Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2014/№1
Друкувати

Адреса продавця у ПН ≠ фактичне місцезнаходження

Винокуров Дмитро, головний редактор
Вам доводилося стикатися з невідповідністю фактичного місцезнаходження юрадресі? Тоді ви добре відчуваєте в цьому тривожний сигнал. Найчастіше джерелом переживань є податківці. Цей випадок — не виняток: відсутність продавця за адресою його держреєстрації, вказаною у виданій ним податковій накладній, стала при перевірці приводом для невизнання податкового кредиту у покупця.
доля податкового кредиту

 

 

Вищий адміністративний суд України

Ухвала від 13 серпня 2014 р. № К/800/32320/13

<....> Не можна визнати доречними посилання податкової інспекції на незаконність включення Товариством до податкового кредиту сум ПДВ за податковою накладною, в якій неправильно зазначено місцезнаходження постачальника. <....>

Зазначене у спірній податковій накладній, виписаній приватним підприємством «*****», місцезнаходження цього постачальника відповідає його юридичній адресі за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців.

Фактичне місцезнаходження постачальника за місцем реєстрації не може бути проконтрольоване платником, оскільки жодних передбачених законом прав на перевірку цієї обставини в учасників господарської операції немає. Тому платник податків не зобов’язаний перевіряти наявність його контрагента за місцем реєстрації при провадженні підприємницької діяльності. <....>

Наша увага до цієї правової позиції є невипадковою. Вона пояснюється здебільшого тим, що невідповідність юрадреси постачальника його фактичному місцезнаходженню все частіше стає проблемою для покупця. Тішить, що служителі Феміди в таких спорах не на боці фіскалів.

Які аргументи, крім наведених у рішенні ВАСУ, покупець може взяти собі на озброєння? Є два потужні аргументи.

Покупець не повинен перевіряти наявність продавця за місцем його реєстрації. Навіть якщо продавець фактично знаходиться за іншою адресою, то це не є причиною для зняття податкового кредиту.

Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного держреєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними. Вони можуть бути використані у спорі з третьою особою, поки до них не внесені відповідні зміни (ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV).

При цьому податковою адресою юрособи є її місцезнаходження, відомості про яке містяться в Єдиному держреєстрі (п. 45.2 ПКУ).

Резюмуємо: якщо на момент отримання податкової накладної вказана в ній адреса продавця збігалася з інформацією про його місцезнаходження з Єдиного держреєстру, то претензій (у цій частині) до податкової накладної бути не повинно!

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться