Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2014/№2
Друкувати

Як не утримувати ПДФО та ЄСВ з підприємця?

Ярошенко Яна, податковий експерт y.jaroshenko@buhgalter911.com
Наше підприємство співпрацює з підприємцями на різних системах оподаткування. Які документи нам знадобляться, щоб при перевірці підтвердити право на неутримання ПДФО та ЄСВ?
документальне оформлення

Таке запитання виникає котрий рік. Це не дивно, адже час від часу податківці змінюють свою думку. Яка ж ситуація сьогодні?

ПДФО. Не утримувати ПДФО вам дозволить копія документа, що підтверджує підприємницький статус контрагента (п. 177.8 ПКУ). Тобто копія виписки або витягу з Єдиного держреєстру.

Урахуйте, що таке правило «працює» навіть тоді, коли дохід підприємцю виплачено за «не рідними» для нього видами діяльності. Тобто ПДФО в цьому випадку не утримується. Побічно це підтверджує й консультація податківців у підкатегорії 103.02 ЗІР.

Окремо зупинимося на контрагентах-єдиноподатниках. Вам доведеться вимагати від них ті самі документи.

Крім того, щоб поберегти свої нерви, радимо також запрошувати копію витягу з Реєстру платників єдиного податку (далі — Реєстр) або копію єдиноподатного свідоцтва (якщо в контрагента воно залишилося). Якщо ви ці документи не отримали і при перевірці податківці до цього «причепилися», відбитися від них ви можете, пославшись на консультацію в підкатегорії 103.02 ЗІР. У ній контролери зазначили про необхідність отримання від єдиноподатника тільки тих документів, що підтверджують його підприємницький статус.

 Витягу з Держреєстру віддається перевага, оскільки його можна використовувати для цілей несправляння не тільки ПДФО, а й ЄСВ.

До речі, якщо контрагент є єдиноподатником і дохід виплачено за забороненими для нього видами діяльності (пп. 291.4 і 291.5 ПКУ), то для вас правила гри не зміняться: ви ПДФО не утримуєте. «Відповісти» за такий дохід — завдання самого підприємця (п.п. 4 п. 293.4 ПКУ).

Цікавий нюанс: якщо ви співпрацюєте з підприємцем-єдиноподатником, то, на думку податківців, ви можете і зовсім обмежитися перевіркою даних про нього в Реєстрі на офіційному сайті ДФСУ на дату виплати доходу. Ось тільки, на жаль, цей Реєстр на сайті ДФСУ поки що недоступний. Тому зараз не залишається нічого іншого, як діяти по-старому (про це ви прочитали вище).

Запам’ятайте! Навіть якщо при виплаті доходу підприємцю ви не утримуєте ПДФО, вам доведеться включити його до Податкового розрахунку за формою № 1ДФ. За наявності копії (мова про звичайні, не обов’язково нотаріальні копії) зазначених вище документів присвоюємо підприємницьким доходам ознаку «157».

Підкреслюємо: доходу, виплаченому за «нерідні» для підприємця види діяльності, також присвоюємо підприємницьку ознаку «157» і ПДФО не справляємо (див. консультацію з підкатегорії 103.25 ЗІР, хоча вона і не без огріх: у ній податківці цитують стару редакцію п. 177.8 ПКУ). Аналогічна ситуація щодо заборонених для єдиноподатників видів діяльності.

За відсутності документа — оподатковуєте всю виплату як дохід, виплачений фізособі за цивільно-правовим договором. У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ зазначаєте відповідну ознаку доходу: зокрема, «102», «105», «106» тощо.

ЄСВ. Щоб «умити руки» від сплати ЄСВ, вам достатньо переконатися, що роботи/послуги від підприємця відповідають видам діяльності, унесеним до Єдиного держреєстру (ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, далі — Закон про ЄСВ). При цьому Закон про ЄСВ не вимагає отримувати від нього жодних документів. Але! Незважаючи на це, рекомендуємо вам запросити в нього копію витягу з Єдиного держреєстру із зазначенням видів діяльності. Адже саме цього вимагають податківці в підкатегорії 301.02 ЗІР (щоправда, вони наплутали і сказали про виписку). Причому майте на увазі: виписка для цієї мети не підходить, оскільки в ній види діяльності підприємця не зазначаються.

 ЄСВ справляється з винагороди за договором на виконання робіт або надання послуг. За договорами купівлі-продажу, міни та оренди ЄСВ немає.

І зауважте: однієї наявності документа мало. Якщо з’ясується, що надана вам послуга/робота виходить за межі підприємницької діяльності контрагента, то нарахувати, утримати та сплатити ЄСВ доведеться вам.

Із цього запитання зручно мати під рукою таку шпаргалку:

Документи, необхідні для необкладення доходу підприємця-контрагента ПДФО та ЄСВ

Вид доходу

Співпрацюємо з єдиноподатником

Співпрацюємо із загальносистемником

Дохід за договором купівлі/продажу, міни, оренди тощо (ЄСВ не справляється)

Копія виписки/витягу з Єдиного держреєстру*

Копія виписки/витягу з Єдиного держреєстру

Винагорода за договором на виконання робіт або надання послуг (ЄСВ справляється)

Копія витягу з Єдиного держреєстру*

Копія витягу з Єдиного держреєстру

* Корисно також отримати копію витягу з Реєстру або копію Свідоцтва єдиноподатника (якщо це залишилося в підприємця).

 

У законодавчих колах існує ідея відредагувати п. 177.8 ПКУ, узагалі видаливши згадку про «копію документа». Цілком реально, що так і буде, і «збір макулатури» кане в Лету.

y.jaroshenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться