Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2015/№5
Друкувати

Чи потрібен РРО при оренді: старе запитання — нове звучання

Олеся Александрова, податковий експерт, o.aleksandrova@buhgalter911.com
У зв’язку зі змінами в Законі про РРО на слуху, крім усього іншого, й таке запитання: чи потрібно з 01.01.2015 р. підприємствам на загальній системі та єдиноподатникам — юрособам групи 3 застосовувати РРО при прийнятті готівки за оренду*? Узагалі, це питання не нове, але зараз воно зайшло на новий виток актуальності. Чому? Розберемося далі.
оренда,
касові
апарати

На проблему застосування РРО при оренді можна дивитися по-різному. І від цього відштовхуватися у вирішенні питання. Перший варіант: доводити, що оренда, у принципі, не послуга. З позиції цивільного законодавства це так і є. І хоча з позиції ПКУ оренда є послугою, але Закон про РРО — це окремий документ, що регулює правові основи застосування РРО і не «причетний» до податкового законодавства. Так-от, у розумінні ЦКУ оренда — це не послуга. Предметом договору про надання послуг і договору найму (оренда) є різні об’єкти цивільних прав. Про те, що договір оренди не може бути віднесений до договору про надання послуг, згадував і Мін’юст у п. 1 листа від 23.02.2004 р. № 8-11-19.

ВАСУ (див. постанову від 06.11.2013 р. у справі № К-52582/09) також зазначив, що надання послуг і оренда — це не одне й те саме. Він зробив висновок: діяльність з надання в оренду не можна ототожнювати з діяльністю у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, тому на неї Закон про РРО взагалі не поширюється.

Якби такий підхід підтримали податківці, питання з орендою і РРО можна було б закрити. На сьогодні всі роз’яснення податківців у ЗІР щодо оренди й РРО перейшли у статус «не чинних». Отже, поки що думка ДФСУ невідома. Щоправда, є підозри, що на рішення питання вони дивитимуться інакше, ніж ВАСУ та Мін’юст.

Адже раніше податківці в підкатегорії 109.02 ЗІР називали оренду послугою, посилаючись на Державний класифікатор продукції і послуг ДК 016-97. На підставі цього вони робили висновок: оскільки передання в оренду приміщень належить до сфери послуг, то приймати готівку за оренду можна тільки згідно з п. 1 ст. 9 Закону про РРО, з оформленням касових ордерів (та й те, тільки в тому випадку, якщо підприємство не є підприємством торгівлі та громадського харчування). Тобто податківці дивилися на проблему під іншим кутом: оренда — це послуга і треба застосовувати п. 1 ст. 9 Закону про РРО (це і є другий варіант).

Якщо використовувати такий підхід до оренди, то з 01.01.2015 р. виникає проблема. Адже з цієї дати п. 1 ст. 9 Закону про РРО змінено, і послуги вже не потрапляють під це послаблення. Тобто віднині всі готівкові розрахунки за послуги мають здійснюватися тільки через РРО. А якщо говорити, що й оренда потрапляє до розряду послуг (тобто використовувати підхід податківців), то й оплату за оренду також треба здійснювати через РРО .

До 01.07.15 р. до суб’єктів господарювання не застосовується відповідальність за проведення розрахунків за послуги через касу без РРО. Проте не виключено, що в такому разі до вас можуть спробувати застосувати адмінштраф за ст. 1551 КУпАП (за порушення встановленого порядку проведення розрахунків). Його накладає суд на підставі протоколу податківців. Розмір штрафу — від 34 до 85 грн. (накладається на особу, яка здійснює розрахункові операції) і від 85 до 170 грн. (на посадову особу).

o.alexandrova@buhgalter911.com

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться