Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2015/№3
Друкувати

Щомісячні авансові внески: платити, не можна зупинитися

Юрій Товстоп’ят, податковий експерт, у.tovstopyat@buhgalter911.com
У час, коли від прийнятих податкових «ноу-хау» голова йде обертом, часом можна не зорієнтуватися у, здавалося б, елементарних речах. Так от і з авансовими внесками з податку на прибуток.
податок на прибуток

Головне запитання у цій сфері: чи продовжувати сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток? І якщо так, то як? Ці запитання викликані докорінними змінами, що сталися в обліку податку на прибуток: річ у тім, що з 1 січня він визначається, головним чином, на підставі даних бухгалтерського обліку.

Відповідь на ці запитання дає п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ. Він чітко визначає, що сплачувати такі авансові внески треба. Але зверніть увагу: протягом усього 2015 року, а також у січні — травні (включно) 2016 року робити це слід за «старими» правилами. Тобто відповідно до редакції п. 57.1 ПКУ, що діяла до 1 січня.

Це означає, що до 30 січня включно (п’ятниця) ви повинні сплатити наступний авансовий внесок — у сумі, яка була визначена ще в минулорічній прибутковій декларації (у ряд. 23). Таку суму вам доведеться сплатити і за лютий (до 2 березня включно).

Що стосується нових правил сплати авансових внесків (наведених в оновленій редакції п. 57.1 ПКУ), то щодо них заморочуватися поки що не треба. До подання звітності за 2015 рік вони вам не знадобляться. Та й народні обранці неабияк постаралися, щоб і без того вам було, чим забити голову у новому році ☺.

А от з березня 2015-го і по лютий 2016 року авансові внески доведеться сплачувати у сумі, зазначеній у декларації за 2014 рік (також у ряд. 23). При цьому, як ми вже казали, визначати її доведеться за «старими» правилами. Це, судячи з усього, стосується і складу платників авансового внеску. Наприклад, «нові» правила передбачають «сумовий» критерій для його сплати у сумі 20 млн грн., а «старі» — 10 млн грн. Орієнтуватися у цьому випадку слід саме на 10 млн грн.

Крім того, доведеться сплачувати авансові внески чи ні — залежить і від показників вашої деки за 2014 рік. Її слід подати не пізніше понеділка 2 березня.

А ось як бути в ситуації, коли раніше можна було «зіскочити» на щоквартальне декларування, робити точні висновки ще зарано. Річ у тім, що «стара» редакція п. 57.1 ПКУ передбачала таку можливість і тоді, коли, сплачуючи авансові внески, за підсумками I кварталу звітного (податкового) року ви не отримали прибутку або отримали збиток. Тим часом нові правила таких «попусків» не передбачають (вони містять тільки одну підставу — неотримання прибутку / отримання збитку за підсумками минулого звітного року). На якій із цих редакцій зроблять акцент податківці, поки що невідомо. Тим часом, вважаємо, що орієнтуватися у цьому випадку правильніше на «стару» (саме це випливає з п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ).

Якщо у 2014 році ви були «квартальником», впоратися з поданням звітності потрібно не пізніше понеділка 9 лютого.

y.tovstopyat@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться