Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


14.12.20
198422 89 Друкувати

Розрахунок середньої зарплати по-новому: відпустки, відрядження... [з 12.12.2020 р.]

Ушакова Лілія експерт з кадрових і податкових питань

КМУ уніс зміни до Порядку № 100, який визначає механізм розрахунку середньої зарплати для відпускних, компенсації за невикористану відпустку, оплати днів відрядження, військової служби «солдатів підприємства», вихідної допомоги тощо.

«З коли» застосовувати нові правила? З дати опублікування постанови КМУ від 09.12.2020 р. № 1213, якою, власне, й були змінені правила розрахунку «середньої», а саме з 12.12.2020 р.

Тобто якщо подія, з якою пов'язана відповідна виплата, припадає на дату набуття чинності змін або пізніше, застосовуємо новий порядок розрахунку середньої зарплати. Такою подією, вважаю, буде дата початку відпустки, відрядження, проходження військової служби, дата звільнення, у зв'язку з яким обчислюється компенсація за невикористану відпустку та/або вихідну допомогу тощо.

Що змінилося? Вивчаємо «матчастину».

УТОЧНИЛИ/СКАСУВАЛИ

Мабуть, Мінекономіки (раніше — Мінсоцполітики) втомилося від запитань: «А чи поширюється Порядок № 100 на ФОПів»? Тому вирішило зафіксувати цей момент саме в п. 2 постанові КМУ № 100: ТАК, поширюється.

Ще з наболілого у бухгалтерів. Багатостраждальний п. 10 Порядку № 100, що зобов'язує коригувати зарплату в разі підвищення окладів у розрахунковому періоді, убили. Від слова зовсім.

Добре це чи погано? З одного боку, розрахунок у цій частині спроститься. З іншого — відпускні зменшаться. Тож робіть висновки самі.

РОЗРАХУНКОВИЙ ПЕРІОД

Уточнили, що якщо працівник прийнятий на роботу з першого робочого, але не з першого календарного дня, то такий місяць включаємо до розрахунку як повний.

Відпустка та компенсація.

До розрахункового періоду не вносили змін. У загальному випадку — 12 календарних місяців, що передують місяцю надання відпустки (незалежно від його виду) або виплаті компенсації.

Якщо в трудових відносинах менше року, розрахунковий період — фактична кількість повністю відпрацьованих календарних місяців.

Як і раніше, виключаємо з розрахункового періоду час, коли працівник згідно із законом не працював та за ним заробіток:

— не зберігався (наприклад, час відпустки за свій рахунок, відпустки для догляду за дитиною до 3 (6, 16, 18) років);

 — зберігався частково (наприклад, час простою, оплаченого з 2/3 окладу).

А ось час, не відпрацьований з інших поважних причин (наприклад, унаслідок стихійний лих, бойових дій тощо), тепер залишатиметься в розрахунку та зменшуватиме середню зарплату працівника.

Відрядження та інші виплати.

«Стандартний» розрахунковий період — 2 календарних місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбулася подія, з якою пов'язана відповідна виплата (початок військової служби, відрядження, медобстеження, переведення на легшу роботу тощо).

У розрахунку тільки робочі дні, які були фактично відпрацьовані співробітником.

Якщо протягом таких двох місяців працівник не працював — беремо попередні два місяці як розрахунковий період.

ВИПЛАТИ В РОЗРАХУНКУ

Тут спробували уніфікувати й спростити. Чи вийшло? Ну, таке...

Відпустка та компенсація.

У розрахунку беруть участь:

1) усі виплати, що входять до складу заробітної плати, за винятком тих, що перераховані в п. 4 Порядку № 100;

2) лікарняні/декретні.

«Інші» виплати.

У розрахунку беруть участь усі виплати, що входять до складу заробітної плати, за винятком тих, що:

1) перераховані в п. 4 Порядку № 100;

2) нараховані за час, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток (відпускні, лікарняні, декретні, дні відрядження, оплачені за «середньою» тощо).

Порядок включення премій до розрахунку відпускної та «іншої середньої».

Зміни! Усі виплати відносимо до місяців, за які вони нараховані. Причому тепер це справедливо й для місячних премій, якщо за умовами преміювання ви їх нараховуєте в поточному місяці за попередній.

Окремо зупинюся на преміях та інших виплатах, нарахованих за 2 місяці або більший період. Для них абз. 3 п. 3 розд. III Порядку № 100 передбачено абсолютно новий порядок включення.

Викладений він у кращих традиціях написання нормативних актів і нагадує шифрування «Юстас — Алексу». Тому без роз'яснень Мінекономіки не обійтися.

На мій погляд, в абз. 3 п. 3 розд. III Порядку № 100 намагалися сказати таке.

Якщо премія нарахована за 2 — 12 місяців, то її треба розподілити за місяцями, ЗА які вона нарахована, пропорційно відпрацьованим у них робочим дням. До розрахунку «середньої» включаємо розподілені суми премії за місяці, що увійшли до розрахункового періоду.

Аналогічно діємо й із винагородою за підсумками роботи за рік. Причому врахуйте, що вимога про те, що в розрахунку виплат за Порядком № 100 бере участь тільки винагорода, нарахована в поточному році за попередній рік, прибрали! Тобто тепер винагорода «рік у рік» також у грі. І її включаємо до розрахунку за тими ж правилами, що й премії, нараховані за 2 і більше місяців.

Приклад. Працівника було прийнято на роботу з 06.07.2020 р. (п'ятиденний робочий тиждень, субота і неділя — вихідні дні). З 28.12.2020 р. він іде у щорічну відпустку. У розрахунковому періоді (серпень — листопад 2020 року, відпрацьований повністю) йому нараховано премію за 3 квартал — 6000 грн.

Премія за 3 квартал нарахована за липень, серпень і вересень. Проте липень не увійшов до розрахункового періоду. Отже, треба визначити суму квартальної премії, яка візьме участь у розрахунку відпускних.

Серпнева частина премії дорівнює:

6000 грн : 62 роб. дн. х 20 роб. дн. серпня = 1935,48 грн,

де 62 роб. дн. — кількість робочих днів, фактично відпрацьованих працівником у 3 кварталі, за який нарахована премія (20 роб. дн. липня  + 20 роб. дн. серпня + 22 роб. дн. вересня).

Вереснева частина премії становить:

6000 грн : 62 роб. дн. х 22 роб. дн. вересня = 2129,03 грн.

У розрахунку відпускних премія за 3 квартал візьме участь у сумі:

1935,48 грн + 2129,03 грн = 4064,51 грн.

Але! Не виключаємо, що Мінекономіки трактуватиме «преміальні» норми інакше. Тому чекаємо на роз'яснення.

РОЗРАХУНОК «СЕРЕДНЬОЇ»

Тут без змін. Тому розглянемо стисло.

Відпустка та компенсація.

Середньоденну зарплату знаходимо так: заробіток у розрахунковому періоді ділимо на кількість календарних днів у розрахунковому періоді, за вирахуванням святкових і неробочий днів.

«Інші» виплати.

Середньоденну (середньогодинну) зарплату знаходимо так: заробіток у розрахунковому періоді ділимо на кількість відпрацьованих робочих днів (годин) у розрахунковому періоді.

РОЗРАХУНОК З ОКЛАДУ. Є ЗМІНИ!

Якщо у працівника в розрахунковому періоді немає заробітку, то середньоденну зарплату розраховуємо виходячи з окладу (тарифної ставки) працівника. Причому якщо оклад (тарифна ставка) менше «мінімалки», середньоденну зарплату розраховуємо з мінзарплати.

Також враховуємо зайнятість працівника. Якщо працівнику встановлений неповний робочий час, до розрахунку «середньої» оклад (мінзарплату) беремо пропорційно зайнятості.

Середньоденну відпускну зарплату знаходимо так. Оклад (мінзарплату) множимо на 12 (місяців) і ділимо на кількість календарних днів, за вирахуванням святкових і неробочих днів, у 12-місячному розрахунковому періоді, що передує місяцю початку відпустки (виплати компенсації).

Середньоденну «іншу» зарплату знаходимо так. Оклад (мінзарплату) множимо на 2 (місяці) і ділимо на кількість робочих днів у 2-місячному розрахунковому періоді, що передує місяцю початку події, з якою пов'язаний розрахунок, за графіком роботи підприємства.

Детально на прикладах застосування оновленого Порядку № 100 розглянемо у журналі «Податки & бухоблік», 2020, № 102.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • ЄВА
14.12.20 10:56

Ну б...дь як завжди. Кінець року і срачка. А не можна це було родити швидше!!! Всі ці приймальники законів маразматичних будуть віддихати, а бухгалтеру голову суши. Бажаю вам таких же свят, які будуть у бухгалтерів. 

Відповісти
  • ALM
15.01.21 10:40

Цікаво, хоч в одній бух. програмі реалізували ці нові правила розрахунку відпускних?

Відповісти
  • Ніна-Н
14.12.20 10:58

Бухгалтер 911, а чому стаття тільки російською мовою?

Відповісти
  • 1
18.12.20 00:43

Ніна-Н, Берите пример с Молдовы. Приняли закон о предоставлении русскому языку особого статуса. Заи....ли со своим не розумию не понимаю. Как будто с луны прилетели. Нет статьи на Украинском так закрой и не читай.

Відповісти
  • Юрий
17.12.20 13:20

Ніна-Н, Статья на двух языках. Если выбран язык сайта украинский, то и все статьи на нем буду на украинском языке. Выбор языка на верхней плашке, рядом с курсом валют

Відповісти
  • Таня
15.12.20 14:57

Ніна-Н,тому,що  це мова більшості,та усі її розуміють

Відповісти
  • Міщук Марія Петрівна
28.12.20 16:30

Таня, задолбали со своей мовой. Вот сейчас как заживем, когда все будут говорить на украинском языке. Ведь нам только это и осталось. А так все хорошо, прекрасная маркиза.

Відповісти
  • Олександр
26.01.21 13:48

Міщук Марія Петрівна, ще Омар Хайям писав: «Якщо ти живеш у цій країні і не володієш мовою, то ти або гість, або загарбник, або несповна розуму»

Відповісти
  • Александра
22.06.21 15:01

Олександр, так язык у нас основной русский

Відповісти
  • Поставьте переводчик и нет проблем
15.12.20 09:38

Ніна-Н,

Відповісти
  • Лариса
14.12.20 13:23

Ніна-Н, а ви що, не розумієте на російській мові?

Відповісти
  • с
17.12.20 10:28

Лариса, в горах балакают тількі  украінськуйю

Відповісти
  • Ніна-Н
14.12.20 12:15

Бухгалтер 911, дякую

Відповісти
  • Лика
14.12.20 11:34

А если отпуск начинается 16.12.20, а оплачен с  корректировкой уже 11.12.20?Значит, не правильно?

Відповісти
  • Ольга
14.12.20 18:27

Лика,та же ситуация отпуск с 14.12., выплатили 08.12., корректировку при повышении окладов применили. Теперь, так понимаю, пересчитать нужно без корректировки. 
Ув.эксперты сайта - напишите порядок действий для таких случаев!!!!!!!!!!!!! Заранее благодарна!!!!!!!!!!!!

Відповісти
  • Лілія
14.12.20 14:16

Лика, я бы тут подошла со стороны "а что за это будет?" Вы начислили отпускные в большей сумме. Со стороны Гоструда тут вопросов не будет (их интересует ситуация, когда недоплатили). Налоги с этой суммы уплачены в полном объеме, т.е. налоговикам вы тоже не интересны. Поэтому если работодатель не против, я бы уже ничего не трогала.

Конечно, было бы супер, если бы дали время (переходный период). Но это не с нашим счастьем. 

Відповісти
  • Нина Ивановна
15.12.20 09:41

Лілія, Отличное решение проблемы. Главное в этом случае мнение работодателя. Это мое мнение.

Відповісти
  • Олександр
14.12.20 16:56

Лілія, А податок на прибуток на суму перевищення відпускних з коректировкою над відпускними без "таковой"?

Відповісти
  • Лілія
15.12.20 10:55

Олександр, нарахована сума відпускних (навіть в більшій сумі) в бухобліку потрапить у витарти. Далі через бухвитрати на загальних підставах в податкоприбутковому обліку зменшить фінрезультат. Навіть якщо податківці якимось дивом виявлять цю суму і буть настоювати, що це не ЗП, а безповоротня фіндопомога (що навряд чи, бо втратять 22 %ЄСВ) та негосподарність, то все рівно жодних поадтковий різниць не буде (п.п. 140.5.10 ПКУ)

Відповісти
  • 9991
15.12.20 16:04

Лілія, нарахована сума відпускних спишеться з резерву відпусток і у витрати не потряпляє.

Відповісти
  • Лілія
16.12.20 11:50

9991, так, якщо нараховуєте резерв на відпустки, то витрати на їх оплату у вас при нарахуванні резерву, якщо резерв не нараховуєте, чи його не вистачило, то відпускні падають безпосередньо у витрати. Тобто через резерв чи прямо, та це витрати. Але там запитання в іншому, чи можуть покосити витрати, якщо відпускні у більшій сумі

Відповісти
  • Лілія
14.12.20 15:09

 Плюс посмотрите, что у вас указано в  колдоговоре. Если в нем приведены нормы, обязывающие проводить такой такую корректировку и приведен порядок его проведения (а не просто отсылка к умершему п. 10 Порядка № 100), то вам и далее следует корректировать заработок, участвующий в расчете отпускных (компенсации).

Відповісти
  • Марина
15.12.20 15:14

Лілія, какая Вы молодец!!! настоящий бухгалтер!

Відповісти
  • Галин
14.12.20 11:34

изменения действительны с даты публикации где? в газете именно?

Відповісти
  • Ніна-Н
14.12.20 12:24

Галин,в "урядовому кур'єрі" №243 від 12.12.2020

Відповісти
  • Шурик
14.12.20 12:00

Галин, Хоть на заборе, это не закон.

Відповісти
  • Ирина
14.12.20 12:00

про шифровку «Юстас — Алексу» - супер формулировка!точнее не придумать...

Відповісти
  • Марія
14.12.20 13:05

Ніна-Н, Тому що Ушакова "ніасіліла на мовє" написати, перекладачі ще не встигли перекласти, а редактору треба якнайшвидше викинути "гарячу" новину.

Відповісти
  • Елена
14.12.20 14:08

Марія, для тих то  "ніасіліл" розібратися як працює сайт, але встиг усіх полити ядом, даю підказку: зверху (біля курсів валют) можна переключити RU на UA і буде вам стаття "на мовє".

Відповісти
  • Ніна-Н
14.12.20 14:51

Елена,і на RU,  i на UA  була російська мова, бухгалтер 111 виправив.

Відповісти
  • Таня
15.12.20 15:02

Ніна-Н, больше нечем заниматься-как унижать сайт

Відповісти
  • Ніна-Н
14.12.20 15:11

бухгалтер 911

Відповісти
  • Таня
15.12.20 14:59

Ніна-Н,благодари за бесплатный ресурс- а то будешь платить или сидеть сама думать на своей мове...

Відповісти
  • Лілія
14.12.20 14:03

Марія, дякую за коментар :-) 

Відповісти
  • ^^^
14.12.20 13:19

Отпускные давно пора платить исходя из оклада текущего месяца, кому нужны эти дурацкие расчеты.

Відповісти
  • Алиса
14.12.20 13:38

Меня интересует оплата простоя берется в расчет или нет все как то непонятно

Відповісти
  • Лілія
14.12.20 14:02

Алиса, При расчете ОТПУСКНЫХ и компенсации: если простой оплачен: из 2/3 оклада, то исключаем время простоя и вместе с ним уходит оплата простоя. Т.е. не берем в расчет. Если простой оплачен по средней ЗП, то он участвует в расчете.
При расчете ПРОЧИХ выплат (командировка и т.д.) время простоя и сумму простоя выбрасываем.

Відповісти
  • Ирина
14.12.20 14:16

Прошу уточнить, при расчете отпускных и компенсации отпуск за свой счет в связи с КАРАНТИНОМ убирается и расчета?

Відповісти
  • Лілія
14.12.20 15:22

Ирина, да, это время не отработанное в соответствии с законодательством. И обычный отпуск за свой счет, и карантинный убираем из расчета отпускных, компенсации за неиспользованный отпуск и прочей средней

Відповісти
  • Нина
15.12.20 15:55

Лілія, а при этом расчет делается за 11 месяцев? (то есть беру 12 минус 30 дней отпуска за свой счет)
Или взять 12 месяцев полностью отработанных и оплаченных? (то есть фактически 13 минус 30 дней за свой счет)

Відповісти
  • Лілія
15.12.20 21:21

Нина, давайте на примере. Есть работник, который уходит в ежегодный отпуск с 15.12.20 г. В расчетном периоде (декабрь 2019 - ноябрь 2020) он с 1 апреля по 11 мая был в отпуске за свой счет. Расчетный период не меняем - декабрь 2019 - ноябрь 2020 = 366 к. дн. Из расчетного периода выбрасываем время неотработанное согласно закону (отпуск за свой счет): 366 - 30 дней апреля - 11 дней мая = 325 к. дн. Дальше выбрасываем праздничные дни: 325 - (11 праздничных - 3 дня, которые уже выброшены вместе в днями отпуска за свой счет - это 19 апреля Пасха и 1, 9 мая) = 317 к. дн. Допустим, что в расчетном периоде ЗП = 55000 грн. Тогда средняя ЗП 55000 : 317 = 173,50 грн. Умножаем на дни отпуска и готово

Відповісти
  • Ирина
14.12.20 15:51

Лілія, Спасибо!

Відповісти
  • Дмитрий
14.12.20 14:36

По кведу 47 - выплаты предусмотрены по 47.19?

Відповісти
  • Ирина
14.12.20 14:44

Дмитрий, Да

Відповісти
  • Наталья
14.12.20 17:00

Підкажіть, якщо у працівника відпустка  з 10.12 по 14.12, виплачена на початку грудня, то в даному випадку ще треба застосовувати коефіцієт до всіх днів відпустки чи робити перерахунок при виплаті зп грудня - з 10 по 12.12 з коефіцієнтом коригування, а 13 та 14.12 - без затосування коефіцієнта? 

Відповісти
  • Наталья
14.12.20 17:12

маю на увазі застосування коефіцієнта до середньої при розрахунку відпускних за дні відпустки з 10 по 12.12 та без застосування коефіцієнта до середньої при розрахунку відпускних за дні відпустки 13 та 14.12

Відповісти
  • Лілія
14.12.20 18:26

Наталья, ні, не потрібно перераховувати суму відпуских. На дату початку відпустки діяли старі правила розрахунку середньої. Тож ви зобов'язані були обчислити її суму з застосуванням коефіцієнт. Нові правила застосовуємо при розрахунку оплаті відпусток, дата початку яких припадає на 12.12 та пізніше 

Відповісти
  • Лиля
14.12.20 22:24

Лілія, скажіть, будь ласка, дe прлписано такий порядок, що трeба по-новому розраховувати відпустки час діі яких поипадає на 12.12 та пізнішe. Заздалeгідь вдячна

Відповісти
  • Лілія
15.12.20 09:32

Лиля,Розрахунок середньої зарплати прив’язаний до події, з якою пов’язана відповідна виплата (п. 2 розд. ІІ Порядку). Такою подією є дата початку відпустки, відрядження, військової служби, проходження медогляду. Орієнтуючись саме на цю дату ми визначаємо розрахунковий період та проводимо обчислення (а не на дату наказу, виплати чи

Відповісти
  • Інна
25.12.20 22:34

Лілія, вважаю цю норму неконституційною, або такою, що вимагає роз’яснень. Причина - невідповідність Ст 58 Конституції України , а саме: «Закони та нормативні акти не мають зворотньої дії» Отже, назвати датою початку події ми можем лише розрахунковий період, ЗА ЯКИЙ нараховуються відпускні. Не можна погіршити становище працівника тільки через те, що він пізніше, ніж інші йде в відпустку за той же розрахунковий період. 

Відповісти
  • Інна
25.12.20 22:51

Лілія, як Ви думаєте?

Відповісти
  • Лілія
15.12.20 09:34

 чи вступу змін).


У п. 7 розд. IV Порядку зазначено, що при обчисленні відпускних сеедньоденну зарплату множимо на кількість календарних днів відпустки. У п. 8 розд. IV Порядку нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного

Відповісти
  • Лілія
15.12.20 09:36

)заробітку на число робочих днів/годин.


Тобто відпускні та інші виплати за середньою розраховуємо та нараховуємо ЗАГАЛЬНОЮ сумою, а не поденно. Тож набрання чинності змінами, наприклад, в період відпустки, не вимагає від нас проводити перерахунок відпускних за дні з дати набрання чинності. 

Відповісти
  • Лиля
15.12.20 22:14

Лілія, дякую, дужe допомогли

Відповісти
  • Лілія
14.12.20 22:12

Наталья, дужe дякую, алe дe цe прописано?

Відповісти
  • Наталья
15.12.20 16:41

Лілія, дуже дякую Вам за відповідь! В мене було питання - Ви відповіли. Я не розумію Ваше питання до мене - алe дe цe прописано?

Відповісти
  • Лиля
15.12.20 22:16

Наталья, вибачтe, будь ласка, цe помилковe звeрнeння до Вас від імeні Ліліі моє

Відповісти
  • Наталья
16.12.20 09:23

Лиля, все ок :)

Відповісти
  • Альона
14.12.20 18:03

А отпуск работающему человеку имея 2х детей до 15лет не отменили?

Відповісти
  • Лілія
14.12.20 18:27

Альона, нет. пока не отменили

Відповісти
  • Аня
14.12.20 22:17

Как эти "покращення" вовремя, прям бухам под елочку новшества посыпались. Нет, чтобы дать почитать, вникнуть, нет надо в свинячий голос

Відповісти
  • Інна
14.12.20 22:19

Було б дуже добре відмінити виплату відпускних за 3 дні, а зробити в найближчій строк до виплати заробітної плати, тобто або у першу половину місяця (аванс), та другу половину за місяць, як це для лікарняних

Відповісти
  • Анастасія
15.12.20 10:21

Доброго дня! тобто тепер ( з 12.12.2020 ) премію, яку виплачуємо у грудні педпрацівникам згідно п,57 ЗУ " Про освіту"  включаємо у розрахунок відпускних відповідно відпрацьовании дням,якщо ідуть у відпустку наприклад у січні 2021?Я правильно зрозуміла? Якщо можете, напишіть приклад

Відповісти
  • Анастасія
15.12.20 10:25

Ця виплата згідно п57 ЗУ "Про освіту" звучить так: "виплата педагогічним працівникам щорічної грошової винагороди в розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов’язків"

Відповісти
  • Марія
15.12.20 13:28

Доброго дня,скажіть будь ласка наказ на відпустку 10.12.2020, працівник йде у відпустку з 17.12.2020р згідно законодавства відпускні нараховані з коефіцієнтом коригування  і виплочені за 3 дні до початку відпустки 11.12.2020, чи потрібно зробити перерахунок виплочених  відпускних?,адже порядок змінено з 12.12.2020р? Дякую за відповідь.

Відповісти
  • Лілія
15.12.20 21:07

Марія, в усних консультаціях спеціалісти Мінекономіки підтверджують, що при застосуванні нового порядку розрахунку слід відштовхуватися від дати початку відпустки, а не від дати наказу чи дати виплати.  Нажаль, перехідного періоду не передбачили. Маємо, що маємо. Чи потрібно проводити перерахунок? Суворо кажучи, потрібно. Особливо, якщо ви бюджетники.   

Відповісти
  • Ирина
15.12.20 13:58

Доброго дня! Питання до редакції стосовно попередніх премій в поточному місяці, наприклад:
Розрахунковий період грудень 2019 - листопад 2020. В грудні 2019 було нараховано та виплачено премію за результатами роботи в листопаді 2019. Питання: дана премія входить в грудень 2019 для розрахунку середнього для відпускних?

Відповісти
  • Лілія
15.12.20 17:36

Ирина, доброго дня. Ні, не входить. Адже місяць, за який вона нарахована (листопад2019 року) не потрапив до розрахункового періоду.  Положення про те, що премії включаються в заробіток того місяця, в якому вони нараховані, виключено з п. 3 Порядку 100.  Тож наразі діє єдиний підхід: суми нарахованої зарплати враховуються в тому місяці, за який вони нараховані

Відповісти
  • Наталья
15.12.20 16:43

Прохання відповісти, якщо у розрахунковому періоді працівнику нараховувалася одноразова премія (напр., за успішне виконання певного завдання) - включати суму цією премії в розрахунок середньої для відпускних? Раніше її НЕ включали.

Відповісти
  • Лілія
15.12.20 18:05

Наталья, вам відповіла нижче. 

Відповісти
  • Лілія
15.12.20 18:03

Перелік виплат, які НЕ враховуються при розрахунку середньої (п. 4) практично НЕ змінився. Єдине його доповнили наступними виплатами: премії за результатами щорічного оцінювання службової діяльності, за винаходи та раціоналізаторські пропозиції, м) заробітна плата, яка нарахована за час роботи у виборчих комісіях, комісіях всеукраїнського референдуму;н) винагороди державним виконавцям. Тож, якщо ви раніше НЕ включали таку премію в розрахунок, бо вона є разовою, то й зараз НЕ включаєте

Відповісти
  • Катерина
16.12.20 11:25

Лілія, мене теж цікавить, як тепер розраховувати середній заробіток мобілізованим працівникам?

Відповісти
  • Наталья
15.12.20 18:49

Лілія, дякую за відповідь!

Відповісти
  • Марія
15.12.20 22:24

Наталья, як правильно нарахувати за грудень середній заробіток мобілізованим працівникам ?

Відповісти
  • Лілія
16.12.20 15:48

Марія, хоча ситуація, коли піднімали оклади у грудні тут спірна. Було б добре мати роз'яснення Мінекономіки з цього питання. Але якщо оклади не піднімалися, то використовуєте ту ж середнюю, за якою нараховували оплату періоду військової служби у листопаді. 

Відповісти
  • Лілія
16.12.20 11:38

Марія, якщо у грудні піднімаєте оклади, то середню не коригуєте (за умови, що у вас в колдоговорі не прописано, що потрібно коригувати і механізм коригування, а не просто відсилка "згідно закону"). Якщо оклади не піднімалися, то використовуєте ту ж середнюю, за якою нараховували оплату періоду військової служби у листопаді. 

Відповісти
  • Юля
16.12.20 17:54

Подскажите ,пожалуйста. Если работник трудится на условиях неполного рабочего дня с окладом больше минзарплаты. Но за отработанное время начислено примерно 1000 грн в месяц. То при расчете средней зп нужно брать минзарплату в  месяц ,или фактически начисленные суммы? Спасибо

Відповісти
  • Лілія
17.12.20 15:10

Юля, минималка в расчетах появляется только тогда, когда в расчетном периоде НЕТ выплат, например, работница после ухода за ребенком до 3 лет идет в ежегодный отпуск и в расчетном периоде у нее нет зарплаты. Тогда смотрим на оклад. Если он ниже минималки, то в расчете минималка. НО с учетом занятости (т.е если работник на 0,1 штатной единицы принят, в расчете МЗП х 0,1). Во всех остальных случаях просто смотрим, что у работника в расчетном периоде и из этой ЗП рассчитываем среднюю. Например, работник  идет в отпуск. Он принят на неполный рабочий день и зарабатывает в месяц 1000 грн.  В расчетном периоде его заработок 12000 грн. Вот эти 12000 и будут участвовать в расчете. Какой у него оклад, тут не важно

Відповісти
  • Юля
21.12.20 09:19

Лілія,огромное вам спасибо за ответ!

Відповісти
  • тетяна
16.12.20 20:53

Відпустка з 24 грудня 2020року.(бюджетна установа) Чи потрібно  знімати попереднє коригування  у січні 2020року і   у вересні 2020року., тому що програма коригує.  

Відповісти
  • Лілія
17.12.20 15:16

тетяна, так, потрібно знімати коригування. Програмісти повинні вам налашувати програму під нові правила розрахунку

Відповісти
  • Аня
17.12.20 11:32

Пожалуйста помогите. Мы начисляем годовую премию в декабре. И в декабре работник идёт в отпуск. Как включать эту премию в расчет отпускных?

Відповісти
  • Віта
17.12.20 15:04

Чи потрібно знімати попереднє коригуваня  у січні та вересні 2020 при розрахунку відпусних з 20 грудня 2020. Програма проводить коригування.

Відповісти
  • Вікторія
17.12.20 15:55

Если у работника в расчетном периоде нет выплат, но оклад больше мин. ЗП, то брать оклад текущего месяца и умножать на 12? Или брать оклады за расчетный период при этом не применяя повышающий коэффициент?

Відповісти
  • Татьяна
18.12.20 19:19

Работник принят в ноябре, оклад меньше МЗП, неполное рабочее время. Увольняется в декабре, то есть нет ни одного полного месяца. Как в таком случае рассчитывается среднедневная заплата?

Відповісти
  • Надия
24.12.20 05:33

Якщо пенсионер предпринима тель в сфери обслуговування парикмахер мае право на виплату помощи в 8000тисяч.?

Відповісти
  • Ирина
30.12.20 08:55

Згідно з статтею 58 Конституції України "закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. На підставі якої логіки я повинна здійснити перерахунок відпускних за 06м.20р на підставі змін до Порядку №100, які вступилив силу з 12.12.20???

Відповісти
  • Людмила
10.01.21 18:58

Подскажите, пожалуйста, как правильно расчитать среднюю на компенс.отпускных. В порядке 100 прописано, что если оклад меньше минимальной зп на момент ухода в отпуск - то нужно расчитывать среднюю с минимальной заработной платы. А если сейчас оклад больше мин.зп, но в предыдущих 10ти месяцах оклад меньше мин.зп? Необходимо расчитывать на основании средней расчитаной за посл 12 мес? или с минимальной зп?

Відповісти
  • Андрій
11.01.21 17:04

Добрий вечір, підкажіть будь-ласка при обрахунку резерву відпусток за грудень, якщо був раніше застосований коефіцієнт підвищення, чи потрібно його знімати за весь розрахунковий період чи тільки за грудень місяць?

Відповісти