Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2015/№8
Друкувати

Податок на нерухомість і будівлі промисловості: де ж істина?

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Ми подали декларацію з податку на нерухомість за 2015 рік і не включили до неї промислові будівлі. Адже згідно з п.п. «є» п.п. 266.2.2 ПКУ вони не є об’єктом цього податку. Проте після цього ми виявили, що рішенням міської ради встановлена ставка, зокрема, для будівель промисловості та складів. Що ж робити?
  • оподаткування майна, звітність

    Не переймайтеся: підстав для паніки немає, адже правда на вашому боці!

    Узагалі, у рішеннях місцевих рад яких тільки «перлів» не знайдеш ☺. Тут же і згадані ставки, установлені для будівель промисловості та складів (див., зокрема, рішення Харківської міської ради від 21.01.2015 р. № 1793/15). Не здивуємося, якщо ви побачите такі самі положення і в рішеннях деяких інших місцевих рад.

    Але місцеві ради — не ВРУ, їх рішення не можуть суперечити ПКУ. А він чітко й однозначно вказує, що будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств, «випадають» з-під об’єкта оподаткування.

    Тому навіть не думайте подавати уточнену деку з цього податку — немає жодної необхідності!

    Інша річ, що деякі платники, подаючи звітність з цього податку, могли встигнути ознайомитися з неправомірними рішеннями місцевих рад (і більше того, орієнтуватися на них під час заповнення деки). Що їм робити? Великою мірою, вибирати їм доведеться з двох варіантів.

    Звичайно, можна залишити все як є (за це фіскали точно не стануть нарікати ☺). Але можна і виправити ситуацію, подавши уточнену декларацію (врешті-решт, ідеться про кошти вашого підприємства). При цьому навіть якщо ви подасте її вже після того, як почнете сплачувати податок, суму переплати ви зможете повернути.

    Норми ПКУ — це, звичайно, гарно, а гарні норми — ще краще. Але, на жаль, назвати такими ті з них, які встановлюють склад нерухомості, що не є об’єктом оподаткування,— означало б піти всупереч істини.

    Інакше у платників (уключаючи наших передплатників) не виникало б такої кількості запитань з приводу того, яким чином відносити той чи інший об’єкт до будівель промисловості.

    Нагадаємо, ми пропонували орієнтуватися, зокрема, на Класифікатор будівель і споруд, затверджений наказом Держстандарту від 17.08.2000 р. № 507*. Час показав, що податківці, найімовірніше, також посилатимуться саме на нього. Однак між тим усе ще незрозуміло, як його застосовувати для цілей податку на нерухомість (зокрема, якщо промислова будівля надається в оренду тощо). Таким чином, для остаточного вирішення цього питання все ще чекаємо на думку ДФСУ.

    * Дивиться статтю «Податок на нерухомість: розпаковуємо «подарунки під ялинку»» у журналі «Бухгалтер911», 2015, № 3.

    m.shevchuk@buhgalter911.com

  • Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться