Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


  • О привлечении к административной ответственности физических лиц - предпринимателей

О привлечении к административной ответственности физических лиц - предпринимателей



   

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
   ЮРИДИЧНЕ УПРАВЛІННЯ
   
   ЛИСТ
   
   від 25.06.2013 р. N 16243/09-10
   
   Щодо притягнення до адміністративної відповідальності фізичних осіб - підприємців


   
   Пенсійний фонд України розглянув лист від 14.05.2013 р. N 135-3 щодо притягнення до адміністративної відповідальності фізичних осіб - підприємців та повідомляє таке.
   
   Статтями 1651 і 18823 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП) за порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та за перешкоджання уповноваженим особам Пенсійного фонду України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування у проведенні перевірок передбачено накладення штрафу на посадових осіб.
   
   Оскільки визначення терміна "посадова особа" відсутня в Кодексі України про адміністративні правопорушення, то для визначення зазначеного терміна слід керуватися положеннями інших нормативно-правових актів.
   
   Зокрема, визначення термінів "посада" і "посадова особа" зустрічається в Законі України від 16.12.93 р. N 3723-XII "Про державну службу". Крім того, у Кримінальному кодексі України від 05.04.2001 р. N 2341-III існує визначення терміну "службова особа", тотожне з визначенням "посадова особа", що містяться в Кримінальному кодексі України від 28.12.60 р. (втратив чинність з 01.09. 2001 р.).
   
   Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну службу" посада - це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу та його апарату, на яку покладено встановлений нормативними актами коло службових повноважень.
   
   Відповідно до частини першої примітки до статті 364 Кримінального кодексу України від 05.04.2001 р. N 2341-III службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням.
   
   З постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2002 р. N 5 "Про судову практику у справах про хабарництво" бачиться, що виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків передбачає знаходження особи на певній посаді в органах влади, підприємстві, установі, організації .
   
   Право громадян на підприємницьку діяльність визначено статтею 42 Конституції України.
   
   Цивільним та Господарським кодексами України конкретизовані основні принципи господарювання і визначено коло прав та обов'язків фізичних осіб - суб'єктів господарювання.
   
   Стаття 55 Господарського кодексу України визначає, що суб'єктами господарювання є:
   
   - господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому порядку;
   
   - громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці;
   
   - філії, представництва, інші відокремлені підрозділи господарських організацій (структурні одиниці), утворені ними для здійснення господарської діяльності.
   
   Громадянин-підприємець здійснює свою діяльність на принципах свободи підприємництва та відповідно до принципів, передбачених статтею 44 Господарського кодексу України, тобто вільного вибору видів підприємницької діяльності, самостійного формування програми діяльності, залучення фінансових та інших видів ресурсів, вільного найму працівників та інше. Оскільки штатний розпис передбачено лише у суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних осіб, то фізичні особи, зареєстровані як підприємці без створення юридичної особи, не займають певної посади.
   
   Враховуючи вищезазначене, підстав для притягнення до адміністративної відповідальності згідно із ст. 1651, 18823 КпАП фізичних осіб - підприємців немає.
   
   Начальник управління
   
Т. Б. Рябцева

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам