Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


19.01.22
11224 5 Друкувати

Продаємо авто фізичній особі: 4 етюди

Автори: Амброзяк Наталя, юрист,
Войтенко Тетяна, податковий експерт
.

Запитання про продаж автомобіля підприємством фізичній особі користуються особливою популярністю на нашій консультаційній лінії. Чи має бути експертна оцінка? Чим загрожує продаж авто з паливом у баку? Чи можна при продажу передати покупцю страховку КАСКО? Як вчинити, якщо шини обліковувалися окремо від самого автомобіля? Усі відповіді ви знайдете в цій статті.

Чи потрібна експертна оцінка?

Податок на прибуток.Для цілей податку на прибуток при продажу об’єкта основних засобів (ОЗ) — автомобіля обов’язково проводити його експертну оцінку чинне законодавство не вимагає. Продажна ціна визначається в договорі купівлі-продажу. Необов’язковість експертної оцінки автомобіля при його продажу прибутківцем підтверджують податківці в листі № 1854*. Тому

* Лист ДФСУ від 25.04.2018 № 1854/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.

з позиції прибуткового обліку (так само, як і для ПДВ) експертна оцінка не потрібна

Причому не важливо, як обліковано автомобіль підприємством — як ОЗ чи товар.

За загальними правилами при продажу об’єкта ОЗ у високодохідників і малодохідників-добровольців у прибутковому обліку виникають продажні різниці. Тобто фінрезультат збільшують на бухгалтерську залишкову вартість об’єкта ОЗ і зменшують на його податкову залишкову вартість (пп. 138.1 і 138.2 ПКУ). Проте якщо об’єкт повністю замортизований і в бухгалтерському, і в податковому обліку, то жодних продажних різниць не виникне.

ПДВ.Для ПДВ база оподаткування — договірна вартість, але не нижче балансової (залишкової) вартості автомобіля за даними бухобліку, що склалася на початок звітного періоду, протягом якого здійснюється продаж, а в разі відсутності обліку необоротних активів — виходячи зі звичайної ціни (п. 188.1 ПКУ).

А якщо автомобіль повністю замортизований? У частині ПДВ формально правило мінбази застосовувати треба. Але за фактом мінбаза буде нульовою — з огляду на те, що балансова вартість дорівнює 0 грн. Тому ніякого мінбазного ПДВ не донараховуємо (див. «Податки & бухоблік», 2021, № 7, с. 2). Мінбазну ПН теж не складаємо.

Ексклюзивний матеріал для передплатників сайту
    Передплачуйте та читайте повністю:
  • новини, ексклюзивні статті, довідники
  • завантажуйте бланки
  • усе це без реклами
50
грн/
місяць
Вже сплатили? Увійти
Передплатники PRO-доступу, журналів «Оплата Праці», «Бухгалтер 911», «Податки & бухоблік» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Коментарі
  • Вячеслав
19.01.22 13:29

Хорошая статья. Спасибо!

Відповісти
  • Світлана
19.01.22 14:00

А назва статті яка! Автори часом у філармонії або художніх салонах (музеях) не працюють?

Відповісти
  • Елена
20.01.22 11:07

Непонятно - причем тут при продаже авто физ.лицу - НДФЛ и ВС??? Это он нам платит доход, а не мы ему. Ничего здесь не перепутано или я чего-то не знаю????

Відповісти
  • Елена
20.01.22 11:21

"При продаже автомобиля физлицу НКУ не требует проводить его обязательную оценку. Но налоговики любят доначислять НДФЛ и ВС исходя из уровня его обычной цены. "
Может кто-то объяснить???? Каким образом можно доначислить - если это мой доход, а не физ-лица. Здесь никто ничего не перепутал????

Відповісти
  • Лілія
24.01.22 11:01

 Елена, можно автомобиль и в 3 копейки оценить, а он на самом деле стоит например, 50 тыс. Вот эти 50 тыс и съэкономил покупатель (ФО), которые налоговая считает это доходом этого человека. В принципе, это правильно

Відповісти
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам