На деякі види сільгосппродукції знижено ПДВ до 14%
Прийнято Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції"
Законом з метою підтримки сільськогосподарського товаровиробництва в Україні запроваджено знижену ставку податку на додану вартість у розмірі 14 % для сільськогосподарської продукції, що відносяться до товарних груп 0102, 0103, 0401 (в частині молока незбираного), 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1204 00, 1205, 1206 00, 1207, 1212 91 згідно з УКТ ЗЕД. Зазначеними кодами охоплюється, зокрема: велика рогата худоба, жива; свині, живі; пшениця; жито; ячмiнь; овес; кукурудза; соєвi боби; насiння льону; насiння свирiпи та ріпаку, насiння соняшнику; насiння та плоди iнших олiйних культур; цукрові буряки крім операцій з ввезення на митну територію України товарів, визначених у пункті 197.18 статті 197 цього Кодексу.
Законом підрозділ 2 розділу ЇЇ «Перехідні положення» Податкового кодексу доповнено новим пунктом 54-1 такого змісту:
«54-1. Для цілей застосування ставки податку на додану вартість з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України сільськогосподарської продукції (товарів), що класифікується за кодами згідно з УКТ ЗЕД: 0102, 0103, 0401 (в частині молока незбираного),1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1204 00, 1205, 1206 00, 1207, 1212 91, крім операцій з ввезення на митну територію України товарів, визначених у пункті 197.18 статті 197 цього Кодексу, встановленої Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України окремих видів сільськогосподарської продукції» встановити, що ставка податку, яка діяла до першого числа звітного (податкового) періоду, з якого застосовується ставка податку на додану вартість у розмірі 14 відсотків, застосовується у разі: 1) постачання на митній території України продукції (товарів),визначеної абзацом першим цього пункту, яке відбувається після перерахування платником податку попередньої оплати (авансу), що була отримана до першого числа звітного (податкового) періоду, з якого застосовується ставка податку на додану вартість у розмірі 14 відсотків; 2) коригування податкових зобов’язань при поверненні попередньої оплати (авансу) або повернення продукції (товарів), що були отримані до першого числа звітного (податкового) періоду, з якого застосовується ставка податку на додану вартість у розмірі 14 відсотків; 3) коригування податкових зобов’язань при зміні договірної(контрактної) вартості продукції (товарів), визначеної абзацом першим цього пункту, поставка якої відбулася до першого числа звітного (податкового)періоду, з якого застосовується ставка податку на додану вартість у розмірі 14відсотків. У разі здійснення платником податку операцій з постачання на митній території України продукції (товарів), визначеної абзацом першим цього пункту, яка була придбана до першого числа звітного (податкового) періоду, з якого застосовується ставка податку на додану вартість у розмірі 14 відсотків, за таким платником податку зберігається податковий кредит з податку на додану вартість у розмірі, який був нарахований при придбанні та/або постачанні такої сільськогосподарської продукції (товарів)».
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та застосовується до податкових періодів, починаючи з першого числа місяця, наступного за місяцем опублікування цього Закону.
Проект Закону зареєстровано за №3656.
- ПДВ
- /
Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.
Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.
- Дмитро
Инна,
Даже здесь написали:
"У разі здійснення платником податку операцій з постачання на митній території України продукції (товарів), визначеної абзацом першим цього пункту, яка була придбана до першого числа звітного (податкового) періоду, з якого застосовується ставка податку на додану вартість у розмірі 14 відсотків, за таким платником податку зберігається податковий кредит з податку на додану вартість у розмірі, який був нарахований при придбанні та/або постачанні такої сільськогосподарської продукції (товарів)»."
Відповісти- Дмитро
Лялька,
Вы шутите, наверное? ЭТА хрень инициирована и заказана переработчиками!!! :-)))))
Что-то мне подсказывает, что "г-н Веревский и друзья" получили свое за результативное голосование по Бюджету 2021 ;-)
Відповісти- економіст
В європейських країнах зменшили ставку ПДВ на кінцеві продукти харчування .що вигідно для населення.В даному законопроекті зменшено ставку на сировинні матеріали .а на кінцеві продукти -залишили без змін тому покупець продуктів харчування не відчує змін. Не виграють і прості сільгоспвиробники . В даний час купляючи необхідне для вирощування продукції с-виробники платять за нього ціну з добавкою 20% ПДВ. а коли продають с-г продукцію т,акож платять за нею ціну з добавкою 20%ПДВ .з котрої заміщаються витрати на 20% покупне ПДВ і решта- сплачується в бюджет.Якщо продавати с-г продукцію, як передбачає запропонований законопроект, з14% ПДВ то його не вистарчить навіть перекрити вхідне 20%ПДВ на покупні матеріали, не те щоб сплатити ще й в бюджет.Втрати бюджету від зменшення сплати ПДВ с-г виробників перекриють переробники .бо вхідне ПДВ в них буде 14%, а вихідне -20%. Експортери -посередники, ні виграють. ні програють ,бо зменшенням покупного ПДВ будуть мати менше відшкодування 14% замість 20%. . Виграють тільки агрохолдинги котрі в основному продають на експорт власну продукцію тим, що. для них так і залишиться 20% відшкодування Таким чином слуги народу ,котрі представляють агрохолдинги, хочуть збільшити податкове навантаження на інших сільгоспвиробників .щоб створити собі кращі конкурентні умови при відкритті ринку землі.
Крім того дві ставки ПДВ для сільгоспвиробників як це пропонується .для одних видів продукції 20% .а інших- 14% на руку фіскалів бо це ускладнить адміністрування цього податку .(подібне вже було при спецрежимі ПДВ) Якщо податкове зобовязання розділити просто .то податковий кредит -трудно ,що і буде постійним джерелом для накладення штрафів податківцями.Велика ймовірність що по 14% ПДВ постійно буде висіти податковий кредит .а по 20% ПДВ потрібно буде платити в бюджет.Не відповідає дійсності позиція, що зменшення ставки на одні види продукції приведедо зменшення зловживань з ПДВ..В результаті зменшення ставки аж до 14% в с-г виробників появиться лишній податковий кредит ..котрий вони схочуть відшкодувати і таким чином появиться ще одне поле для "скруток" подібно як в імпортерів але з тією різницею ,що в імпортерів воно появляється в результаті зловживань (продають нелегально за готівку частину імпортованої продукції) .а в с-г виробників невідшкодований податковий кредит появляється легально через зниження ставки передбаченої цим законопроектом.Не буду описувати схем ,але вони зн
Відповісти