Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


09.08.18
22900 16 Друкувати

Чи може підприємство прийняти на роботу сумісника, якщо в нього немає основного місця роботи

Робота за сумісництвом передбачена трудовим законодавством. На підставі ч. 2 ст. 21 Кодексу законів про працю України (КЗпП) працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної та творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному чи одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін. Утім, чи має право підприємство прийняти на роботу сумісника, якщо в нього немає основного місця роботи?

На думку Міністерства соціальної політики України, підприємствам заборонено приймати працівників на умовах сумісництва, якщо у них немає основного місця роботи (лист від 13.10.2004 р. № 36-298).

Але чи має право підприємство вимагати від зовнішнього сумісника підтвердження наявності основного місця роботи? Також – ні. Адже це не передбачено чинним законодавством (ст. 24 і 25 КЗпП). Роботодавець може тільки попросити працівника надати інформацію про основне місце роботи.

Мінсоцполітики в листі від 25.05.2015 р. № 198/06/186-15 також зауважує: у роботодавця немає обов’язку перевіряти факт укладання та припинення трудового договору за основним місцем роботи. Більш того, Мінсоцполітики в листі від 14.04.2017 р. № 8185/0/2-17/13 попереджає, що роботодавець не має права відмовити працівникові в прийнятті на роботу за сумісництвом у зв’язку з відсутністю в нього інформації про наявність у працівника основного місця роботи. Така відмова роботодавця є порушенням законодавства про працю.

Тобто відмова в такому разі буде безпідставною, що може бути кваліфіковано як порушення інших вимог трудового законодавства.

Крім того, навіть коли сумісник під час працевлаштування надав інформацію про основне місце роботи, згодом він може з нього звільнитися.

Тож єдине, що може зробити роботодавець, це попросити працівника надати інформацію щодо основного місця роботи та його зміну. Адже законодавство про працю не зобов’язує працівника повідомляти роботодавця, у якого він працює за сумісництвом, про звільнення з основного місця роботи. Також не передбачена відповідальність роботодавця за неповідомлення його сумісником про звільнення з основного місця роботи. Про це, зокрема, йдеться в листі Мінсоцполітики від 09.06.2017 р. № 294/0/22-17/134.

За матеріалами DeVisu.ua

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Антон
09.08.18 07:10

Не имеет права принять без основного места работы и не имеет права требовать подтверждения наличия этого основного места одновременно.Очевидно предприятие должно быть ясновидящим.

Відповісти
  • бух
09.08.18 15:40

Антон, это бухгалтер должен быть экстрасенсом)))

Відповісти
  • ***
09.08.18 11:03

Заувалированный уход от налогообложения и обман работающего.
Если нужен сотр на 0,5 оклада берите,  но ЕСВ платите  хотя бы с минималки, У сотрудника будет идти стаж.А так работодатели хотят людей перевести на совместительство, при  полном рабочем дне,с окладом ниже минималки и без начисления страхового стажа.

Відповісти
  • Марина
09.08.18 11:51

***,Доплата ЕСВ до минималки не добавляет человеку стажа при 0,5. Это просто наполнение гос.казны, а человеку все равно зачтут только 0,5.

Відповісти
  • МС
09.08.18 17:49

Марина, страховой стаж считается из уплаченного СВ - если ЕСВ в месяц меньше минимального, то стаж будет считаться пропорционально меньше, а если не меньше минимального ЕСВ,/мес., то страховой стаж будет идти за полный месяц

Відповісти
  • Бух
09.08.18 15:42

Марина,де це написано, будьласка?

Відповісти
  • Соня
09.08.18 17:13

Бух, та во всех разъяснениях было это написано. Если есть у      человека оклад 3723,00, стаж будет за этот месяц, а если оклад например 3000,00, налог платим из 3723,00, а сотруднику в стаж весь месяц не войдет, а пропорционально заплаченому налогу.

Відповісти
  • Елена
13.08.18 10:55

Соня, а вот я все-таки нигде не нашла ответа, если ЕСВ доплатили до минималки, стаж идет месяц? или согласно начисленной з/пл по 0,5 ст. и начисленного ЕСВ соответственно? т.е. доплата до минималки ЕСВ влияет на стаж?
Вот я год работала по 3 дня в неделю, доплачивали ЕСВ до мин., а в ОК-7 стаж 10 месяцев за год)))

Відповісти
  • Светлана
09.08.18 08:48

Антон, и в любом случае есть за что штрафовать.

Відповісти
  • ЗАРА
09.08.18 08:49

Внешнего совместителя без основного места работы принять, нельзя не принимать.
Или вариант:
Внешнего совместителя без основного места работы принять нельзя, не принимать.
Ну, как в сказке, где удобно там и ставь запятую, а инспекция гоструда придет и перенесет эту запятую туда, куда посчитает нужным))

Відповісти
  • Н-да
09.08.18 09:31

дурня , как и многое другое, пытайте каленым железом где " ОН" работает по основному месту. В нашем минтруда писаки в разных кабинетах пишут письма противоречащие не то что друг другу , а и всякому здравому смыслу.

Відповісти
  • тема к размышлению
09.08.18 11:15

Человек зарегистрирован как ФОП и платит положенные 819,06 грн в месяц. Попутно есть возможность устроится на работу. Так вот принять его можно только на ОСНОВНОЕ место работы и опять по полной платить 819,06 грн в месяц, так как ФОП не является работой.

Відповісти
  • Андрій
09.08.18 11:48

А якщо працював за основним місцем роботи, прийняли за сумісництвом, а через тиждень звільнився з основного місця роботи і не повідомив? То хто винен, невістка?

Відповісти
  • грустьпечальтоска
09.08.18 13:12

А почему предприятие должно нести ответственность за своих сотрудников? Может еще детективов нанимать, следить за совместителями работают они или нет. Блин, когда же мы уйдем от этой совдепии? Не платит ЕСВ в минималке, так вызывайте работника и у него выясняйте. Не хочет выяснять, считайте стаж пропорционально взносам. Если работник написал в заявлении, что просит данное место работі не считать основным, вот с ним и разбирайтесь.

Відповісти
  • Гарри К.
09.08.18 16:19

...отказать в трудоустройстве (по Закону) низзя...но вот попросить//потребовать у него принести из ПФУ справочку ОК-5 ил ОК-7 - можно//нужно!!! (якобы для подсчета будущего стажа для больничных)..а там и будет видно: работает он где-то или уже нет!...

Відповісти