Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


18.01.22
15857 15 Друкувати

Первинні документи у ФОПа - єдинника: а що говорить ПКУ?

Чи потрібні первинні документи підприємцям - єдинникам? 

Останнім часом це питання активно обговорюється в підприємницьких та бухгалтерських спільнотах.

Роз'яснення податківців, покликане внести ясність у це питання, навпаки, породило низку нових суперечок та сумнівів.

Причиною тому став висновок податківців, що ФОПи, які використовують спрощену систему оподаткування, не є при цьому платниками ПДВ, та не здійснюють продаж технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, та напівдорогоцінного каміння, не зобов'язані вести облік товарних запасів та підтверджувати їх походження первинними документами для цілей контролю за дотриманням законодавства у сфері застосування РРО.

Саме таке формулювання породило висновки, що первинні документи не потрібні ФОПам - єдинникам саме в цілях контролю у сфері РРО, але потрібні для інших цілей. Зокрема, для в цілях податкового контролю.

Особи, які наполягають на необхдності зберігання документів підприємцями, посилаються на п. 44.1. ПКУ, у якому йдеться про те, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. 

Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев вирішив пояснити підприємцям ці положення та звернути увагу на п. 296.1. ПКУ, яким визначено, що фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

"Доходів! Не оприбуткування товарів, не обліку товарних запасів, а доходів! А доходи з 1 січня у нас ведуться через РРО. Таким чином, звіту РРО достатньо  для ведення будь-якої взагалі звітності фізичної особи - підприємця. Це є достатній та необхдний доказ того, що ви отримали дохід. А що до ваших видатків, то вони взагалі нікого не хвилюють і жодних первинних документів ви вести не повинні", - наголошує Гетманцев.

Він впевнений, що саме тому ніколи раніше податківці не вимагали від підприємців первинні документи. І закон про РРО ніяких змін в ці положення не вносить. 

За словами депутата, переважна більшість ФОПів вже мають зареєстровані РРО, залишилася невелика кількість тих, хто їх ще не встановив. Він закликав підприємців, які ще не встановили РРО, найблищим часом це зробити.  

"Виконуйте закон, закон вже діє з 1 січня, поважайте закон та поважайте своїх споживачів. Ми чекаємо, що за декілька днів у нас будуть встановлені всі РРО в Україні і бажаємо, аби цей механізм працював нормально на користь саміх ФОПів, на користь споживачів, на користь всієї нашої країни", - звертається Гетманцев до підприємців.  

За матеріалами Данило Гетманцев, Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики
Коментарі
  • Наталья
18.01.22 08:50

а потом придет проверка и скажет: где вы взяли этот товар? подтвердите что вы его не закупали у физ.лица иначе вы должны заплатить 18% подоходного со всей суммы товаров без документов(

Відповісти
  • Лариса
19.01.22 08:49

Наталья, а почему именно у физлица? можно придумать, что бесплатно получил, значит в доход должен поставить. а еще можно обвинить в том, что украл и сразу под следствие. Обвинения должны на чем-то обосновываться. 

Відповісти
  • Иванна
18.01.22 09:37

Наталья,100%. И скажут идите в суд и доказывайте!

Відповісти
  • Валентина
18.01.22 09:37

А вы ничего не должны доказывать. Пусть они доказывают))) . 

Відповісти
  • Вячеслав
18.01.22 13:03

Валентина, конечно вы ничего не должны. Налоговики в акте проверки укажут базу (сумму закупок), НДФЛ+ВС+штрафы. И всё. Можете ничего не доказывать и оплатить, а можно судиться. А вот в суде будет слово налоговой против вашего слова. И судья уже у вас спросит: у кого покупали, как платили, как доставляли. Даже если у вас нет никаких подтверждающих документов, то крупные закупки следы всё равно оставляют. Пускай даже это и не первичные документы. И судьи очень не любят когда им по ушам ездят.

Відповісти
  • Лариса
18.01.22 17:08

Вячеслав, так а РРО тут при чем? у всех истерика, что раз поставил РРО, значит надо документы. т.е. налоговая доначисляет ндфл только фопам с РРО ? что мешает фопам без РРО тоже самое вменять?  

Відповісти
  • Александр
19.01.22 03:31

Лариса,
В Акте по проверке РРО есть пункт об остатках и приходных накладных. Есть и про терминал, тоже обязанность к РРО. И ещё десяток пунктов.
РРО - ПОВОД ОБОКРАСТЬ.

Відповісти
  • Ірина
18.01.22 10:28

А как же норма о кодировке товара согласно приходных накладных ?! Или можно кодировать товар просто из перечня записей в какой нибудь тетради , заведенной для собственного пользования ?! Из логики Гетманцева напрашивается именно такой вывод!! 

Відповісти
  • Юрий
18.01.22 10:52

Примите закон, внесите изменения в ПКУ - до 2024 года ФОП на едином не нужны документы на товар и вопросы снимутся. 90% ФОПов документов нет от слова совсем....Завтра придут, обложат 19.5% + слет с единого, что покажем в суде , ТМ канал Гетьманцева или письмо Минфина?

Відповісти
  • Александр
19.01.22 03:35

Юрий,
Это ж нам надо, а не им.
Зелёные террористы заинтересованы наоборот, чем хуже тем им лучше.

Відповісти
  • Оксана
18.01.22 12:49

Поддерживаю Наталью и Юрия всецело! именно так они и поступают.И интервью Гетманцева и эта статья -полный не профессионализм и не понимание как работате в этой стране фискальная машина.

Відповісти
  • Валентина
18.01.22 14:33

Вибачте, але я теж погоджуюсь, що первинні документи фоп непотрібні, за виключенням платників ПДВ та тих хто здійснює продаж технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, та напівдорогоцінного каміння. Пережила чимало перевірок-жодних питань до походження товару

Відповісти
  • Оксана
19.01.22 09:19

Валентина,веду много Фоп-ов и 2гуппа и 3/с НДС и без/,с наемными и без.За последние 12лет ,так точно,были проверки только соцстраха по больничным.Обороты предельно максимальные.Стараемся работать без карточек,с первичными документами и т.п.Но до этого  времени ..было всякое с фискалами,а в эти  только последние 2года по юр лицам были проверки несмотря на моратории,и поэтому точно знаю-что они всегда могут придти /и если проверка не договорная-то слушать ничего не будут -а напишут все в акте и начислят штрафы.А откуда у вас столько проверок ....Любят бухгалтера рассказывать(-те у которых нет ни желания образовываться,ни практики.

Відповісти
  • Валентина
19.01.22 16:42

Оксана, обьясните последнее предложение, пожалуйста, к чему оно и для чего?  

Відповісти
  • Наталия
18.01.22 15:05

Автор статьи по мотивам бредней Гетьманцев постеснялся подписаться. А хотелось бы знать таких "героев", хотя бы по фамилиям.)))

Відповісти
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам