Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте новини поштою!


28.04.21
4984 5

«ФІШКИ» ФІСКАЛІВ ПРИ ВИЇЗНИХ ПЕРЕВІРКАХ: відбір пояснений, фото/відеофіксація, доступ у приміщення, "фіскальна" інвентаризація

Це ті улюблені інструменти співробітників податкових органів, які вони дуже часто використовують з метою отримання додаткової доказової бази ... і відповідно в ході яких дуже часто припускаються помилки з боку платників податків!

1. ВІДБІР ПОЯСНЕНЬ У ПЛАТНИКА ПОДАТКІВ/СПІВРОБІТНИКІВ

ПИТАННЯ: чи мають податківці право та чи можна «зберігати мовчання»?

ВІДПОВІДЬ: з початку 2021 року в якійсь мірі відбулось посилення повноважень податківців в частині витребування пояснень та/або їх документальних підтверджень (п.п. 20.1.46., п.п. 20.1.47 ПКУ) – тепер контролери «мають право» з усіх питань, що стосуються предмету перевірки. І все це підкриплено обов’язком платників податків (16.1.15 ПКУ).

Однак, вважаємо, що такий безапеляційний підхід є порушенням ст.63 Конституції України та п.п. 20.1.14, п. 85.4. ПКУ (в частині обов’язку надавати пояснення та/або «документальне підтвердження» тільки по фактам виявлених порушень законодавства).

Більше того, ПКУ не уповноважує співробітників ДПС відбирати пояснення на підставі усного прохання. В даному випадку чітко встановлено виключно письмовий формат спілкування (п.73.3. Ст.73).

Але якщо ж на прохання перевіряючого пояснення будуть написані, то вважатиметься, що вони надані добровільно!

2. ФОТО/ВІДЕОФІКСАЦІЯ ПРОЦЕСУ ПЕРЕВІРКИ

ПИТАННЯ: чи мають ревізори на це право?

ВІДПОВІДЬ: по-перше, з 01.01.2017г. Податковий закон надає таке право органам ДПС лише в одному-єдиному випадку - під час виконання податковим керуючим своїх повноважень (п.п.20.1.17. ст.20 ПКУ). Очевидно, що дана норма не стосується документальних перевірок.

По-друге, раніше таке право податківці обгрунтовували посиланнями на ч.8 ст.4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Але на сьогодні дія цієї норми (див. ч.2 ст.2) не поширюється на податковий контроль.

Отже, знову ж таки, без вашего дозволу податківці здійснювати такі заходи не можуть! Якщо ж вони допускають такі вольності, то наше завдання складається у фіксації даних фактів і їх негайному оскарженні.

3. ДОСТУП ПОДАТКІВЦІВ ДО ПРИМІЩЕНЬ ПЛАТНИКА

ПИТАННЯ: чим загрожує допуск/недопуск?

ВІДПОВІДЬ: дійсно право доступу під час перевірок до приміщень, які використовуються у госпдіяльносиі або є об’єктами оподаткування, співробітники ДПС мають (п.п.20.1.13. ПКУ).

Але в даному випадку також є свої корисні тонкощі:

- по-перше, не обов'язково відразу впускати - ПКУ не передбачає порядок і терміни такого допуску і цим необхідно користуватися! Дане питання доцільно регламентувати у внутрішніх актах підприємства (це може бути відповідна Інструкція, затверджена наказом СГ - наприклад, тільки за письмовим запитом, який розглядається протягом 3х р.д., і здійснюється з дозволу керівника/заступника і в присутності начальника СБ і т.д.)!

- по-друге, очевидно, що перед допуском перевіряючих приміщення необхідно підготувати (прибрати все непотрібне і видалити всіх зайвих) - саме для цього і варто використовувати час на «розгляд» запиту;

- По-третіх, закон говорить ТІЛЬКИ про право на доступ - це означає, що ніяких дій (підрахунок, переміщення ТМЦ, відео-/аудіофіксації) крім простого знаходження і спостереження в приміщеннях вони не мають право здійснювати.

Іноді податківці «плутають» цей інструмент з інвентаризацією - в таких випадках варто їм допомогти розібратися з термінологією!

- в–четвертих, інформація для роздумів - за недопуск у приміщення відповідальність у вигляді адмін.штрафу 255 грн. (ст.188-23 КУпАП).

4. «ФІСКАЛЬНА» ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ

ПИТАННЯ: як відмовити ввічливо, але безпечно?

ВІДПОВІДЬ: це, мабуть, самий улюблений інструмент фіскалів, тому приділимо йому окремий пост, а поки що коротко про головне:

- ДПС має право лише вимагати проведення інвентаризації (п.п.20.1.9. п.20.1. ст.20 ПКУ), а не проводити її;

- «інвентаризаційна» вимога повинна мати письмовий характер;

- інвентаризація є інструментом перевірки, а отже і обмежена предметом такої перевірки;

- платник податків не зобов'язаний включати до складу комісії інспекторів або проводити саму інвентаризацію в їх присутності.

P.s. у наступному пості про алгоритм безпечного проведення інвентаризації та судову практику з цього питання!

#інвентаризація

#податкова_перевірка

#перевірки_ДПС

Коментарі
  • Ангелина
28.04.21 09:29

спасибо!

Відповісти
  • Олена
28.04.21 10:28

ОЧЕНЬ АКТУАЛЬНО. СПАСИБО!

Відповісти
  • Карина
28.04.21 11:52

Цитата : "платник податків не зобов'язаний включати до складу комісії інспекторів або проводити саму інвентаризацію в їх присутності".Ну по поводу присутствия работников ДФС в инвентаризационной комиссии понятно - их там в принципе не может быть, а вот по поводу их присутствия на инвентаризации где можно что-то прочитать???НКУ этого не разрешает , Но и не запрещает...

Відповісти
  • Податковий адвокат Андрій Тамошюнас
28.04.21 14:29

Карина, по-перше, ПКУ це не передбачає і в принципі цього повинно бути достатньо відповідно до ч.2 ст.19 Конституції; по-друге, рішення Верховного суду, відповідно до якого "присутність посадових осіб органу, який оформив вимогу про проведення інвентаризації, не є обов'язковою"; "належною підставою для застосування арешту майна відповідно до підпункту 94.2.8 пункту 94.2 статті 94 ПК України є відмова платника податків взагалі від проведення інвентаризації, а не відмова від її проведення у присутності посадових осіб контролюючого органу." 

Відповісти
  • Анатолий
07.05.21 11:55

Если учет поставлен правильно и фактические остатки  совпадают с учетными /оборотными ведомостями/ то ничего не надо бояться на то он и  бухгалтерский учет 

Відповісти
фото автора У фокусі
Ушакова Лілія Об’єднаний звіт: правильна нумерація...
80453 193
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам