Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2015/№6
Друкувати

Військовий збір при виплаті доходів ФОП

Савченко Олена, податковий експерт, e.savchenko@buhgalter911.com
Зміни у сплаті військового збору (ВЗ) ми вже встигли детально розглянути з усіх боків (див. «Бухгалтер 911», 2015, № 4). Однак через невизначену позицію податківців та неясності в законодавстві невирішеним залишалося питання: чи потрібно податковим агентам утримувати ВЗ при виплаті доходів ФОП-загальносистемникам? У ньому багато що прояснилося з появою проекту Узагальнюючої податкової консультації. Крім того, наших читачів також цікавить питання щодо сплати ВЗ при виплаті орендної плати єдиноподатником. Тож розбираємося.
оподаткування
доходів
підприємців

Військовий збір при виплаті доходів ФОП

З початку року база обкладення ВЗ істотно змінилася. Тепер його справляють з усіх доходів, «об’єктних» для фізособи (п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). А це означає, що з доходів ФОП-загальносистемника потрібно сплачувати ВЗ (пп. 163.1.1 і 164.1.3 ПКУ). Лише не зрозуміло, хто повинен це робити: сама ФОП чи в тому числі й податкові агенти під час виплати їй доходу? Податківці в усних роз’ясненнях стверджували, що податкові агенти повинні-таки утримувати ВЗ при виплаті ФОП-загальносистемнику доходу.

Тепер же з’явився текст проекту Узагальнюючої податкової консультації щодо оподаткування доходів фізосіб військовим збором (розміщена на сайті ДФСУ: sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/181661.html). З тексту проекту УПК випливає, що податковим агентам не потрібно утримувати ВЗ при виплаті доходів ФОП-загальносистемникам ☺.

Але увага: ДФСУ наполягає, що податковий агент не утримує ВЗ лише в тому випадку, якщо йому нададуть копію документа, який підтверджує держреєстрацію ФОП. Про які документи йдеться? Це:

— копія свідоцтва про держреєстрацію ФОП (якщо вона зареєстрована до 07.05.2011 р. і до ЄДР не вносилися зміни);

ФОП повинна буде сама сплатити ВЗ за підсумками звітного року (до 19 лютого 2016 року).

— копія виписки, витягу з ЄДР (якщо ФОП зареєструвалася після 07.05.2011 р.).

Узагалі сьогодні є зручніший спосіб дізнатися, є фізособа підприємцем чи ні. Наприклад, сайт ДП «Інформаційно-ресурсний центр» (irc.gov.ua/ua/Poshuk-v-YeDR.html).

Однак майте не увазі: податківці під час перевірки часто віддають перевагу «паперовим» доказам, посилаючись на п. 177.8 ПКУ.

Виплата доходів єдиноподатнику

Доходи, які виплачуються єдиноподатнику, ВЗ не обкладаються, оскільки з них не сплачується ПДФО (п.п. 165.1.36 ПКУ). Це стосується і виплати єдиноподатнику орендної плати.

При виплаті доходів особам, які займаються незалежною професійною діяльністю, з ВЗ вчиняємо так само, як і з ФОП-загальносистемниками, тобто не утримуємо. Але від них слід вимагати копію довідки за ф. № 4-ОПП.

Важлива деталь: у договорі оренди єдиноподатник повинен виступати саме як ФОП. Якщо він зазначений як звичайний громадянин без згадки про його підприємницький статус, це означає, що його дохід потрібно обкладати як дохід фізособи (утримувати ВЗ і ПДФО), оскільки тепер доходи фізосіб від оренди підпадають під обкладення ВЗ.

e.savchenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться