Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2016/№22
Друкувати

Не приймають електронну звітність: коли можна відзвітувати «на папері»?

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Доволі часто виникають ситуації, коли напередодні подання звітності платник виявляє, що податківці «відключили» його від можливості подати звітність в електронному вигляді. На сьогодні у ПКУ передбачена норма, яка дозволяє подати звітність «на папері», якщо фіскали в односторонньому порядку розірвали договір про визнання електронних документів. Як і коли працює ця норма, розповімо в сьогоднішній статті.
договір про визнання електронних документів, податкова звітність

Базові правила

Спочатку нагадаємо загальні вимоги щодо способів подання податкових декларацій. Вони викладені у  ст. 49 ПКУ.

Способи подання податкових декларацій

Вид податкової декларації

Малі підприємства*

Середні, великі підприємства

ПДВ-звітність

Виключно в електронній формі ( п. 49.4 ПКУ)

Інші податкові декларації

Можна подавати в «паперовій» формі (особисто чи поштою), причому навіть якщо є договір на подання електронної звітності

Виключно в електронній формі ( п. 49.4 ПКУ)

* Критерії віднесення підприємства до малих, середніх і великих встановлені ч. 3 ст. 55 ГКУ.

Причому зауважимо, що зазначене вище стосується саме податкових декларацій. Під податковою декларацією, нагадаємо, розуміється документ, що подається платником податків до контролюючого органу, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання, або документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку ( п. 46.1 ПКУ). Тому, наприклад, форма № 1ДФ також підпадає під визначення податкової декларації, тобто на неї повною мірою поширюються вимоги ст. 49 ПКУ.

Щоправда, у самому Порядку № 4* відносно форми № 1ДФ говориться про те, що на паперових носіях її можна подати тільки в разі, якщо в табличній частині розділу І кількість заповнених рядків не перевищує 10 ( п. 2.3 Порядку № 4). Якщо кількість рядків 11 і більше, то її доведеться подавати або «на папері» разом з електронною формою на електронному носії, або в електронній формі з накладенням ЕЦП.

* Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

А ось Звіт про суми податкових пільг, алкогольно-тютюнові звіти (№ 1-ОА, 1-ОТ, 1-РА, 1-РТ), фінзвітність не є податковими деклараціями. Тому стосовно них потрібно дивитися свої правила подання. Вимоги ст. 49 ПКУ на них не поширюються. Те саме стосується і Звіту з ЄСВ.

Якщо платник не виконає умову щодо способу подання податкової звітності (наприклад, подасть ПДВ-звітність поштою, а не в електронному вигляді), то така звітність вважатиметься неподаною. Причому солідарними з цією думкою є й суди. Так, наприклад, у постанові Київського окружного адмінсуду від 13.04.2016 р. у справі № 810/338/16 зазначено: «податкова декларація з ПДВ, складена у паперовій формі, за формою не відповідає встановленому формату (стандарту) податкового документа в електронному вигляді, не містить обов’язкового реквізиту — електронного цифрового підпису, за відсутності якого цей документ втрачає передбачений статтею 48 Податкового кодексу України статус податкової декларації із настанням передбачених законом юридичних наслідків».

Виняток із правил: коли працює?

Але з цього правила є виняток. Він стосується випадку, коли податківці самі в односторонньому порядку позбавили платника можливості подати податкову звітність в електронному вигляді. Так, ч. 3 п. 49.4 ПКУ встановлено, що в разі розірвання контролюючим органом в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів платник має право подати податкову звітність в один із способів, названих у  пп. «а» і «б» п. 49.3 ПКУ, тобто:

— особисто чи уповноваженою на це особою;

— поштою.

У разі направлення декларації поштою таке відправлення має бути здійснене не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання податкової звітності ( п. 49.5 ПКУ). Звіт надсилається поштою «з повідомленням про вручення та з описом вкладення» ( п. 49.3 ПКУ).

Знову ж таки, підкреслимо, що скористатися цією нормою можна тільки в разі подання податкових декларацій. А ось для решти звітів, які подаються фіскалам, ця норма не працює.

Звернемо увагу: у  п. 49.4 ПКУ ідеться вже не про податкові декларації, а про податкову звітність. Водночас це не змінює суті. Адже згідно з  Методрекомендаціями № 516** податкова звітність — документи, які відповідно до ПКУ подаються платниками податків до органів ДПС і на підставі яких здійснюються нарахування та/або сплата податку, збору (обов’язкового платежу).

** Методичні рекомендації щодо приймання та комп’ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджені наказом ДПСУ від 14.06.2012 р. № 516.

При цьому звернемо увагу: п. 49.4 ПКУ поширюється тільки на випадки, коли договір розірвуть саме з ініціативи податківців, а це може статися за двома підставами (п. 4 Примірного договору про визнання електронних документів***):

*** Додаток 1 до Інструкції про підготовку та подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку, затвердженої наказом ДПАУ від 10.04.2008 р. № 233.

— ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих (тобто коли у старих ще не закінчився строк дії);

— зміна платником місця реєстрації.

Інших підстав немає.

Тут заслуговує на увагу ситуація, коли просто спливають строки дії ЕЦП. Чи можна в цьому випадку скористатися нормою п. 49.4 ПКУ і подати звітність «на папері»?

Зауважимо, що договір про визнання електронної звітності діє до закінчення строку дії посилених сертифікатів відкритих ключів (п. 3 Примірного договору про визнання електронних документів). Тому, якщо строки дії ЕЦП сплинули, договір втрачає свою чинність. Оскільки договір і так перестає діяти, то він не потребує якогось додаткового розірвання. Отже, одностороннього розірвання договору з ініціативи податківців тут не буде.

При цьому в  ч. 3 п. 49.4 ПКУ, що дозволяє відступити від електронного способу подання звітності, ідеться виключно про випадок, коли договір розривають податківці, а ось про закінчення строку дії договору в ній немає жодного слова. Тому, якщо строк дії сертифікатів сплинув, не можна буде скористатися нормою п49.4 ПКУ. І як показує практика, податківці відмовляють у прийманні «паперової» звітності в цій ситуації. Тому радимо своєчасно переоформляти ЕЦП. Хоча спробувати подати звіт «на папері» в цьому випадку можна.

Також звернемо увагу на ще одне ноу-хау від податківців. Почастішали випадки, коли окремі ДПІ вимагають від платника підписати додаткову угоду до договору про визнання електронних документів. Зараз такий «експеримент» активно проводять київські податківці. У такій додатковій угоді пропонується прописати випадки тимчасового призупинення договору. Відразу зауважимо, що пропозиція підписати таку додаткову угоду є незаконною. Адже фіскали зобов’язані діяти тільки в межах Інструкції № 233, а вона не передбачає можливості призупиняти договір. Нав’язування таких додаткових угод можна розцінювати як зловживання посадовими повноваженнями.

У цьому випадку слід звертатися на Антикорупційний сервіс ДФСУ «Пульс», до бізнес-омбудсмена, прокуратури або до суду.

Але тут важливо врахувати таке: якщо податківці на підставі такої додаткової угоди призупинять договір про визнання електронної звітності, то можливість скористатися нормою п. 49.4 ПКУ та подати звіт «на папері» також буде дуже «примарною». Зрозуміло, що логіка п. 49.4 ПКУ покликана захистити платників від ситуації, коли податківці зненацька відключають платника від подання електронної звітності. Але знову ж таки, підкреслимо, що  п. 49.4 ПКУ надає можливість обійти вимоги щодо подання звітності в електронному вигляді, тільки якщо податківці в односторонньому порядку розривають договір. А призупинення договору до нього ніяк не вписується.

Хоча, якщо вже така ситуація сталася, радимо у будь-якому разі спробувати подати звітність «на папері». Крім того, потрібно зберегти квитанцію про відмову у прийманні звітності в електронному вигляді. У такому випадку можна буде подавати позов до суду з вимогою визнати незаконним призупинення договору про визнання електронних документів і зобов’язати податківців вважати прийнятою звітність в електронному вигляді.

Якщо рішення податківців буде визнано незаконним, то податкова звітність вважається прийнятою в день, коли платник первісно її відправляв податківцям в електронному вигляді.

Звернемо увагу ще й на такі моменти:

1. Для того щоб подавати документи через сервіс «Електронний кабінет платника податків», платнику також потрібно мати діючий договір з податківцями про визнання електронних документів (роз’яснення в категорії 135.03 ЗІР).

2. На укладення нового договору податківцям надається (роз’яснення в категорії 135.03 ЗІР):

— не більше 5 робочих днів, якщо договір укладається в електронній формі (надсилається на електронну адресу zvit@sta.gov.ua);

— 20 днів, якщо договір укладається в «паперовому» вигляді.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться