Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2015/№2
Друкувати

Спрощенка з РРО, а також інші РРО-зміни

Александрова Олеся, податковий експерт, о.alexandrova@buhgalter911.com
У наших законодавців упродовж останніх років була не одна спроба запровадити для підприємців-єдиноподатників обов’язковість застосування РРО. Раніше всі вони закінчувалися невдало... Але не цього разу. Хоча, слід зазначити, певних компромісів у питанні «РРО та єдиноподатник» законодавцям таки вдалося досягти. Детальніше про це читайте далі. Заразом ви дізнаєтеся і про інші важливі зміни у сфері РРО.
єдиний податок,
РРО

Хто з єдиноподатників у числі «щасливців»

Норми, які звільняли від РРО підприємців на єдиному податку, містилися в п. 296.10 ПКУ і п. 6 ст. 9 Закону про РРО. Тепер ці пункти викладено в новій редакції, з якої ми бачимо, що звільняються від застосування РРО тільки окремі категорії єдиноподатників.

Так, звільняються від застосування РРО: уся група 1, а групи 2 і 3 (підприємці) тільки при торгівлі на ринках або при продажу товарів у дрібнороздрібній мережі через засоби пересувної торгівлі.

«Свято наближається»

Ну що ж, єдиноподатникам нічого не залишається, як зрозуміти і пробачити законодавців. Але виникає таке запитання: з якого числа запроваджується РРО-повинність для спрощенців?

Згідно з Правилами дрібнороздрібної торгівлі* до засобів пересувної торгівлі належать автомагазини, автокафе, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричіпи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки — прилавки), розноски, лотки, столики тощо.

* Затверджені наказом Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України від 08.07.96 р. № 369 (ср. 025069200).

Група 3 (підприємці) має застосовувати РРО починаючи з 1 липня 2015 року, для групи 2 зробили більше послаблення — вони почнуть застосовувати РРО з 1 січня 2016 року.

Для відчайдушних підприємців, готових з головою поринути в РРО-шний вир раніше строку, законодавці придумали бонус. Так, якщо фізособи-єдиноподатники груп 2 і 3 (крім риночників та дрібнороздрібників) почнуть застосовувати РРО у фіскальному режимі вже з 1 січня 2015 року до 30 червня 2015 року включно (тобто, треба розуміти, почнуть застосовувати РРО у будь-який момент часу аж до 30 червня), то за це їм обіцяно величезне послаблення: з дати початку застосування РРО (для групи 2 — це 01.01.2016 р., для групи 3 — 01.07.2015 р.) вони звільняються від проведення перевірок правильності застосування РРО.

Інші важливі РРО-зміни

Усі зміни, про які говоритимемо далі, набули чинності з 01.01.2015 р. Отже, часу на підготовку загалом немає.

1. Законодавці помітно підкоригували ст. 9 Закону про РРО, в якій перелічено операції, звільнені від застосування РРО.

Завдяки змінам до цієї статті зі звільнення від застосування РРО випали операції з прийняття готівки за послуги. Нагадаємо: раніше такі операції можна було здійснювати без РРО — за умови здійснення розрахунків у касах підприємств/установ/організацій з оформленням прибуткових/видаткових касових ордерів і видачею відповідних квитанцій.

Тепер же оплату за послуги потрібно буде приймати тільки через РРО. Швидше за все, це стосуватиметься й орендної плати (хоча не секрет, що ця операція послугою не є).

2. Із звільнень, передбачених ст. 9 Закону про РРО, також випали:

— операції з купівлі-продажу іноземної валюти в касах банків;

— продаж товарів у системах електронної торгівлі (комерції);

— операції комерційних агентів банків з отримання готівки для її подальшого переказу. З цією нормою перегукуються і зміни, внесені до ст. 3 Закону про РРО (у ній окремо назвали операції з прийняття готівки для її подальшого переказу).

Крім того, змінений п. 2 ст. 3 Закону про РРО окремо вказує на необхідність видачі розрахункового документа особам, які замовляли/оплачували товар/послугу через Інтернет.

3. Прочитавши два попередні пункти, ви, напевно, уже засмутилися. Але є привід і для гарного настрою: до 1 червня суб’єкти господарювання звільняються від санкцій за порушення вимог Закону про РРО, зокрема: при наданні послуг (у разі проведення розрахунків за них у касах з оформленням касових ордерів і видачею квитанцій, підписаних і скріплених печаткою), при продажу товарів у системах електронної торгівлі/комерції тощо.

4. Питання про те, чи потрібно друкувати Z-звіт у період, коли підприємство не працює, тепер чітко врегульовано. До п. 9 ст. 3 Закону про РРО внесли уточнення, з якого випливає, що друкувати Z-звіт потрібно тільки при здійсненні розрахункових операцій. Виходить, що у вихідний, святковий, бездіяльний день — тобто за ті дні, коли не було розрахункових операцій, — про це турбуватися не потрібно.

Податківці й раніше погоджувалися, що у вихідні та святкові дні друкувати Z-звіт не обов’язково. Але якщо суб’єкт деякий час не провадив діяльність, вони все одно вимагали щодня друкувати його. Тепер ця проблема має вирішитися.

5. Ненадовго, до 1 січня 2016 року, продовжили можливість використання електронних контрольно-касових апаратів, уведених в експлуатацію до 1 січня 2015 року, які створюють контрольну стрічку у друкованому вигляді і подають податківцям дротовими або бездротовими каналами зв’язку інформацію тільки про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, що міститься в їх фіскальній пам’яті, і при цьому не подають електронних копій розрахункових документів.

o.alexandrova@buhgalter911.com

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться