Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2015/№3
Друкувати

Грудневі послуги від нерезидента: що з ПК?

Марина Казанова, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
У грудні 2014 року наше підприємство (платник ПДВ) отримало послуги від нерезидента та нарахувало ПДВ-зобов’язання. Само собою зрозуміло, що ми виписали податкову накладну (без її реєстрації в ЄРПН). Чи маємо ми право показати за нею податковий кредит у січні 2015 року?
«перехідні»
запитання

Ваші побоювання зрозумілі. Ви отримали послуги від нерезидента у грудні 2014 року, а тому, керуючись правилами, які діяли на той час, нарахували ПДВ-зобов’язання і склали податкову накладну (далі — ПН). Причому вона не підлягала реєстрації в ЄРПН. Разом з тим податковий кредит ви могли заявити лише в наступному місяці — тобто в січні 2015 року.

Але ось яка проблема: з січня 2015 року запрацювали нові правила відображення податкового кредиту за нерезидентними послугами (пп. 198.2 і 208.2 ПКУ):

— податковий кредит щодо них відображається в тому ж періоді, в якому ви відобразили ПДВ-зобов’язання;

— право на податковий кредит дає лише ПН, зареєстрована в ЄРПН.

І як же бути з перехідними послугами в цьому випадку? Що стосується першої умови (податковий кредит відображається в періоді складання ПН), то в нашому випадку вона не діє. Адже ця операція здійснювалася в грудні 2014 року, а це означає, що й правила повинні застосовуватися саме ті, які діяли у грудні. Тобто право на податковий кредит за цією операцією у вас виникло лише в січні 2015 року.

А як же бути з вимогою щодо обов’язкової реєстрації такої ПН? У цьому випадку на допомогу нам приходить п. 7 Порядку № 957*, в якому чітко зазначено: якщо ПН складено до 01.01.2015 р., то відобразити податковий кредит за нею не можна тільки в тому разі, якщо така ПН підлягала реєстрації в ЄРПН на момент її складання. Оскільки в нашому випадку на момент складання ПН (грудень 2014 року) вимог щодо обов’язкової реєстрації такої ПН не було, ви маєте повне право на податковий кредит у січні за такою ПН.

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 22.09.2014 р. № 957 (у редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1129).ср. 025069200

Щось подібне ви могли спостерігати у 2010 — 2011 рр. у рамках операцій комісії. Тоді податківці наполягли: якщо такі операції почали здійснюватися до прийняття ПКУ, то і ПДВ за ними потрібно визначати, керуючись правилами, які діяли до ПКУ.

Приємно, що податківці з цим повністю погоджуються (див. лист ДФСУ від 10.12.2014 р. № 14618/7/99-99-19-03-01-17). Вони повідомили, що в ПДВ-декларації за січень / I квартал 2015 року ви маєте право заявити податковий кредит за нерезидентними послугами, здійсненими у:

1) грудні / IV кварталі 2014 року;

2) січні / I кварталі 2015 року.

Причому реєструвати таку ПН в ЄРПН у січні не потрібно.

m.kazanova@buhgalter911.com

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться