Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


26.04.19
21527 11 Друкувати

Директор може працювати без нарахування заробітної плати: суд скасував штраф

Автор: Сергей Студенников, "Судово-юридична газета".

Восьмий апеляційний адміністративний суд в постанові від 14 березня 2019 року по справі № 857/1476/19 дійшов висновку, що відносини, які виникають при виконанні засновником функцій директора підприємства без укладення трудового договору, є корпоративними, а отже, обов'язок укладати трудовий договір, нараховувати та сплачувати заробітну плату у такому разі відсутній.

Суть справи: засновник підприємства одночасно виконував обов'язки його директора, але не нараховував та не виплачував зарплату. За результатами перевірки Держпраці наклало на нього штраф з підстав того, що такі трудові відносини не були оформлені трудовим договором, а також не здійснено обов'язкове нарахування навіть мінімальної заробітної плати.

Рівненський окружний адміністративний суд розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом спільного підприємства «Мехагробуд» до управління Держпраці у Рівненській області про визнання протиправними та скасування постанов та позов задовольнив.

Позивач вважав, що відповідачем не враховано факт покладення обов'язків директора на засновника позивача на громадських засадах, без нарахування та виплати заробітної плати.

Суд послався на рішення Конституційного суду України №1-рп/2010 від 12.01.2010 р., у якому зазначено, що реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу цього об'єднання стосується також наділення або позбавлення їх повноважень управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися у межах не трудових, а корпоративних правовідносин, що виникають між товариством і особами, яким довірено повноваження з управління.

Апеляційний суд погодився з рішенням суду першої інстанції.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Ирина
26.04.19 08:40

Наконец-то разобрались!

Відповісти
  • Паламея
26.04.19 08:58

Толковая статья! Спасибо!

Відповісти
  • Любопытная
26.04.19 09:47

Хотелось бы, чтобы это решение всегда было под рукой проверяющих! Судья молодцы!

Відповісти
  • Ігор
26.04.19 10:36

Треба аналізувати справжню мету: 1. Отримати податки; 2. Отримати штрафи. Перша вимога влаштуй самого себе до себе на підприємство на роботу. Влаштував? Ну то ми прийдемо тебе перевіряти, шукати помилки та привід штрафувати. Взагалі власник (учасник/и) підприємства, їх діти/дружини можуть на власний розсуд працювати (щось робити) будь-ким на своєму підприємстві. Це корпоративні/сімейні відносини (не наймані, не сторонні працівники) і ніяка Держпраці/фіскальня не має права втручатись в особисті справи.

Відповісти
  • Кузя
26.04.19 13:54

Ну, не всякий директор может работать без оплаты и штрафов. А только учредитель. Заголовок статьи не в полной мере отражает суть  вопроса. 

Відповісти
  • Юлия
26.04.19 14:12

Прошу прощения, не поняла. Если директор является засновником, подано повидомлення на него, т.к. не принимали Заявление на регистрацию плательщиком НДС без повидомлення- нужно начислять ЗП или можно не начислять?

Відповісти
  • Ігор
26.04.19 15:31

Юлия, тут колізія.
Засновнику треба звільнитись та реалізовувати свої функції по управлінню своєї власності не рахуючись у штаті.
А до цього часу краще не сперечатись та нараховувати зарплату. У крайньому випадку (брак грошей) відпустку за свій рахунок, а на період відпустки, рішенням зборів учасників покласти виконання функцій директора на себе. Нехай шукають, як причепитись.

Відповісти
  • зарплата председателя ОСМД
29.04.19 21:20

А председатель ОСМД может работать без зарплаты?

Відповісти
  • Ленале
02.05.19 13:03

"...ответчиком не учтен факт возложения обязанности директора на учредителя истца на общественних началах...." , тобто засновник, якщо він  один засновник, не може покласти на себе "общественніе начала"?

Відповісти