Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


25.06.18
65894 31 Друкувати

Зміни у веденні касових операцій з 1 червня 2018 року

З 5 січня 2018 року – новий порядок ведення касових операцій. З цієї дати набрала чинності постанова Правління Нацбанку від 29.12.2017 р. № 148, якою затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Окремі норми наберуть чинності з 1 липня 2018 року, згідно постанови Правління Нацбанку від 24.05.2018 р. № 54 (чинна з 1 червня 2018 року).

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ТА ДІЇ СУБЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ:

1. Нові форми касових документів, затверджені Положенням №148, необхідно використовувати з 1 липня 2018 року.

Касові документи, які діяли до набрання чинності Положенням №148, суб'єкти господарювання мають право використовувати до 30 червня 2018 року включно.

2. До 30 червня 2018 року включно суб'єктам господарювання слід розробити та затвердити порядок оприбуткування готівки в касі та порядок розрахунку ліміту каси з урахуванням норм Положення №148.

До 30 червня 2018 року включно с уб'єкти господарювання мають право користуватися лімітами каси, установленими та затвердженими до набрання чинності Постановою №148.

3. Змінилось визначення оприбуткування готівки (п. 11 Положення №148)

до 05.01.2018 05.01.2018 – 01.06.2018 з 01.06.2018
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК) Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств/відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги/застосуванням РРО та КОРО (у разі застосування КОРО без застосування РРО), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів/фіскальних звітних чеків (або даних розрахункових квитанцій)

Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Оприбуткуванням готівки в касах фізичних осібпідприємців, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх товарними чеками (квитанціями) і веденням книги обліку доходів і витрат (або книги обліку доходів), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат (або книзі обліку доходів) на підставі товарних чеків (квитанцій).

Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, а також у касах фізичних осібпідприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

4. Граничні суми готівкових розрахунків

Граничні суми готівкових розрахунків

між суб'єктами господарювання (підприємства, ФОП) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами

10 000 гривень

між суб'єктами господарювання (підприємства, ФОП) та фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами

 

50 000 гривень

між фізичними особами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню

 

50 000 гривень

Як здійснювати платежі понад 50 тисяч гривень (п.6, 7 Положення №148):

1) переказ коштів з поточного рахунку на поточний рахунок;
2) внесення коштів до банку чи небанківської фінансової установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банк (у тому числі на депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

Наведені вище обмеження не стосуються (п.8 Положення №148):

1) розрахунків суб'єктів господарювання з бюджетами та державними цільовими фондами;
2) добровільних пожертвувань та благодійної допомоги;
3) використання готівки, виданої на відрядження.

5. Чітко визначено необхідність КОРО (п.11 Положення №148):

до 05.01.2018 05.01.2018 – 01.06.2018 з 01.06.2018

Суб'єкти господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО, використовують КОРО для:

1. підклеювання та зберігання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках КОРО;

2. здійснення операцій із розрахунковими квитанціями в разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії;

3. обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, перевірок конструкцій та програмного забезпечення РРО

6. Розширено перелік документів – підтверджень оприбуткування готівки в касі (п. 29 розділу III Положення №148)

до 05.01.2018 05.01.2018 – 01.06.2018 з 01.06.2018

(п.3.7 Положення №637)

Документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, засвідчена підписами відповідальних осіб банку та відбитком печатки (штампа) банку.

Документом, що свідчить про здавання виручки до банку через інкасаторів, є копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчена підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача

Документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є:

1) квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, підписана відповідальними особами банку та засвідчена відбитком печатки банку;

2) квитанція/чек банкомата чи програмно-технічного комплексу самообслуговування; 3) копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчена підписом та відбитком печатки інкасаторазбирача;

4) чек платіжного термінала в разі проведення інкасації коштів у режимі реального часу з використанням платіжних терміналів

Документом, що свідчить про здавання виручки до банку та є підтвердженням оприбуткування готівки в касі суб’єктів господарювання, є:

1) квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, підписана відповідальними особами банку та засвідчена відбитком печатки банку;

2) квитанція/чек банкомата чи програмно-технічного комплексу самообслуговування;

3) примірник супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчений підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача;

4) чек платіжного термінала в разі проведення інкасації коштів у режимі реального часу з використанням платіжних терміналів

Начальник відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту головного управління ДФС у Черкаській області Владислав Юрійович Білоус

За матеріалами Головне управління ДФС у Черкаській області

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • vnkor
25.06.18 07:29

Админы, исправьте в заголовке статьи не "с 1 июНя", а "с 1 июЛя".

Відповісти
  • Муруся
25.06.18 09:09

vnkor, простите, а что там не так??? все правильно написано, читайте статью целиком ! 

Відповісти
  • Ророчка
25.06.18 09:07

Капец, двадцать первый век на дворе, а мы все клеем отчеты в книжечку

Відповісти
  • Елена, Мариуполь
25.06.18 11:14

Ророчка,  А это:
"... перечень документов - подтверждений оприходования наличности в кассе.....". Зачем???????? Деньги зачислены на счет, все! А квитанции мне нужны для решения проблем с банком в промежутке между передачей денег инкассаторам и зачисления на мой банковский счет. Ну, фискалам они зачем?Ситуация: чек терминала, к примеру потерян (понятно, что лучше не терять), но деньги зачислены, есть выписка банка - это что - не оприходование денежных средств в кассе?

Відповісти
  • для vnkor
25.06.18 09:08

Вообще то постановление с 1 июня действует. Это только новые формы кассовые документы, утвержденные Положением №148, необходимо использовать с 1 июля 2018 года.

Відповісти
  • Алена 18
25.06.18 09:54

А что же является оприходыванием для предприятий которые проводят наличные расчеты с РРО с ведением кассовой книги???

Відповісти
  • 123
25.06.18 11:09

А новые можно использовать с 5 января? Раньше разъясняли, что не можно, а нужно...

Відповісти
  • Ліля
25.06.18 11:29

я теж з 05.01.18 перейшла на нові бланки це ж не буде порушенням?

Відповісти
  • Елена
25.06.18 11:30

А меня волнует вопрос по поводу округлений копеек при расчете за наличные через РРО? Это обязательно к выполнению или рекомендательно? Кассовики говорят, что заводы молчат и не предлагают перенастраивать  РРО. Кто в курсе, ведь 1-е число не за горами?

Відповісти
  • Тоже Елена
25.06.18 15:25

Елена, меня тоже мучает этот вопрос (точнее вопросов касательно округления копеек очень много). Почему редакция 911 молчит? Совсем скоро 1-е, или у нас всё в последний день, как всегда. Мы ждем хоть каких-то коментариев...

Відповісти
  • Helena
27.06.18 19:23

Тоже Елена, https://news.dtkt.ua/finance/banks/48830

Відповісти
  • бухик
25.06.18 11:44

Подскажите, Предельные суммы наличных расчетов-ежду субъектами хозяйствования (предприятия, ФЛП) в течение одного дня по одному или нескольким платежным документам 10 000 гривень

Это, как и раньше, расчеты с одним субьектом не более 10 тыс. в день или уже с несколькми только 10 тыс.?

Відповісти
  • Утомленная солнцем
25.06.18 17:02

бухик, как и раньше...с одним в один день

Відповісти
  • Маруся
25.06.18 12:18

бухик, как и ранее , ничего не изменилось

Відповісти
  • Надежда
25.06.18 12:23

ОЙ! А это касается и ФОП?

Відповісти
  • Лена.
25.06.18 13:21

Люди, я наверное, туплю. Раньше сняла Z-отчет, записала КУРО, сделала ПКО  в кассовую книгу из кассы фискального принтера. Что поменялось? (кроме новых бланков и наличия журнала регистрации)

Відповісти
  • Аленка
25.06.18 13:26

Сколько работаю-никогда не вела журналов регистрации ПКО и ВКО и при проверках их никогда не спрашивали. Сейчас если журнала не будет-расстрел на месте? Вот думаю, надо ли еще и этой ерундой заниматься и драгоценное время тратить? 

Відповісти
  • Наталия
26.06.18 12:59

Аленка, нет так давно работаете значит. 

Відповісти
  • И-на
25.06.18 19:46

Аленка,аналогично... Никогда не вела. В этом году, в конце года распечатаю журналы в 1 С 7.7  (есть в отчетах).

Відповісти
  • Морячек
25.06.18 13:47

Как расчитать лимит кассы с учетом Постановления 148

Відповісти
  • Бубух
25.06.18 15:18

С расчетом лимитов полная неопределенность ... С общей нумерацией кассовых ордеров  - вообще полная хрень. Такое впечатление, что накануне  нового года идиот разработчик  положения № 148 влепил  в бланк гениальную графу № з/п - а теперь НБУ и ДФС судоржно,  выкручиваютя и каждый на свой манер предлагает варианты заполения  аппендицитного  реквизита. 

Відповісти
  • Морячек
25.06.18 15:36

Я вновь о лимите. Дают ссылку на Постановление 148 - предприятие само выбирает -  толи в расчет брать три месяца толи один. Но неопределенность таки есть !

Відповісти
  • Тетяна
25.06.18 16:01

Морячек, а, пардон, еще третий документ- приказ о назначении лимита с указанием ответственного лица(лиц)

Відповісти
  • Тетяна
25.06.18 15:58

Морячек, я для расчета лимита я оформила два документа 1-й - это моя методика расчета лимита. Она может быть любая, главное - обосновать. 2-й - это Сам расчет лимита (с цифрами). Так нам и на семинарах объясняли.

Відповісти
  • Вікторія
26.06.18 09:16

А можно оставить старый лимит? Как обосновать?

Відповісти
  • Лара
27.06.18 14:41

Тетяна, если несложно поделитесь методикой расчета и самим рачетом.... Первій раз сталкиваюсь. lburyak@ ukr.net

Відповісти
  • Елена
27.06.18 21:38

Вопрос : дивиденды учредителю по итогам 2017 составляет 420 тыс грн, как правильно их снять по кассе и выплатит учредитель физ лицу., разбивать это на не сколько дней или можно в один день.. учредитель один . Если операцию проводить в один день, то какие ожидать штрафы

Відповісти
  • Я
28.06.18 16:20

Елена,а если на карту перечислить?

Відповісти
  • Наталия
03.07.18 11:13

А если директор потребовал у банка наличку и большую сумму?

Відповісти
  • Наталия
03.07.18 11:11

Может кто подскажет насчет дивидендов?Директор снял наличными по чековой книжке большую сумму за 2017 год. Это штраф?

Відповісти
  • Римма
11.07.18 20:02

Какое наказание за использование  кассовых ордеров старого образца?

Відповісти