Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2015/№14
Друкувати

«Лікуємо» ПН: що в декларації з ПДВ?

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
З цього року у платників ПДВ з’явилася можливість виправляти помилки в ПН за допомогою РК. Однак відразу ж виникла низка запитань: починаючи з того, як реалізувати цю можливість, і закінчуючи тим, як потім проводити такі ПН і «виправляючі» РК у ПДВ-деці? Читайте відповіді.
дефектні ПН

Можливість виправлення помилок у ПН передбачена ст. 192.1 ПКУ. У ній зазначено, що в разі виправлення помилок, допущених при складанні ПН, у тому числі не пов’язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, складається РК. Як бачимо, ПКУ допускає можливість виправлення помилок як у заголовній частині ПН, так і в табличній її частині (як пов’язаних із сумою компенсації, так і не пов’язаних). Щоправда, Порядок № 1129* дещо звузив можливості для виправлення помилок у ПН:

* Порядок заповнення податкової накладної в редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1129.

по-перше, він дозволяє виправляти в РК лише ті помилки ПН, які не стосуються вартісних показників (п. 21);

Тому, якщо ви допустили помилку в «сумових» показниках, наприклад, помилилися в ціні (неправильно перенесли до ПН дані з договору / первинних документів), то безпечніше буде повністю «обнулити» таку ПН через РК, а замість неї виписати нову ПН з новим порядковим номером (дата в ній має відповідати даті виникнення ПЗ). Хоча існує думка, що в такому разі можна обійтися РК (з відображенням ряд. 8 і 16 деки). Якщо виправлення відбулося в наступному періоді, то із заповненням зазначених рядків в УР. Що стосується податківців, то вони поки що відмовчуються ☹.

по-друге, за допомогою РК не можна виправляти помилки в даті та порядковому номері ПН (п. 21). Хоча, вважаємо, виправити такі помилки все ж таки можна (про це ви прочитаєте далі).

Помилилися в заголовній частині ПН (крім її дати, номера, ІПН покупця)

Це помилки, зокрема, в найменуванні постачальника/покупця, їх місцезнаходженні, договорі.

Як виправити? На дату виявлення помилки потрібно виписати РК до неї (оскільки сума не змінюється, реєструє його продавець). У ньому (див. лист № 5292**):

** Лист ДФСУ від 17.02.2015 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17.

— усі правильні реквізити заголовної частини повторюються;

— реквізит, в якому допущена помилка, заповнюється без помилки;

— гр. 1 — 13 табличної частині не заповнюються (залишаються порожніми).

Як відображається ПН і РК в декларації? Продавець відображає ПЗ в ряд. 1 декларації з ПДВ у періоді виписки «помилкової» ПН. Адже ПН, заповнена з порушеннями, не звільняє від відображення ПЗ за операцією ( абз. 14 п. 201.10 ПКУ). А ось «виправляючий» РК у декларації з ПДВ показувати не потрібно (він не змінює обсяги постачань). «За» це і податківці (див. категорію 101.23 ЗІР).

Що стосується покупця, то поки помилка не буде виправлена, він не має права на ПК ( пп. 198.6 і  201.10 ПКУ). Якщо помилка виправлена в тому самому періоді, то питань з відображенням операції в ПДВ-деці не виникає. Складніше, якщо РК складений вже в наступних періодах. Тут головне — запам’ятати: доти, доки не буде отриманий «виправляючий» РК, відображати ПК небезпечно. При цьому існує дві думки, коли показувати ПК за ПН, що «виправляється»:

перша — суму ПК ставимо до ряд. 10 декларації того періоду, в якому складений РК (а якщо він зареєстрований несвоєчасно — у періоді його реєстрації). Адже лише після отримання «виправляючого» РК ПН вважається належним чином оформленою, а отже, надає право на ПК. Щоправда, цей варіант може не сподобатися податківцям — вони забороняють «перетягувати» ПК в інший період***;

*** Детальніше див. статтю «У ПН виправили помилку: у якому періоді відображати ПК» в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 8.

друга — після отримання РК подати УР до декларації за «помилковий» період (збільшити значення ряд. 10 цієї декларації). Цей варіант також має недолік: адже в «помилковому» періоді права на ПК платник не мав (ПН не була оформлена належним чином).

Отже, на жаль, останнє слово — за податківцями. А вони мовчать.

«Несумові» помилки в табличній частині

Приклад помилок: помилилися в одиниці виміру, коді УКТ ЗЕД, назві товару.

Як виправити? На дату виявлення помилки виписати РК до ПН. Рекомендацій податківців щодо заповнення РК у цьому випадку немає. Наш варіант:

1) повністю заповнюємо заголовну частину РК;

2) у табличній частині першим рядком повністю повторюємо рядок з помилковими даними (вказуючи обсяги зі знаком «-»), а другим рядком — наводимо правильні показники (вказуємо обсяги зі знаком «+»). У гр. 2 «причина коригування» вказуємо: «Виправлення помилки». Крім того, можна при цьому вказати, в якому полі була допущена помилка.

Як відображається ПН і РК у декларації? Так само, як і в разі виправлення помилок у заголовній частині ПН (див. вище).

Помилки в даті, порядковому номері ПН

Як виправити? Про порядок виправлення таких помилок ми говорили в попередньому номері:

— повністю «обнуляємо» «помилкову» ПН, виписавши РК до неї. Оскільки цей РК є зменшуючим, то реєструвати його повинен покупець;

— виписуємо нову ПН з правильною датою під новим порядковим номером.

Такий же механізм можна застосовувати і для виправлення помилок, допущених в ІПН покупця. Хоча податківці пропонують інший спосіб виправлення помилок (лист № 5292): спочатку виписати РК на ім’я «помилкового» покупця («обнуливши» тим самим ПН), а потім виписати «правильному» покупцю не нову ПН, а РК з правильним ІПН. Однак з реалізацією їх варіанту на практиці виникають проблеми.

Як відображається ПН і РК в декларації? Продавець показує ПЗ за ряд. 1 декларації в періоді виписки «помилкової» ПН. РК до такої ПН у декларації не відображає.

Покупець. «Помилкову» ПН і РК до неї в декларації не відображає. Після отримання «правильної» ПН ставить суму у ПК (ряд. 10 декларації). Якщо «правильна» ПН своєчасно зареєстрована в ЄРПН (протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення ПЗ), відображає ПК у періоді складання ПН. Якщо несвоєчасно зареєстрована — у періоді реєстрації ПН.

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться