Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2015/№6
Друкувати

Продаємо безалкогольне пиво вроздріб: чи сплачувати акциз?

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Наше підприємство продає вроздріб безалкогольне пиво. Чи потрібно нам сплачувати «роздрібний» акциз?
роздрібна торгівля

Вважаємо, що ні. І ось чому.

Платниками «роздрібного» акцизу є суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі, які реалізують підакцизні товари* ( п.п. 212.1.11 ПКУ). Пиво дійсно названо серед цих товарів (абз. 2 п.п. 14.1.212 ПКУ). Причому без якогось поділу на алкогольне та безалкогольне. Що робити? Щоб розібратися, пригадаємо, що в розумінні п.п. 14.1.144 ПКУ пивом вважається лише те, яке належить до товарної позиції 2203 УКТ ЗЕД. Про це ж говорить і ст. 1 Закону № 481**. Що стосується безалкогольного пива, то ним визнають напої, віднесені до товарної групи 2202 УКТ ЗЕД (ст. 1 Закону № 481).

* З нюансами сплати цього податку ви могли ознайомитися у статті «Продаєте вроздріб підакцизний товар? Не забудьте сплатити акцизний податок!» у журналі «Бухгалтер911», 2015, № 3.

** Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу  спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-ВР.

У Законі № 481 безалкогольне пиво визначено окремо. Ним вважається насичений діоксидом вуглецю пінистий напій, одержаний під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами з об’ємною часткою спирту не більше 0,5 відсотка, отриманий шляхом діалізу або переривання головного бродіння, або виготовлення пивного сусла зі зниженою часткою сухих речовин у початковому суслі, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2202 (ст. 1 Закону № 481).

Таким чином, пиво та безалкогольне пиво — це різні напої, ототожнювати які не можна. Звідси висновок: оскільки ПКУ в частині «роздрібного» акцизу називає лише пиво, безалкогольне пиво з нього випадає. Отже, при його продажу сплачувати «роздрібний» акциз не потрібно.

Однак незважаючи на це, радимо зберігати пильність і моніторити питання. Адже ще свіжими є спогади про хмелезбір (з 1 січня він канув у Лету). До об’єкта його оподаткування також потрапляло пиво (п. 16 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ в редакції до 01.01.2015 р.). Причому тоді податківці наполягали на обкладенні ним і безалкогольного пива (див. підкатегорію 518.02 ЗІР, з 1 січня консультацію скасовано). Якби ПКУ в цій частині не передбачав для нього винятків — і це навіть незважаючи на згадані положення п.п. 14.1.212 і Закону № 481! Отже, на жаль, чекати від цих «товаришів» можна чого завгодно ☹.

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться