Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


29.12.21
19274 0 Друкувати

Документи на товар у ФОП, які не ведуть товарний облік

Автор: Нестеренко Максим, податковий експерт.

Починаючи із 26.11.2021 для багатьох ФОП стартував облік товарних запасів (докладно про це читайте у «Податки & бухоблік», 2021, № 91, с. 2). Однак є чимало й таких, на кого товарний облік не поширюється. У зв’язку з цим виникає запитання: а чи потрібно цим ФОП у нових реаліях мати документи на товари, якими вони торгують? Сьогоднішня стаття — саме про це!

Вільні від товарного обліку

Базова норма п. 12 ст. 3 Закону про РРО містить дві ключові вимоги:

(1) вести облік товарних запасів і продавати лише відображені в ньому товари;

(2) під час перевірки надавати податківцям документи, які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу.

У цій нормі обов’язок надавати документи на товар поєднано з обов’язком вести товарний облік. Відтак, можна подумати, що коли ФОП не зобов’язаний вести товарний облік, то й документи йому не потрібні. Але це не так.

Нагадаємо, що вимоги п. 12 ст. 3 Закону про РРО не поширюються на:

(1) усіх ФОП, у яких немає розрахункових операцій у розумінні ст. 2 Закону про РРО;

(2) ФОП-єдиноподатників — неплатників ПДВ, у яких є розрахункові операції, але які не торгують ТСПТ, ліками, медвиробами та ювеліркою.

Також податківці говорять, що зазначені вимоги не стосуються усіх ФОП групи 1, включаючи тих, які торгують ТСПТ (БЗ 109.02) (див. «Податки & бухоблік», 2021, № 97, с. 26).

Починаючи з 01.01.2022 від товарного обліку звільняються ті ФОП, у яких немає продажу товарів, а є тільки надання послуг. В основному це стосується ФОП-загальносистемників та єдиноподатників-ПДВшників. Адже єдиноподатники-безПДВшники, які надають тільки послуги, і зараз не повинні вести товарний облік.

Чи потрібні документи на товар усім вищепереліченим ФОП за відсутності обов’язку вести товарний облік? Давайте розберемося!

Ексклюзивний матеріал для передплатників сайту
    Передплачуйте та читайте повністю:
  • новини, ексклюзивні статті, довідники
  • завантажуйте бланки
  • усе це без реклами
50
грн/
місяць
Вже сплатили? Увійти
Передплатники PRO-доступу, журналів «Оплата Праці», «Бухгалтер 911», «Податки & бухоблік» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Коментарі
фото автора У фокусі
Сергій Децюра Правила заповнення декларації з спецЄП...
2776 1
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам