Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2015/№9
Друкувати

Єдиноподатник групи 2 отримав аванс за послугу від загальносистемника: «тиснемо на Esc»

Александрова Олеся, податковий експерт, o.alexandrova@buhgalter911.com
Єдиноподатник групи 2 отримав аванс від ФОП на загальній системі за послуги. Щоб не вилетіти зі спрощенки, він хоче повернути цю оплату як помилкову. Чи можна так зробити і що при цьому потрібно врахувати?
cпрощенка та заборони

Злочин і кара

Єдиноподатникам групи 2 заборонено надавати послуги підприємствам та ФОП на загальній системі (торгувати можна з усіма). При цьому з 01.01.2015 р. змінився підхід до покарання за таке порушення. Як наслідок усе стало гірше, ніж було. Що ми маємо на увазі? У п. 293.4 ПКУ додали п.п. 5, який вирішує проблему з покаранням єдиноподатників груп 1 і 2, що зробили щось заборонене саме для його групи (тобто порушили умови п.п. 1 або п.п. 2 п. 291.4 ПКУ). Наприклад, як у нашому випадку, якщо єдиноподатник групи 2 надасть послугу загальносистемнику. Тепер, по-перше, чітко прописано, що дохід, отриманий у результаті таких порушень, оподатковується за ставкою 15 %.

Раніше податківці розцінювали дохід від таких порушень як дохід від забороненої на ЄП діяльності, хоча це було не зовсім правильно.

По-друге, такі порушники повинні будуть з першого числа місяця, наступного за податковим/звітним кварталом, у якому здійснювалася така заборонена діяльність, перейти на загальну систему (до п.п. 298.2.3 ПКУ додали новий п.п. 9, у якому тепер зазначено цю норму). Зауважимо, що хоча в ПКУ й існували з цього питання недоробки раніше, але наслідки для єдиноподатника були такі самі, як і зараз (формально). А на практиці податківці в таких випадках досить лояльно ставилися до порушень цієї категорії: дозволяли замість «прощання» зі спрощенкою перейти до групи 3 (див., наприклад, лист ДПСУ від 07.12.2012 р. № 6815/0/61-12/23-50.0214). Тепер же, з урахуванням появи в ПКУ нової чіткої норми з приводу цих порушень, підхід податківців, скоріш за все, посилиться.

Як позбутися забороненого доходу

Що потрібно перш за все зробити в цьому випадку? Виходитимемо з того, що саму послугу єдиноподатник ще не надав. Інакше поверненням авансу проблему не вирішити. Інша річ, якщо єдиноподатник раптом зрозумів, що укладений ним договір виходить за межі дозволеної для нього діяльності на ЄП. У такому разі він може запропонувати своєму партнерові розірвати договір і повернути передоплату.

Щоправда, орієнтуватися в цьому випадку сліду перш за все на те, що і контрагент погодиться його розірвати. Якщо ні, то розірвати його вийде лише через суд. У принципі, підстави для цього є (ч. 2 ст. 652 ЦКУ), але точно передбачити результат справи, на жаль, не можна.

Отже, ви з контрагентом домовляєтеся про розірвання договору, і він надсилає вам лист з проханням повернути раніше перерахований аванс. У п.п. 5 п. 292.11 ПКУ зазначено, що до доходу єдиноподатника не включаються: «суми коштів (аванс, передоплата), що <…> повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів».

Імовірно, в такому разі зняти вас з ЄП-реєстрації не повинні. Адже з юридичної точки зору отримання авансу не можна ототожнювати з наданням послуг. Щоправда, на жаль, передбачити підхід податківців у цьому випадку неможливо. Тому існує і обережніший варіант: зробити вигляд, що договір взагалі не укладався (само собою, зробити це можна лише за домовленістю з контрагентом), а аванс надійшов помилково. У цьому випадку знадобиться лист від замовника з проханням повернути помилково зараховані на ваш рахунок кошти (це допустимо як у готівковому, так і в безготівковому випадках). На підставі п.п. 5 п. 292.11 ПКУ і цього листа такі «помилкові» кошти також не вважатимуться доходом єдиноподатника.

Але врахуйте: податківці в підкатегорії 107.04 ЗІР висловлюють думку, що до доходу не потрапляють лише ті гроші, які повернені в тому ж звітному періоді, в якому вони надійшли єдиноподатнику. Якщо він не встигне їх повернути у зазначений строк, то повинен включити їх до доходу, а потім у наступному звітному періоді (коли гроші будуть повернені) відкоригувати цей дохід. У зазначеній консультації йдеться про повернення грошових коштів, що помилково надійшли, але на практиці податківці використовують такий самий підхід і у випадку з поверненням авансів при розірванні договору.

Такий підхід не має під собою законних підстав, адже в ПКУ про це ані слова. Крім того, у нашому випадку йдеться про єдиноподатника групи 2, у якого звітний період — рік. Тому проблема може виникнути, лише якщо оплата надійшла минулого року, а повертати її будуть у цьому.

Як обліковувати отримання та повернення авансу за послуги в Книзі ОДВ

Краще, якщо єдиноподатник не встиг відобразити аванс у Книзі (багато хто заповнює Книгу заднім числом). Адже якщо поглянути на форму Книги ОДВ, то дохід від діяльності, забороненої для ЄП, повинен потрапити до графи 9 (і обкладатися ЄП за ставкою 15 %). А це позбавить єдиноподатника права працювати на спрощенці починаючи з найближчого кварталу. Якщо ж запис про дохід усе-таки потрапив до Книги ОДВ (ФОП, не усвідомлюючи помилки, відобразив дохід у графі 2), то, з одного боку, її правильніше виправити, викресливши (коректурним способом) з графи 2 і вписавши до графи 9. Але з іншого — у цьому випадку не можна буде відкоригувати суму доходу при поверненні. Тому радимо діяти так. Залишити запис у графі 2 Книги і потім, коли аванс буде повернено, відкоригувати дохід: записати суму повернення до графи 3 Книги ОДВ. Запис у цій графі обов’язково має бути підтверджений письмово (підійде лист про повернення авансу).

Повернувши аванс за послуги, єдиноподатник, на наш погляд, може й надалі залишатися на ЄП, адже у результаті він не отримав дохід від забороненої діяльності.

o.alexandrova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться