Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2015/№9
Друкувати

«Тато може все, що завгодно...» Навіть узяти лікарняний

Клиженко Яна, експерт з питань оплати праці, у.klyzhenko@buhgalter911.com
У сім’ї захворіла дитина (7 років). Обидва з батьків працюють. Лікарняний листок вигідно взяти батьку. Чи може він оформити лікарняний листок по догляду за хворою дитиною?
соцвиплати

Так, може. Обидва з батьків рівною мірою мають право на допомогу по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною. Лікарняний листок може бути оформлений як на матір, так і на батька дитини.

Річ у тім, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати (доходу), у разі потреби догляду за хворою дитиною (п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону № 1105*).

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

Підстава для виплати лікарняних — листок непрацездатності, оформлений належним чином. При цьому для догляду за хворим членом сім’ї листок непрацездатності видає лікар, який лікує, одному з працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, яка фактично здійснює догляд (п. 3.1 Інструкції № 455**). Будь-яких вказівок про те, що лікарняний листок обов’язково має бути оформлений на матір хворої дитини, чинне законодавство не містить.

** Інструкція про порядок видачі документів, що посвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ України від 13.11.2001 р. № 455.

Лікарняний може взяти навіть працююча бабуся, якщо саме вона фактично поїтиме мікстурою хворого внука.

У вашій ситуації обидва з батьків працюють (і, отже, є застрахованими особами). Таким чином, оформити лікарняний може будь-хто з батьків у разі фактичного догляду за хворим малюком. Якщо залишитися вдома з дитиною може татусь, то він має право це зробити. Будь-яких додаткових документів ні батько, ні мати надавати не повинні.

До речі, обмеження для видачі лікарняного батьку, передбачене в листі ФТВП від 12.12.2013 р. № 04-06/А-3118з-1285, на цю ситуацію не поширюється. Там у сім’ї більше однієї дитини, причому матір перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років або дитиною-інвалідом до 18 років, а старша (якій більше 3 років) захворіла. Тому й правила інші.

«Дитячий» лікарняний (хворіє дитина до 14 років) оплачується за рахунок коштів ФТВП з першого дня за період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більше ніж за 14 календарних днів.

у.klyzhenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться