Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2015/№6
Друкувати

«Перехідна» поворотна фіндопомога: податківці фіскалять

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
Тільки-но в минулому номері ми розглядали перехідні моменти, пов’язані з ПФД. Тоді ми з надією чекали від ДФСУ позиції щодо можливості зменшити податкові зобов’язання на суму ПФД від неплатника / «незвичайного» платника податку на прибуток, поверненої вже в «пореформений» період. Дочекалися...
податок
на прибуток

Якщо в минулих періодах ви включили ПФД від неплатника / «нестандартного» платника податку на прибуток до складу прибутків, зменшити об’єкт оподаткування при її поверненні вже не вдасться ☹. Принаймні, так вважають податківці. На їх думку, чинні норми ПКУ не передбачають для таких випадків коригування фінрезультату (див. підкатегорію 102.08.06 ЗІР).

Судячи з усього, норми абз. 2 п. 18 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ здалися їм недостатньо переконливими. Ну що ж... це на їх совісті. Ми, у свою чергу, з таким фіскальним підходом не згодні (тим більше що він є несправедливим) і сподіваємося, що в майбутньому точка зору ДФСУ все ж зміниться.

Але цікаво: які тоді ситуації, на думку податківців, підпадають під дію зазначеної норми? Нагадаємо, вона передбачає зменшення фінрезультату на суму сплачених коштів за операціями, що відповідають одночасно двом умовам:

1) витрати за ними для цілей обкладення податком на прибуток до 1 січня 2015 року визначали за датою перерахування коштів на банківський рахунок або до каси контрагента;

2) станом на 1 січня у платника за ними була кредиторська заборгованість.

Цілком імовірно, що цю норму фіскали поширюватимуть тільки на підприємства ЖКХ. Нагадаємо: останні визначали прибутки та витрати за касовим методом до 1 січня 2014 року. Тим часом податківці наполягали на тому, що цей порядок має застосовуватися й після цієї дати — щодо операцій, розпочатих до 1 січня 2014 року (див. підкатегорію 502.06.01 ЗІР). Очевидно, саме до цих «перехідних» операцій і повинен застосовуватися абз. 2 п. 18 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ.

Хоча зізнаємося: з формальної точки зору й тут не все гладко. Річ у тім, що зазначена норма застосовується до операцій, прибутки/витрати за якими визначалися за касовим методом до 1 січня 2015 року. Водночас для підприємств ЖКХ ПКУ передбачав такі правила тільки до 1 січня 2014 року. Ох і наламали ж нардепи дров ☹...

У цій ситуації тішить тільки те, що:

— для більшості платників звітним періодом з податку на прибуток є рік. Тому часу для того, щоб визначитися з позицією (як платникам, так і податківцям), достатньо; 

— за результатами діяльності у 2015 році — штрафи до платників податку на прибуток за порушення порядку обчислення, правильності заповнення податкових декларацій з цього податку та повноти його сплати не застосовують.

y.tovstopyat@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться