Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2015/№5
Друкувати

Виконуємо роботи: чи вказувати в ПН перелік використаних матеріалів?

Ольга Сумцова, податковий експерт, о.sumcova@buhgalter911.com
Наше підприємство надає послуги з ремонту автомобілів. Віднедавна покупець став вимагати, щоб ми в податковій накладній, крім переліку ремонтних робіт, вказували і матеріали, використані у процесі ремонту. Чи є підстави для цього?
заповнення
податкової
накладної

Популярне запитання. Хоча, визнаємо, раніше воно було гострішим. У минулому, якщо ПН містила імпортну/підакцизну номенклатуру (а у сфері ремонту авто це, скоріше, правило), її потрібно було реєструвати в ЄРПН. Тепер же з 1 лютого реєстрації підлягають усі ПН — незалежно від суми ПДВ і номенклатури. Щоправда, актуальності це питання не втрачає і сьогодні, адже від його вирішення залежить правильність заповнення ПН, а отже, і її дійсність/недійсність.

Але якою мірою вимоги покупця є обґрунтованими? Усе залежить від того, який договір ви уклали з ним. Якщо предметом договору є виконання робіт (тобто ви уклали договір підряду), то за ним передаються результати роботи. З юридичної точки зору виконання роботи є самостійною операцією, а не сукупністю операцій з продажу сировини та роботи з її переробки. Тому матеріали, використані для ремонту, не є самостійним об’єктом постачання.

Про це говорив і ВАСУ. Оплата матеріалів, використаних для виконання послуг, не є окремою операцією постачання товарів, а є компенсацією підряднику його витрат при виконанні ним підрядних робіт. Такі матеріали не можуть бути окремим об’єктом оподаткування, оскільки вони є складовими однієї операції — постачання послуг (ухвала від 10.04.2014 р. у справі № 2а-9653/10/0570)).

Більше того, у ч. 1 ст. 839 ЦКУ зазначено, що за загальним правилом підрядник зобов’язаний виконувати роботу з використанням своїх матеріалів (інакше кажучи, підрядник використовує свої матеріали, а не поставлені покупцю). Причому в цьому випадку такі матеріали не поставляються окремо, а їх вартість уключається до ціни роботи.

Таким чином, матеріали, які включаються до вартості ремонтних робіт, окремо у ПН вказувати не потрібно. Адже за договором на виконання робіт поставляються не вони, а результат таких робіт.

У минулому це підтверджувала і ДФСУ (див. підкатегорію 101.20 ЗІР). Хоч ця консультація вже скасована, їх підхід змінитися не повинен (таке скасування було пов’язане зі змінами, що набрали чинності з 1 січня).

Інша річ, якщо договір передбачає як постачання товарів, так і надання робіт/послуг, тобто він є змішаним. Наприклад, у договорі вказано «Підрядник зобов’язується продати товар та виконати роботи з його монтажу». Тоді дійсно має місце і постачання товарів, і постачання послуг. І, як результат, без опису переліку поставлених товарів у ПН не обійтися.

До речі, не забувайте: якщо товар є імпортним/підакцизним, у гр. 4 ПН потрібно вказати його код УКТ ЗЕД. Ця вимога нікуди не ділася.

o.sumcova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться