Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2015/№4
Друкувати

Доля «старих» ПН у 2015 році

Марина Казанова, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
У нас залишилися «вхідні» податкові накладні, складені ще у 2014 році (на жаль, не встигли включити їх до декларації за грудень ). Чи зможемо ми відобразити їх у звітних періодах 2015 року — зокрема, у ПДВ‑декларації за січень?
«перехідні» ПДВ-питання

Так, ви маєте право включити такі ПН до податкового кредиту 2015 року. Добро на це дає, зокрема, п. 7 Порядку № 1129*. Із нього випливає, що податковий кредит не можна відобразити лише за тими ПН, які до 1 січня підлягали реєстрації в ЄРПН, але не були зареєстровані. Виходить, до решти ПН запитань немає (нагадаємо, сумніви в цій частині викликали вимоги ПКУ про реєстрацію всіх ПН).

* Порядок заповнення податкової накладної в редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1129.

Однак є одна заковика. З 1 січня старе добре «правило 365 днів», протягом яких за вами зберігалося право на податковий кредит, зникло з ПКУ. З цієї дати податковий кредит з ПН потрібно відображати в місяці виникнення права на нього (без жодних «перенесень»). А якщо ПН несвоєчасно зареєстрована в ЄРПН — у періоді її реєстрації, але не пізніше 180 календарних днів з дати складання (п. 198.6 ПКУ).

До речі, майте на увазі: на думку податківців, у січні 2015 року ПН із сумою ПДВ до 10 тис. грн. реєструвати не обов’язково (див. підкатегорію 101.20 ЗІР).

Чи заважає це відображенню у звітних періодах 2015 року «старих» ПН (адже в такому разі згадане правило порушується)? Вважаємо, що ні. Причому, відображаючи їх, враховувати потрібно саме 365-денний «обмежувальний» строк, а не 180-денний.

Річ у тім, що до ПН, виписаних до 01.01.2015 р., повинні застосовуватися і правила, які діють до цієї дати. На це звертали увагу і суди. Права платника, які виникли за фактом складання ПН, повинні визначатися з урахуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права (ухвала ВАСУ від 26.02.2014 р. у справі № К/9991/58949/12). До речі, про це на межі 2010 — 2011 рр. стосовно комісійних операцій говорили й самі податківці (див. лист ДПАУ від 19.10.2011 р. № 3529/7/15-3417-23)ср. 025069200 .

Увага: 180-денний строк стосується лише випадків, коли ПН несвоєчасно зареєстрована в ЄРПН. До своєчасно зареєстрованих ПН цей строк жодним чином не стосується.

Оскільки на момент складання ПН на її включення до податкового кредиту надавався 365-денний строк, сьогодні таке право у зв’язку зі скасуванням норми обмежити не можуть.

Сподіватимемося, що податківці з цим погодяться. Однак усе ж таки залишайтеся пильними. Адже від них можна чекати чого завгодно ☹.

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться