Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2015/№3
Друкувати

Чи потрібно загальносистемнику сплачувати ЄСВ «за себе» у збиткових або «нульових» місяцях?

Оксана Хмелевська, податковий експерт, о.khmelevska@buhgalter911.com
До 01.01.2015 р. не було сумнівів, що за збитковий або «нульовий» місяць підприємцю-загальносистемнику не доведеться сплачувати ЄСВ. Яка ж ситуація зараз після змін у Законі № 2464*, що торкнулися цього святого для загальносистемників правила? Давайте розбиратися.
приватне
підприємництво

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464ср. 025069200.

«Свіжі» ЄСВ-зміни торкнулися бази обкладення ФОП на загальній системі — п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464. Його перший абзац, як і раніше, приписує нараховувати ЄСВ «за себе» на суму доходу (прибутку), що обкладається ПДФО. Причому залишилася й нижня межа — розмір мінімального страхового внеску за місяць (МЗП х 34,7 %), в якому отримано дохід (прибуток). Водночас другий абзац тепер зазначає, що якщо такий платник не отримав дохід/прибуток, то має право самостійно визначити базу ЄСВ. Причому вона має бути не більше максимальної суми, а сума ЄСВ — не менше нижньої межі (див. вище).

Про що це свідчить? У принципі, про те, що у збитковому місяці загальносистемнику дано право визначити базу ЄСВ (у розмірі не менше нижньої межі). Навіщо йому це робити? Хіба що для добровільної доплати ЄСВ для збільшення пенсійного стажу. Але він має право залишити таку базу і нульовою!

На користь такого доброго висновку свідчить, перш за все, словосполучення «має право» (значить, не зобов’язаний) плюс перший абзац.

Невже все так просто і лояльно? На жаль, не зовсім, і ось чому. Нове формулювання п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 не ідеальне. Адже добровільність платежів у ньому чітко не позначена. Точно визначено тільки те, що загальносистемник має право самостійно визначити базу ЄСВ. Але це можна «притягнути» і до обов’язкової сплати ЄСВ ☹.

Крім того, у цій ситуації підприємець не вписується до переліку платників, які мають право на добровільну сплату ЄСВ (ст. 10 Закону № 2464).

Звичайно, такі невідповідності — дрібниці, скажете ви. Ми тільки за. Але все ж таки, хто попереджений, той озброєний ☺. А поки що залишається чекати на роз’яснення ДФСУ. Сподіваємося, вони тільки підтвердять наші висновки, а отже, не доведеться сплачувати ЄСВ, коли немає прибутку. Утім, вам поки що нікуди поспішати.

Підприємці в зазначеному «добровільному» переліку названі тільки в частині соціального страхування (непрацездатність і нещасний випадок), тобто на додаток до обов’язкового страхування.

Адже навіть якщо податківці фіскалитимуть: до остаточного розрахунку за 2014 рік це правило не застосовується. Що стосується 2015 року, то протягом нього загальносистемники чотири рази заплатять розраховані за минулорічним доходом аванси з ЄСВ (причому навіть якщо їх занизити, відповідальності за це немає). А вже в наступному 2016 році (до 10 лютого) зроблять остаточний розрахунок з ЄСВ і заповнять звітність. Тоді-то їм і стануть у нагоді зазначені норми Закону № 2464.

o.khmelevska@buhgalter911.com

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться