Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2015/№8
Друкувати

У ПН виправили помилку: у якому періоді відображати ПК?

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Наш постачальник припустився помилки у ПН (неправильно вказав назву постачальника) і зареєстрував її. Він виправив помилку шляхом РК, але вже в наступному періоді. Коли ми маємо право показати ПК за такою ПН: у періоді її складання чи виправлення?
дефектні ПН

У загальному випадку право на податковий кредит (далі — ПК) виникає за датою першої події (п. 198.2 ПКУ):

1) перерахування передоплати;

2) отримання товарів / підписання акта послуг.

При цьому ви, найімовірніше, пам’ятаєте, що обов’язковою умовою для його відображення є податкова накладна (далі — ПН). Звичайно ж, вона має бути правильно складена та зареєстрована в ЄРПН.

Порушенням порядку заповнення ПН податківці вважають насамперед:

— відсутність обов’язкових реквізитів, їх неправильне заповнення. Зокрема, неправильне зазначення найменування постачальника (вони прискіпуються і до назви покупця);

— невідповідність даних первинних документів відомостям, зазначеним у ПН.

Якщо ж отримана вами ПН містить помилку, то, як і раніше, відображати за нею ПК не можна (пп. 198.6 і 201.10 ПКУ). Таким чином, отримавши ПН з помилкою, до деки її не заносьте. У цьому випадку не залишається нічого іншого, як чекати, поки постачальник виправить таку помилку за допомогою РК.

Але вона виправлена (РК складений і зареєстрований в наступному місяці). Що далі? Може здатися, що ПК потрібно відображати в періоді складання ПН (через «спрацьовування» загальних правил відображення ПК і необхідність «ув’язки» при порівнянні податківцями ПДВ-зобов’язань і ПК). Однак у такому разі вам би довелося показати його в порядку виправлення — тобто за допомогою УР. Це, звичайно ж, є несправедливим, адже помилки припустилися не ви, а постачальник.

До речі, цікаво: податківці погоджуються з тим, що виправляти помилки можна й за ПН, складеними до 1 січня 2015 року (див. лист ДФСУ від 17.02.2015 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17).

Тому логічніше відображати ПК за виправленою ПН в періоді, в якому складений виправляючий її РК. Отже, якщо, наприклад, ПН з помилкою складена в лютому, а виправляючий РК до неї складений у березні, ПК за нею потрібно відображати в березні. Виняток: якщо РК зареєстрований несвоєчасно. У такому разі ПК можна відобразити в періоді його реєстрації (за умови, що це відбудеться не пізніше 180 календарних днів з дати складання ПН). У деці при цьому цю суму слід показувати в загальному ряд. 10.

До речі, якщо ж ви вже відобразили ПК у періоді отримання помилкової ПН, його доведеться видалити: за допомогою нової звітної деки з ПДВ (якщо строки її подання дозволяють) або УР.

Але, на жаль, вимушені попередити. Підхід ДФСУ до цієї проблеми досі невідомий. Не виключаємо, що податківцям варіант з УР буде більше до смаку (зокрема, через порівняння ПДВ-зобов’язань і ПК). Тому чекаємо на їх думку і залишаємося насторожі…

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться