Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


05.05.20
20013 28 Друкувати

Закон про 5 тисяч: НБУ заспокоює

Автор: Павленко Олексій, податковий експерт.

З «Податки & бухоблік», 2020, № 30 с. 12, 21 ви вже могли дізнатися про законодавчі оновлення, пов’язані з фінмоніторингом, які запрацювали з 28 квітня — дати набрання чинності Законом № 361*. Враховуючи те, що деякі нові норми дуже стурбували наших читачів, — кілька слів щодо цих проблем.

* Закон України від 06.12.2019 р. № 361-IX.

Закон № 361 змінює процедуру фінмоніторингу під час переказу коштів, і занепокоєння наших читачів було викликано нормами ст. 11 — 14 цього Закону. Ними покладено на фінансові установи певні обов’язки, зокрема, з метою вивчення їх клієнтів. От ст. 14 вимагає від суб’єктів первинного моніторингу (фінустанов) у разі переказу коштів розміром до 30000 грн попередньої верифікації (тобто перевірки даних) і платника, і одержувача, а також отримання інформації про номери їх рахунків, електронних гаманців, електронних платіжних засобів.

Там також передбачена низка наслідків, у тому числі й відмова від переказу в разі неодержання/відсутності такої інформації.

Це і викликало у читачів побоювання, що фінустанови з 28 квітня почнуть перешкоджати взагалі будь-яким переказам коштів.

Але, по-перше, зауважимо, це стосується тільки випадків, коли у фінустанови виникне підозра, що операція пов’язана з відмиванням грошей, іншими злочинними діями, а також у разі обміну електронних грошей на безготівкові для їх переказу, а якщо переказ за межі України — то й при отриманні готівки для безготівкового переказу (див. ч. 3 та 4 ст. 14).

А по-друге, зазначимо, що у ч. 18 ст. 14 Закону № 361 передбачено низку винятків щодо цих правил. Вони не поширюються, зокрема, на:

— переказ коштів готівкою в межах України у сумі, що є меншою ніж 5 тис. грн;

— оплату житлово-комунальних послуг, сплату податків, зборів, інших обов’язкових платежів, штрафів, пені (незалежно від суми!);

 зняття коштів з власного рахунку;

— переказ коштів для оплати товарів чи послуг платіжними картками або електронними грошима;

— переказ коштів між платником і отримувачем платежу, що проводиться через посередника, який діє від імені платника або отримувача;

— оплату виключно товарів, робіт, послуг, кредиту в сумі до 30 тис. грн (за умови, що фінустанова може визначити особу платника, який уклав договір з отримувачем).

У зв’язку з цим НБУ завалили запитаннями. І регулятор, щоб заспокоїти громадськість, вже надав роз’яснення щодо уведення в дію Закону № 361. Зокрема, про те, як здійснювати платежі з 28 квітня**.

** bank.gov.ua/news/all/yak-pravilno-zdiysnyuvati-plateji-z-28-kvitnya--aktualni-zapitannya-ta-vidpovidi

Так, перевірка буде вибіркова, бо у фінустанов зазвичай є всі дані клієнтів, які здійснюють грошові перекази. Крім того, це не стосується переказів грошей з картки на картку (банк має інформацію про власників карток). Йдеться переважно про перекази без відкриття рахунку — наприклад, переказ/поповнення рахунку через термінал. Тобто якщо ви будете перераховувати через термінал 5 тис. грн і більше, то потрібна ваша верифікація. Але це не стосується згаданих винятків (оплати комуналки, кредиту, товарів тощо). Окрім того, є ще багато технічних складнощів, щоб реалізувати всі ці нововведення на практиці. Через це НБУ, зокрема, згадує про перехідний період до кінця року... А на місцях поки застосовують нововведення по-різному та іноді вимагають ідентифікації навіть при платежу карткою.

Інші матеріали із "Податки&бухоблік", 2020 , № 36:

Передплатити "Податки&бухоблік"

Шановні користувачі! Тепер ви можете дізнаватися всі останні новини порталу Бухгалтер 911 першими в TELEGRAM і VIBER спільнотах! Більш детально за посиланням.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Ігор
05.05.20 08:57

Ви не там шукаєте відмивання (легалізацію). Найбільшу небезпеку становить легалізація "договорняків" на сходках. Державні не_злочинці = депутати/чиновники, зустрічаються на таємних сходках у "Велюрах", інших подібних штабах, а потім вже в держустановах та збіговиськах/сесіях депутатів швидко легалізують (відмивають) досягнутий договорняк.

Відповісти
  • Сергій
05.05.20 09:33

Не треба нас заспокоювати, краще переверніть все знову на ноги, бо голова болить.

Відповісти
  • Оксана
05.05.20 09:47

Я так и не поняла эти нововведения. Если я со своей карты кому-нибудь перекину 10 000 грн. то что? Или в этой ситуации ничего не изменилось? 

Відповісти
  • Ігор
05.05.20 09:52

Оксана, Вважаю що нічого не зміниться, бо ваші карти ідентифіковані за власником. Також вважаю, що при наявності картки і в терміналі можна поповнювати < 5 тис., бо ви вставляєте картку і авторизуєтесь за нею набравши пін.

Відповісти
  • ihor07
05.05.20 10:20

Ігор, але ніхто не гарантує, що потім до одержувача не прийдуть і не запитають, а доведіть, що цих 10 000 грн., які заплатила вам Оксана не пов'язані з підприємницькою діяльністю, а якщо не доведете, то заплатіть пдфо + військовий збір + штраф + пеня.

Відповісти
  • Ігор
05.05.20 11:00

ihor07, Оксана,
В нас діють презумпції невиновности (поки не доведено протилежне) та правомірності, тобто якщо громадянин не вважає, що ця операція пов'язана з підприємницькою діяльністю, він і не декларує її як підприємницьку. Приклад: поповнення своєї картки, картки дитини для ... чогось або батьків для сплати комуналки; навіть другу, щоб той придбав продукти для пікніка.

Відповісти
  • Заяц
07.05.20 10:41

Ігор, ви це зараз серйозно про презумцію невиновності? у нас вона канула в Лету одночасно з запровадженням мезанізму блокування реєстрації податкових накладних. 

Відповісти
  • Вячеслав
05.05.20 13:45

Ігор, при чем здесь предпринимательская деятельность?

Відповісти
  • ihor07
05.05.20 11:27

Ігор,
"В нас діють..."
Ви про ту країну, де податкова хотіла оподатковувати ПДФО гроші видані працівникам під звіт?
По поповненню власної карточки і близьких родичів - тут питань нема. А поповнення картки друга "на продукти" - тут хвора логіка фіскала може побачити посередницькі послуги в оптово-роздрібній торгівлі.

Відповісти
  • @@@
05.05.20 11:15

Ігор,Ошибаетесь. У нагловиков действует правило: наложим штраф, а вы в суде доказывайте что не верблюды

Відповісти
  • Оксана
05.05.20 10:39

ihor07, вот и я так подумала. Есть ли основания для обложения этой суммы налогами? Мониторят такие суммы или нет? Не понятно.

Відповісти
  • Вячеслав
05.05.20 13:50

Оксана, основания есть и им уже сто лет в обед. Основания в ПКУ. Вы передали деньги другому физ.лицу. А дальше или у вас есть подтверждение, что это вы долг вернули, ФЛ действует по вашему поручительству, является вашим родственником 1 степени родства и т.д., или у вас есть 18+1,5% обязательств по налогам. Этот закон о 5000 никаким боком не касается налоговых последствий.

Відповісти
  • 12345
05.05.20 10:45

Не забывайте!
В комментах под новостями "о 5 тыс." уже были сообщения о блокировках карт и платежей!

Відповісти
  • @@@
05.05.20 11:32

12345,штрафы для банков очень большие. Поэтому они будут делать по принципу: лучше перебдеть, чем.....

Відповісти
  • 12345
06.05.20 09:41

@@@, а как положено по закону хоть какому-то? Где сказало про блокировки по принципу "чтобы их не оштрафовали"?

Відповісти
  • Ольга
05.05.20 11:11

Интересно, а если я ожидаю денежный перевод Вестерн в сумме больше 10тис , то как сдесь? 
Ничего про это не указанно.

Відповісти
  • 12345
06.05.20 09:43

Ольга, а там, где про 5 тыс было сказано и про недекларирование до 400 тыс полученных. Или это не для всех?

Відповісти
  • Вячеслав
05.05.20 13:53

Ольга, вам 10 тыс. без идентификации отдадут? Подскажите где и когда 

Відповісти
  • Виктория
05.05.20 12:14

То есть розницы это никак не касается, в независимости от суммы, нал/безнал/роs-терминал? Не противоречит ли закону про защиту персональных данных, вот это раздача копий паспортов, на НП итд?

Відповісти
  • ІЯ
05.05.20 13:58

Вікторія, звичайно протирічить, але ж для того і закон вони ввели про "захист" щоб всю інформацію позбирати, і "захищати" нас таким чоном, що сьогодні кожен , хто не ледачий може прослідкувати за вашими персональними даними.

Відповісти
  • Галина
06.05.20 08:59

Самое смешное, что буквально на днях заблокировали перевод 80!!! гривен с карты на карту. "Операция является рисковой"

Відповісти
  • Татьяна
06.05.20 09:08

Одного не понимаю. Зачем в такое  напряженное время будоражить людей всякими издевательствами. нервы и так уже на пределе от  безысходности.
Можно со всеми  изменениями, дополнениями, разъяснениями, чтениями было подождать до конца карантина. Это касается всех: в первую очередь Президента, КМУ НБУ ДПС и другие органы изобретающие ежедневно какую то муть. Стабильности в работе нет. Зачем нагнетать психоз в стране. Мы и так пытаемся без вашей помощи как то просуществовать ( а не жить).
И , думаю,  уже ввесь народ  (или 90%) не верит в вашу власть.
Для того, чтобы мы жили, а не существовали надо любить свою РОДИНУ и свой НАРОД. А для этого надо  родиться, жить, учиться, трудиться в Украине. А если ОНИ все работают и обдирают свой народ, а виллы , обучение, доходы все за границей- толку от их законотворчества не будет  НИКОГДА. Мы для них рабы.

Відповісти
  • Наталья
06.05.20 12:33

Татьяна, согласна. Только один нюанс: Закон № 361, в котором как раз все вот это предусмотрено, был принят еще в 2019 году. Т.е. придумано давно, вот только так совпало, что вступило все в силу с 28.04 (в период карантина).
А вот с отсрочкой вступления в силу, конечно, опоздали. Законопроект-то висит в ВРУ (№ 3372), но еще только в комитете 

Відповісти
  • 12345
06.05.20 09:45

Татьяна, а декоммунизированый Владимир Ильич учил про "верхи не могут, а низы не хотят"!

Відповісти
  • злой клоун
06.05.20 12:38

все под контроль, цифровой концлагерь Украина..

Відповісти
  • лена
06.05.20 22:04

Перекидала з приватівської карти рідній сестрі але на укрсибівську карту 2500,00 грн. Зупинили платіж і попросили зробити фото морди і прикласти до неї картку, що то таки я. Я цього не зробила, гроші не перевели. Прийшлося гроші кидати з АВАЛЮ кидати. І де їхні 5000?

Відповісти
  • куртяник
19.08.20 15:26

подскажите если оплата за обучение свыше 5000.00грн. за семестр в банк тоже надо предоставлять паспорт для осуществления оплаты?

Відповісти
  • Сергей
23.09.21 00:24

Получаю пенсию по переводу. С прошлого месяца, при ее выдаче, стали делать ксерокопию паспорта. Но это реальный риск, что ее смогут использовать  в мошеннических схемах. Придется отказаться от этой услуги Укрпочты и переходить на карточку. Хотя мне, как инвалиду, это создаст новые проблемы. Почтовая доставка перевода была удобной. 

Відповісти