Чат 911

Отримуйте
новини поштою!

28.05.26 09:31
0 Друкувати

Роботодавці успішно оскаржують штрафи за «інвалідний» норматив

За даними Опендатабот, у 2025 році роботодавцям в Україні нарахували 2,76 млрд грн штрафів (адміністративно-господарських санкцій) за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю. Штрафи були застосовані до 8 697 роботодавців.

Нещодавно з’явилась дуже показова статистика.

Від початку 2022 року українські суди винесли 1 992 рішення щодо невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.

У 995 випадках компанії зобов’язали сплатити санкції — на понад 109,5 млн грн.

Але у 997 випадках — фактично у половині справ — Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю у позовах відмовили. Сума таких позовів — майже 286,5 млн грн.

І тут особливо важливо враховувати зміни, які почали діяти у 2026 році.

Фактично система застосування санкцій стала значно більш автоматизованою — через обмін даними між реєстрами та автоматичне визначення невиконання нормативу.

Але судова практика вже показує суттєву проблему.

48% відмов — через те, що роботодавці створили вакансії та вживали необхідних заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Ще у 29% випадків люди з інвалідністю вже були працевлаштовані.

Також суди ставали на бік бізнесу через:
▪️недоведеність порушення;
▪️або відсутність самого обов’язку виконувати норматив.

Тобто автоматичне нарахування санкцій далеко не завжди означає наявність реального порушення.

І це вже питання не лише соціальної політики, а якості адміністрування та роботи державних реєстрів.

Бо коли бізнес змушений доводити очевидні речі у судах — це свідчить про системну проблему самої моделі контролю.

За матеріалами Ніна Южаніна, народний депутат
Коментарі
  • Буржуй
28.05.26 11:54

Получается, сидит 1000 инспекторов, получают зарплату тыс 25 гривен, пишут липовые акты, и еще нанасят ущерб государству мин 3000 гривен с каждого дела! Заставить каждого заплатить убытки и выгнать в зашей!!!

Відповісти
  • Светлана
28.05.26 13:18

Завжди викликав подив цей звіт і норматив за невиконання. Якщо немає людини з інвалідністю, де її взяти? Штраф можна було б застосувати, якщо фонд зайнятості прислав такого працівника, а підприємство не влаштувало. А то немає взагалі кандидатів і штраф. Чому не штрафують працівників фонду зайнятості, що вони бачать по звітам в ПФ підприємства, що не виконується норматив і нічого не пропонують. А то телефонують самі, коли будете влаштовувати працівників, то присилайте до нас отримати направлення на працевлаштування, хоча той працівник прийшов через ворк юа, якому підприємство сплатило кошти за вакансію.

Відповісти
  • Наталия
29.05.26 09:22

А ось прокуратура виконує норматив на 1000%

Відповісти
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам