Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


01.02.20
7150 0 Друкувати

У яких випадках можна припинити договір дарування

Як відомо, за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність. Чи підлягає такий договір припиненню?

Головні положення

Як і будь який інший, договір дарування може бути припинено. Утім, оскільки передача чогось у дар – процес специфічний, Цивільний кодекс України (далі – ЦКУ) встановлює певні особливості для припинення договору дарування. Так, договір дарування може припинятися у випадку: а) його розірвання; б) односторонньої відмови від договору однієї зі сторін.

Розірвання договору

Розірвання договору включає як підстави для розірвання, передбачені загальними нормами ЦКУ, так і особливі, передбачені ст.ст. 726 і 727 ЦКУ. Дарувальник має право вимагати розірвання договору, якщо:

1) обдаровуваний порушує зобов’язання на користь третьої особи. Дарувальник може вимагати повернення дарунка, а якщо це неможливо – відшкодування його вартості (ст. 726 ЦКУ);

2) обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, який має для дарувальника велику немайнову цінність (ч. 2 ст. 727 ЦКУ);

3) унаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, яка становить культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена (ч. 3 ст. 727 ЦКУ);

4) обдаровуваний умисно скоїв злочин проти життя, здоров’я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) чи дітей. Ця підстава поширюється тільки на договори дарування нерухомих речей або іншого особливо цінного майна. Якщо обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника, то розірвання договору дарування можуть вимагати спадкоємці вбитого (ч. 1 ст. 727 ЦКУ). У разі розірвання договору дарування обдаровуваний зобов’язаний повернути дар у натурі (ч. 5 ст. 727 ЦКУ).

Згідно з ч. 4 ст. 727 ЦКУ дарувальник може вимагати розірвання договору дарування, якщо на момент пред’явлення вимоги дарунок є збереженим.

До вимог про розірвання договору дарування застосовується позовна давність в один рік. Це правило встановлює ст. 728 ЦКУ.

Одностороння відмова від договору

За загальним правилом одностороння відмова від зобов’язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦКУ). Договір дарування має певні особливості. Зокрема, дарувальник, який передав річ підприємству, організації транспорту, зв’язку або іншій особі для її вручення обдаровуваному, має право відмовитися від договору дарування до вручення речі (ч. 2 ст. 722 ЦКУ).

Зазначене не поширюється на договір дарування з обов’язком передати дарунок у майбутньому. Стаття 724 ЦКУ містить спеціальні норми, пов’язані з односторонньою відмовою від такого договору. Так, дарувальник може відмовитися від передачі дарунка в майбутньому, якщо після укладення договору його майновий стан істотно погіршився. А ось обдаровуваний має право відмовитися від договору в будь-який момент до прийняття дарунка без будь-яких додаткових умов.

Крім того, договір дарування з обов’язком передати дарунок у майбутньому припиняється, якщо до настання строку або відкладальної обставини, встановленої договором дарування, дарувальник чи обдаровуваний помре. Тобто правонаступництво в такому випадку не настає.

За матеріалами DeVisu.ua
Теги:
Коментарі
У фокусі фото автора
Ушакова Лілія Форма № 1ДФ за 3 квартал: оренда, позики, ФОП, штрафи…...
3608 3
Календар бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Додаток
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд