Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


24.05.19
20831 13 Друкувати

Чи зобов'язаний ФОП складати штатний розпис?

Норми законодавства про працю поширюються в т.ч. на трудові відносини, що виникають між працівником і фізичною особою - підприємцем. У зв'язку з цим роботодавці - ФОП часто задають питання: чи зобов’язані вони вести кадрову документацію при застосуванні найманої праці? 

Повний склад кадрових документів, які мають бути у ФОП, визначити достатньо складно, оскільки це залежить від багатьох факторів: сфери діяльності, умов праці тощо. Але є документи, які мають бути в підприємця у будь-якому разі. Про це читайте у матеріалі: Кадрові документи ФОП: що потрібно/що ні

Що стосується необхідності складання штатного розпису ФОПами, варто звернути увагу на лист від 21.11.2016 р. № 5907/0/10-16/06, в якому фахівці Мінсоцполітики наполягають на обов’язковій наявності штатного розпису у всіх суб’єктів господарювання, у тому числі й у ФОП. 

Наш постійний читач звернувся до Мінсоцполітики з проханням відкликати вищевказаний лист як такий, що не відповідає законодавству України.

У відповідь від Мінсоцполітики отримано лист від 21.05.2019 р. № 34/0/23-19/133, в якому нагадується, що оскільки фізична особа - підприємець у розуміні норм КЗпП виступає роботодавцем, то вона має вести кадрову документацію. Зокрема, на думку Мінсоцполітики, ФОП має оформляти локальні акти, укладати трудові договори у письмовій формі, вести трудові книжки працівників та може вести книгу реєстрації локальних актів, розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку, вести табелі обліку використання робочого часу тощо.

При цьому, чинним законодавством про працю не передбачено обов'язковість фізичної особи - підприємця мати штатний розпис.  

На думку фахівців Мінсоцполітики, прийняття на посаду, не передбачену штатним розписом, можливо на підставі договору ЦПХ. При виконанні робіт, наданні послуг на підставі трудового договору повинні бути дотримані вимоги трудового законодавства, а при укладанні договору ЦПХ слід керуватися цивільним законодавством.  

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Сомневающийся Sкептиk
24.05.19 00:23

Вместо того, чтобы просто отозвать своё письмо, о котором их просили, Минсоцполитики опять решило "разъяснять". А с разъяснениями у них не очень хорошо получается...
То, что указали:  "действующим законодательством о труде не предусмотрена обязательность физического лица - предпринимателя иметь штатное расписание" – это правильно, а вот: "Прийняття на посаду, не передбачену штатним розкладом, можливо на підставі договору ЦПХ" – как это?.. ))
Короче – опять они "начудили" с разъяснениями

Відповісти
  • Сомневающийся Sкептиk
27.08.19 20:29

Лист до Мінсоцполітики, Держпраці і Мінюсту с ответами: https://drive.google.com/file/d/15B4SoLladauSJFu27znEBupkFEYUhMZZ/view?usp=sharing 

Відповісти
  • Сомневающийся Sкептиk
24.05.19 19:16

Решил отправить им ещё такое письмо: https://drive.google.com/file/d/16eQTCEhS6ydXv_nY37dNfRHzMdF21xfl/view?usp=sharing 
Посмотрим, что выйдет...

Відповісти
  • Сергей
24.05.19 08:08

Действующим законодательством о труде не предусмотрена обязательность физического лица - предпринимателя иметь штатное расписание, но его нужно иметь!

Відповісти
  • 911
24.05.19 11:39

Сергей, "но его нужно иметь!" - по утвержденной форме, а раз формы нет.....

Відповісти
  • Ева
24.05.19 08:13

Оформление на работу прописано в КЗоТе. И там нет ни слова, что принимать на работу можно только при наличии штатного расписания. А должности можно прописать и в Приказе и в Трудовом договоре. И не надо сюда притягивать Инструкцию по статистике численности работников, Инструкцию по ведению трудовых книжек и т.д. Эти нормативные («вспомогательные») документы не должны нарушать главного закона – КЗоТ. Да, уважаемые юристы, у вас очередная лажа, нестыковочка в документах.  Как говорилось в к/ф про Каменскую: «Ламара Ушанговна Бецадзе плохо выполняет свою работу».

На выход, господа! 

Відповісти
  • Ирина
24.05.19 09:42

Если все эти проверки направлены не на защиту работников предпритий, а на пополнение бюджета незаконными штрафами!!! Зачем кошмарить малый и средний бизнес??? (Вопрос риторический)

Відповісти
  • Гість
24.05.19 11:25

Подскажите, пожалуйста, для тех, кто в танке. Я правильно понимаю, что  ФОП, так же как и  юр.лица, на данный момент может не заключать в письменном виде именно ДОГОВОР с наемным работником в письменном виде если заключение договора оформляется приказом о приеме на работу?  

Відповісти
  • Шурик
24.05.19 15:11

Гість,
Надо и договор и приказ. Приказ идёт в уведомление о принятии. Договор в трудовую.
Держтруда требует ещё и учётную карточку (особову справу) П2 и много другой разной дряни -
-табели
-посадови инструкции
-правила внутришнього розпорядку
-штатни розпысы
-трудовые книжки
-инструкции щодо ведення робит, обязанности что именно работник должен делать.
-справку о регистрации в статистике
Это для ФОПов.
Для ООО ещё и
-наказ про прызначення керивныка
-коллективный договор

Відповісти
  • нюша
24.05.19 13:01

ні. ФО-П в обовязковому порядку повиненн складати письмовий трудовий договір з працівником це прямо передбачено КЗпПУ

Відповісти
  • Гость
24.05.19 15:22

Итог: штатное вести не обязан, но за его отсутствие накажем, т.к. сто лет назад кто-то что-то на заборе нацарапал.. Подскажи, а где в письме от 21.05.2019 г. № 34/0/23-19/133 указано про штатное расписание?

Відповісти
  • Маша
27.05.19 18:18

Хорошо спросил у проверяющих предприниматель, владелец крошечной пиццерии с двумя наёмными работниками: "Ребята, вы меня с МакДональдсом случайно не перепутали?" Арендная плата и коммунальные - ужас, требования охраны труда запредельные... "Я другой такой страны не знаю!"

Відповісти
  • фоп
09.07.19 08:59

у фопика как то так ведется: заявление от работника
-приказ фопа о принятии
- повидомлэння в налоговую
- труд договор
-запись в труд книгу
-   ознакомление с инструкцией и обязанностями(может быть одна для всех работников. согласно посаде, под которой подпись работника),
 - запись в журнал (журнал желательно таки иметь самому фопу работодателю в произвольной хотябы форме,)
-табель рабочего времени, таблица начисление зп и отпускных/компенсация,  и две! ведомости о выплате.
 Это все!!!  что предусмотрено законами, остальное воспаленные фантизии трудовиков и остальных дармоедов и бумагомарателей,   и кстати, какое штатное расписание и карточки могут быть, если фоп не имеет права хранить трудовые книжки, после заполнения оной, она отдается работнику, и копии паспортов кстати тоже не имеет права хранить.

Відповісти