Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2015/№6
Друкувати

Помилочка сталася... Сплата податку на неправильний код бюджетної класифікації

Винокуров Дмитро, головний редактор, d.vinokurov@buhgalter911.com
У тому потоці інформації, який щодня звалюється на бухгалтера, помилитися дійсно не хитра річ. Особливо коли йдеться про такі, здавалося б, дрібниці, як код бюджетної класифікації. (Деякі визнають, що й взагалі його не вказують). Чи можуть бухгалтер і його підприємство сподіватися на незастосування штрафних санкцій у такій ситуації? Є аргументи як «за», так і «проти».
розрахунки з бюджетом

За

• Поняття «сплата» і «зарахування» податків і зборів (обов’язкових платежів) не є тотожними. Якщо платник податків подав платіжне доручення на  сплату податку, то він виконав своє податкове зобов’язання перед бюджетом. Неправильне зазначення рахунка або коду бюджетної класифікації не призводить до ненадходження суми до держбюджету в установлений законом термін;

• згідно з ч. 1 ст. 43 БКУ* обслуговування бюджетних коштів здійснюють на підставі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у НБУ. При цьому податки і збори (обов’язкові платежі) та інші доходи держбюджету визнають зарахованими до держбюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок (ч. 5 ст. 45 БКУ). Без застереження про коди бюджетної класифікації;

• допущена помилка не тягне за собою негативних наслідків або збитків для Держбюджету України;

• ні  ПКУ, ні БКУ не передбачають спеціальної відповідальності за сплату податку на неправильний код бюджетної класифікації. Встановлений ПКУ порядок сплати податків і зборів не говорить про їх сплату на конкретні коди.

* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. № 2456-VI.

Проти

• Перерахування грошових коштів до відповідного бюджету здійснюють згідно з бюджетною класифікацією, тобто перерахування за конкретним податком відбувається на конкретний аналітичний рахунок на відповідний бюджетний рік;

• згідно з п. 2.3 Інструкції № 22** відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформила цей документ та подала до обслуговуючого банку;

• якщо платник податків направляє кошти на неправильний код бюджетної класифікації, кошти не надійдуть на відповідний рахунок бюджетної класифікації, а отже, сума грошового зобов’язання не буде погашена . За це передбачена відповідальність: для бухгалтера — за  ст. 1632 КУпАП, для його підприємства — за ст. 126 ПКУ + пеня за ст. 129 ПКУ.

** Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22.

Наш коментар. Вказівки щодо заповнення реквізитів розрахункових документів (додаток 8 до Інструкції № 22), дійсно, серед іншого передбачають, що в реквізиті «Одержувач» при сплаті платежів до бюджету мають бути вказані найменування (повне або скорочене) відповідної установи, на ім’я якої відкрито рахунок для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів, найменування території та код бюджетної класифікації. Що буде, якщо бухгалтер «схибив» саме в останньому пункті?

Наведені вище аргументи «проти» незастосування відповідальності до бухгалтера та до його підприємства — це, по суті, аргументи податківців. Вони були викладені в листі Міндоходів від 24.01.2014 р. № 1362/6/99-99-18-09-01-15. Їх же старанно переписали з ЄБПЗ у ЗІР (підкатегорія 138.01).

Головний ризик полягає в тому, що податківці традиційно розглядають зазначення  неправильного коду бюджетній класифікації як підставу притягнути до відповідальності за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань. Отже, за наявності такої можливості, краще, звичайно, подати заяву про перенаправлення коштів із зазначенням уже правильних реквізитів. Це дозволить уникнути зайвого спілкування з контролерами та їх причіпок...

Але навіть якщо цього не зробити — не біда. На нашу думку, правда в подібних спорах, навіть якщо заява не була подана, — за платником податків. До аргументів на користь непритягнення до відповідальності за неправильний код бюджетної класифікації окремі експерти також додають такий, на перший погляд, виключно технічний момент. Порядок № 217* передбачає, що рахунки за надходженнями до загального та спеціального фондів бюджетів (крім власних надходжень) відкриваються засобами програмного забезпечення за такою схемою: BBBB K SSS H RR TTT, де SSS (3 знаки) — символ звітності, що відповідає коду класифікації доходів бюджету. З цього випливає висновок, що помилка в коді бюджетної класифікації не страшна, якщо правильно вказаний бюджетний рахунок.

* Порядок відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства України, затверджений наказом Державного казначейства України від 27.12.2013 р. № 217.

Але ми навіть скажемо більше. У судовій практиці останнім часом все більше й більше судових рішень, у яких сплату податку на неправильний рахунок суди також не визнають підставою для відповідальності. Спрацьовують усе ті самі аргументи «за» — причому від першої до касаційної інстанції. На підтвердження див., зокрема: постанови Окружного адмінсуду м. Києва від 13.06.2014 р. у справі № 826/4966/14, Львівського окружного адмінсуду від 29.08.2014 р. у справі № 813/5742/14, ухвалу Київського апеляційного адмінсуду від 24.09.2013 р. у справі № 826/6037/13, Вінницького апеляційного адмінсуду від 27.11.2012 р. у справі № 2270/5807/12, ухвали ВАСУ від 15.09.2011 р. у справі № К-184/08, від 14.05.2014 р. у справі № К/800/34547/13 і багато інших.

Підіб’ємо підсумок: зазначення неправильного коду бюджетній класифікації під час сплати податку не є підставою для притягнення до відповідальності. Підтверджено судовою практикою!

d.vinokurov@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться