Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2014/№3
Друкувати

Якщо працівник до моменту смерті перебував на лікарняному

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці, l.ushakova@buhgalter911.com
Трудовий договір з працівником припинено у зв’язку зі смертю. Разом зі свідоцтвом про смерть дружина померлого працівника принесла лікарняний листок, що свідчить про його хворобу. Чи потрібно його оплачувати? Якщо так, то чи потрібно його обкладати ПДФО, ЄСВ і військовим збором?
припинення трудового договору

Якщо лікарняний належним чином оформлено, він підлягає оплаті. Чому? Чинним законодавством не передбачено обмеження з оплати періоду тимчасової непрацездатності в разі смерті застрахованої особи. Тобто виплати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю мають бути нараховані за весь період хвороби, уключаючи день смерті (якщо хвороба закінчилася смертю). На це, зокрема, звертає увагу ФТВП в листі від 14.08.2009 р. № 04-06/Н-152з-198.

У ситуації, описаній в запитанні, очевидно, що листок непрацездатності подано до комісії із соціального страхування до моменту остаточного розрахунку з працівником. Тому суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок роботодавця і допомоги по тимчасовій непрацездатності, що виплачується за рахунок коштів ФТВП, уключаєте до бази ЄСВ на підставі ч. 1 ст. 7 Закону № 2464*.

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

А ось якби лікарняний листок був наданий після проведення остаточного розрахунку з померлим працівником (наприклад, у місяці, наступному за місяцем проведення остаточного розрахунку), ЄСВ справляти із суми лікарняних було б не потрібно. Підстава — виплату нараховано після звільнення, причому не за відпрацьований час. А отже, положення ч. 2 ст. 7 Закону № 2464 і п.п. 4 п. 4.3 Інструкції № 455* не працюють.

* Інструкція про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. № 455.

Суми оплати періоду з тимчасової непрацездатності потрапляють до оподатковуваного доходу померлого працівника у складі зарплати. У зв’язку з цим лікарняні:

— ураховуєте при порівнянні з граничним розміром доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу (далі — ПСП);

— при визначенні бази оподаткування зменшуєте на суму ЄСВ у частині утримань і на суму ПСП (за наявності права на неї).

ПСП надають з урахуванням останнього місячного податкового періоду, в якому платник податку помер. Тобто якщо працівник мав право на застосування до його заробітної плати ПСП, то таке право зберігається за ним і в місяці смерті.

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ такі лікарняні відображаєте з ознакою доходу «101» у складі заробітної плати з реєстраційним номером облікової картки померлого працівника.

Військовим збором лікарняні, нараховані померлому працівнику, обкладаєте в загальному порядку. Адже вони виплачуються у зв’язку з трудовими відносинами.

Зарплату, нараховану померлому працівнику, виплачуєте його дружині після того, як вона подасть вам відповідну заяву. До неї їй потрібно додати копії свідоцтва про смерть чоловіка і свідоцтва про шлюб.

l.ushakova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться