Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


09.11.21
3969 7 Друкувати

«Маленькі, але по три...», або Питання оплати е-лікарняних

Ситуація. За одним страховим випадком є ​​одразу кілька лікарняних: як їх оплачувати, чекати, доки у всіх з'явиться статус «Готовий до сплати (видань)»? Чи не чекати, а оплачувати їх «по мірі готовності»? А якщо працівник, який був на лікарняному, звільняється, а його лікарняний ще не готовий до сплати (видань)? Розбираємось.

Ситуація, коли з одного страхового випадку видають кілька е-лікарняних (по 2, 3, 5 днів), зараз стандартна. Як оплачувати такі лікарняні?

Як ви вже напевно знаєте, за загальним правилом з 1 жовтня електронний листок непрацездатності вважається виданим через 7 календарних днів після дати його закриття (крім е-лікарняного по вагітності та пологах — він вважається виданим через 7 днів після його відкриття). На цей час лікарняний має набути статусу «Готовий до сплати (видань)».

Після закінчення цього терміну його потрібно брати в роботу, не чекаючи, доки будуть готові інші листки непрацездатності з цього ж страхового випадку.

Можна, звичайно, почекати і готовності інших лікарняних з одного страхового випадку. Але ліміт часу на очікування визначається фактично 10-денним терміном (з моменту, коли е-лікарняний вважається виданим). Оскільки комісії (уповноваженому) із соцстрахування відведено саме 10 календарних днів з дати видачі е-лікарняного на призначення допомоги (відмова у призначенні) застрахованій особі.

Як бути, якщо працівник звільняється раніше, ніж його електронний лікарняний лист вважатиметься виданим / отримає статус «Готовий до сплати (видань)»?

Оскільки в даному випадку е-лікарняний буде вважатися виданим вже після дати звільнення, то і приступити до процедури оплати періоду тимчасової непрацездатності роботодавець зможе не раніше цієї дати (не раніше дати, коли е-лікарняний буде вважатися виданим). Норма про необхідність виплати у день звільнення всіх належних працівникові сум у цьому разі не порушується. Адже на день звільнення роботодавець ще не має підстав для нарахування та виплати лікарняних. А як тільки лікарняний лист стане виданим/отримає статус «Готовий до сплати (видань)», роботодавець (вже, виходить, колишній) зобов'язаний буде нарахувати та виплатити колишньому працівникові лікарняні у встановлений термін.

Дні хвороби з перших п'яти, які припали на якийсь час до звільнення, оплачуються за рахунок роботодавця. З шостого дня хвороби до відновлення працездатності — за рахунок ФСС.

Нагадаємо, що сума лікарняних, нарахована колишньому працівникові (після його звільнення), не є базою нарахування ЄСВ. Бо це виплати за невідпрацьований час, які нараховані вже після припинення трудових відносин.

А ось ПДФО та військовий збір утримуються із суми лікарняних у загальному порядку у складі інших оподатковуваних доходів (п.п. 164.2.20 ПКУ) (стаття "«Маленькі, але по три...», або Питання оплати е-лікарняних").

Багато хто вже «відстрілявся» щодо актуалізації відомостей про своїх бенефіціарів. І … замислюються про наступний етап: щорічне підтвердження відомостей щодо них. Відколи старт? Як визначити період подання документів на своє підприємство? Які документи подавати? Давайте все це зараз і з'ясуємо (стаття «Щорічне підтвердження даних про бенефіціарів: коли стартуємо?»).

Запитання. Чи потрібно включати дохід для цілей розрахунку єдиного податку отримані від замовника за рішенням суду: (1) компенсації судових витрат та (2) штрафи (3% річних та інфляційних)? Чи можна керуватися визначенням доходу з ПП(С)БО 15 при визначенні того, що включати/не включати до одноподаткового доходу? (Стаття «Нестандартні доходи єдиноподатника-юрособи»).

Залишилися питання по 45 номеру журналу «Бухгалтер 911»? Пишіть їх в коментарях!

Сергій Томашпольский, головний редактор журнала "Бухгалтер 911".

Коментарі
  • Раїса
09.11.21 10:42

Підкажіть будь-ласка , якщо лікарняний з 22 по 29 жовтня , статус готовий до сплати отримує в листопаді у відомість нарахування зар.плати та об"єднаний звіт  включається  в жовтень чи листопад? Дякую!

Відповісти
  • Редакция
09.11.21 11:01

Раїса, в листопад. Тобто місяць, у якому нараховано лікарняні. https://i.factor.ua/ukr/journals/buh911/2021/october/issue-44/article-117703.html

Відповісти
  • Раїса
09.11.21 12:13

Редакция, велике Дякую!

Відповісти
  • Nik
09.11.21 11:18

Добрий день! Потрібно уточнтити, зробити виправлення у звіті по ЄСВ за грудень 2020р. Як це зробити? у звітному об"єднаному не робиться тепер? потрібно робити уточнюючий за 4кв. 2020р.? 

Відповісти
  • Редакция
09.11.21 11:47

Nik, Якщо потрібно виправити сумові помилки, то варіант виправлення у складі об'єднаного розрахунку за поточний квартал з типом «Звітний» теж підходить.https://i.factor.ua/ukr/journals/buh911/2021/april/issue-17/article-114493.html

Відповісти
  • Nik
09.11.21 15:49

Редакция, так, сумові, не прийнялося у звітному звіті за 3-й кв., відхилилося, має бути у новому звітному або уточнюючому.

Відповісти
  • Редакция
09.11.21 16:11

Nik,Може податківці щось намудрували, але:
- згідно Порядку № 4 "8) платник єдиного внеску у звітному (податковому) періоді може провести коригування та виправити помилку, допущену у попередніх звітних (податкових) періодах, здійснити донарахування або зменшення єдиного внеску, застосовуючи коди типу нарахувань, передбачені пунктом 1 розділу IV цього Порядку;"
- самі податківці розяснюють: "Таким чином, платник єдиного внеску у Додатку 1 до Розрахунку за звітний (податковий) період може провести коригування та виправити помилку, яка стосується сум єдиного внеску, допущену у попередніх звітних (податкових) періодах, шляхом донарахування або зменшення єдиного внеску, застосовуючи коди типу нарахувань 2 або 3."

Відповісти
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам