надо.

Відповісти
  • Ирина
27.06.18 13:02

Андрей, именно так, только вот казус, банк, как налоговый агент не юр.лица (!), а гл.бухгалтера (!) должен заплатить НДФЛ и ВС за глав.буха!!!  При этом деньги - собственность юр.лица!!!
Каково?

Відповісти
  • Еще не вечер
27.06.18 15:13

Ирина:"Каково?"   И дарение на  букву А !!!!

Відповісти
  • Анна Ив.
27.06.18 15:15

И моих 5... Я вчера получила журнал 9-1-1 и прочитала, что теперь под понятие "РАСЧЕТЫ" подпадает и выдача фин помощи и прочие выплаты и зарплата.... А ведь (надеюсь на это) законотворец имел ввиду расчеты за товары и услуги- ведь  финпомощь -это не расчеты! Зарплата при получении директором по карте-ключ на сумму 150000 грн и оприходоании в кассу- это не расчеты с директором! Понимаю, что видимо у всех налоговиков критические магнитные бури начались.

Відповісти
  • натали
27.06.18 15:19

И еще... глав бух должна отразить в декларации о доходах полученные деньги и заплатить с них еще раз ЕСВ, НДФЛ И ВС. И соответственно если  главбух пользуется субсидией на комунальные услуги, то субсидию  аннулировать ее , т.к. она получила доход в  сумме большую чем 50000. А, еще показать доход главбуха в 1ДФ. И так можно выкручивать налоговое законодательство до бесконечности. 

Відповісти
  • Валентина
27.06.18 15:43

Наконец-то ГФС - молодец (хоть и случайно). Главная фишка в том, что 100-пудово в банковском документе не было ни слова про ЮЛ. Они из-за НБУшной инструкции проводят верификацию. И в документе на получение налички код и ФИО представителя ЮЛ и это ВСЁ! Т.о. Банк по-документам действительно выдал нал ФЛицу. У нас такая же г... ситуация, только на взнос налички в банк от ЮЛица. Они видите ли верифицируют нашего кассира. И в документе на р/сч ЮЛ попо-дают (в данном случае) деньги от ФЛица. Т.о. когда к нам придут фискалы уже МНЕ грозят доходы (Необложенные) + где делись деньги из кассы - неизвестно, т.к. ЮЛицо их не сдало (по бумагам) в банк. А это исчо и нарушение налички. Отсюда РЕЗЮМЕ - может хоть фискалы заставят почесать репу Нацбанк и составить нормальную инструкцию по такой необходимой ему верификации.

Відповісти
  • Ігор
27.06.18 16:27

І ще ЄСВ. Взагалі треба щоб всі, хто отримує гроші в банку або банкоматі зареєструвались ФОПами та сплачували податки як суб'єкти господарювання.

Відповісти
  • Лилия
27.06.18 20:41

Прикольно, фискалы настаивают на том, что если работник юрлица купил что-то за свои деньги и подал авансовый отчет, то возвращенную сумму надо обложить НДФЛ и ВС. А вот если был выдан аванс, то все в порядке. А теперь оказывается, при попытке взять аванс, банк должен обложить эту сумму НДФЛ и ВС. Надо же как интересно! А то, что это не деньги банка, так это же совсем не важно!! А зачем нам вообще ПКУ? Давайте отменим и будем требовать со всех налоги, у кого как фантазии и наглости хватит.

Відповісти