Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


01.02.17
83579 52 Друкувати

Вимога про сплату ЄСВ з мінзарплати: «згадати всі» ситуації

Поспішаємо заспокоїти: «працезміни», що стартували з 1 січня 2017 року, обійшли стороною вимогу про сплату ЄСВ з мінзарплати. Нових норм, на щастя, «перелопачувати» не треба. Але все ж пропонуємо вам освіжити в пам’яті, у яких випадках роботодавці зобов’язані сплачувати ЄСВ з фактичної бази стягнення внеску, але не нижче мінімальної заробітної плати.

    Що вимагають?

Вимога про сплату ЄСВ з мінімальної зарплати прописана в ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ і п. 8 розд. III Інструкції № 449*. Озвучимо її.

* Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

Якщо база нарахування ЄСВ, до якої застосовують ставку внеску 22 %, визначена щодо працівника, для якого це місце роботи є основним, не перевищує розміру мінЗП**, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінЗП і встановленої ставки ЄСВ. Але за умови, що працівник перебував у трудових відносинах повний календарний місяць та/або відпрацював усі робочі дні звітного місяця.

** Тут і далі — мінімальна заробітна плата, встановлена законом на місяць, за який отримано дохід.

Важливо! Вимогу про сплату ЄСВ з мінЗП не застосовують, якщо:

— ЄСВ нараховують на доходи, отримані не за основним місцем роботи;

— до бази нарахування ЄСВ працівника застосовують пільгові ставки ЄСВ (8,41 %; 5,3 %; 5,5 %);

— база нарахування ЄСВ визначена щодо працівника, якому надано АТО-відпустку без збереження заробітної плати відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки.

Два важливих моменти. Основним вважають місце роботи, де особа працює на підставі укладеного трудового договору, де знаходиться (оформлена) її трудова книжка, в яку вноситься відповідний запис про роботу ( п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ). У базу нарахування ЄСВ включають усі доходи, з яких справляється ЄСВ, нараховані фізичній особі її роботодавцем-страхувальником. А тепер давайте пройдемося по конкретних ситуаціях.

Місяць прийому/звільнення працівника

Працівника прийнято з першого робочого дня (звільнено останнім робочим днем) звітного місяця. Якщо база нарахування ЄСВ менше мінЗП, виконуємо вимогу про сплату ЄСВ з мінЗП (далі — ЄСВ-вимога).

Підстава — працівник відпрацював усі робочі дні звітного місяця.

Прийнято не з першого робочого дня (звільнено не останнім робочим днем) звітного місяця. ЄСВ-вимогу не виконуємо  (див. п. 8 розд. III Інструкції № 449).

Основний працівник. Ставка ЄСВ — 22 %

Неповний або скорочений час. Виконуємо ЄСВ-вимогу.

Не виконано норму праці при відрядній формі оплати праці. Виконуємо.

Відпустка без збереження зарплати. Якщо працівник:

— увесь місяць знаходився у відпустці без збереження зарплати і база нарахування ЄСВ дорівнює нулю, ЄСВ-вимогу не виконуємо;

— частину місяця знаходився у відпустці «за власний рахунок», у зв’язку з чим база нарахування виявилася нижча мінЗП, виконуємо ЄСВ-вимогу.

Виняток з цього правила — АТО-відпустка без збереження зарплати, що надається згідно з п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки.

Якщо у працівника фактична база нарахування ЄСВ виявилася нижча мінЗП через АТО-відпустку, порівняльні розрахунки не проводимо. ЄСВ нараховуємо на фактичну базу нарахування внеску.

Щорічна відпустка, відпустка «на дітей», «чорнобильська» відпустка. Для цілей порівняння з мінЗП перехідні відпускні відносимо до місяців, за які вони нараховані. Якщо фактична база нарахування ЄСВ нижче мінЗП, виконуємо ЄСВ-вимогу.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами. Суми допомоги відносимо до місяців, за які вони нараховані. Якщо в якому-небудь місяці фактична база нарахування ЄСВ виявиться нижча мінЗП, на різницю між цими двома величинами донараховуємо ЄСВ.

Важливо! Якщо ви нараховували в 2016 році допомогу по вагітності та пологах за місяці 2017 року, прогляньте місячні суми допомоги!

Якщо їх величина менша «мінімалки», виконайте ЄСВ-вимогу у відповідному місяці (місяцях).

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3 (6, 16, 18) років. Якщо в місяці, на який припадає така відпустка, працівникові не нараховувалися виплати, що входять у базу нарахування ЄСВ (база нарахування ЄСВ дорівнює нулю), ЄСВ-вимогу не застосовуємо.

АЛЕ! Якщо в звітному місяці, на який припадає початок або закінчення такої відпустки, або в місяці, який не був повністю відпрацьований у зв’язку з відпусткою для догляду за дитиною, працівниці нараховувалися які-небудь виплати, з яких справляється ЄСВ, виконайте ЄСВ-вимогу!

Прогул. Якщо працівник прогуляв частину місяця, у зв’язку з чим база нарахування ЄСВ виявилася нижча мінЗП, роботодавцеві доведеться виконати ЄСВ-вимогу. Якщо прогуляв увесь звітний місяць і база нарахування ЄСВ дорівнює нулю, ЄСВ-вимогу не виконуємо.

Простій з вини роботодавця. Виконуємо ЄСВ-вимогу.

Непрацездатність. Для цілей порівняння з мінЗП перехідні лікарняні відносимо до місяців, за які вони нараховані. Якщо через лікарняні фактична база нарахування ЄСВ виявилася нижча мінЗП, виконуємо ЄСВ-вимогу.

Військова служба. Виконуємо ЄСВ-вимогу.

Сумісник / інвалід / цивільно-правовий договір

Працівник — зовнішній сумісник. ЄСВ-вимогу не виконуємо.

Працівник — внутрішній сумісник. ЄСВ-вимогу виконуємо. Важливо! Щодо такого працівника з мінЗП слід порівнювати загальну базу нарахування ЄСВ, в яку увійдуть і доходи, нараховані за основним місцем роботи, і доходи, нараховані за місцем роботи за сумісництвом (внутрішнім).

Зміна статусу «основний працівник — працівник-сумісник». У місяці звільнення з основного місця роботи і прийому на місце роботи за сумісництвом (переведення з основного місця роботи на місце роботи за сумісництвом) ЄСВ-вимогу не застосовуємо.

Підстава — частину місяця працівник працював за сумісництвом, а ЄСВ-вимога не працює щодо доходів сумісника.

Працівник-інвалід, працевлаштований у підприємця. До бази нарахування таких працівників застосовують загальну ставку ЄСВ 22 %. Тому ЄСВ-вимога працює.

Зміна статусу «звичайний працівник — працівник-інвалід» у юрособи. Якщо така зміна статусу сталася в середині звітного місяця, ЄСВ-вимогу можна не застосовувати.

Фізична особа, яка працює за цивільно-правовим договором. Якщо такий договір на виконання робіт (надання послуг) укладено з працівником підприємства, для якого це місце роботи є основним, ЄСВ-вимогу виконуємо.

У цьому випадку з розміром мінЗП порівнюємо загальну базу нарахування ЄСВ за місяць, у тому числі і суму винагороди за таким договором, що припадає на цей місяць.

Якщо виконавець за договором — це працівник — зовнішній сумісник або непрацівникпідприємства (стороння фізична особа), ЄСВ-вимогу не виконуємо.

Відображення в ЄСВ-звітності

Суму, на яку донараховуємо ЄСВ у зв’язку з виконанням цієї вимоги і яка дорівнює різниці між мінЗП і фактичною базою нарахування ЄСВ (далі називатимемо її ЄСВ-різниця), ми відображаємотільки в ЄСВ-звітності. У Звіті з ЄСВ:

Нараховувати ЄСВ-різницю у бухобліку як дохід працівника та обкладати її ПДФО і військовим збором не потрібно!

— у таблиці 1 відображаємо ЄСВ-різницю в рядку 2.5, а суму нарахованого на неї ЄСВ — в рядку 3.5;

— у таблиці 6 для відображення ЄСВ-різниці формуємо на працівника окремий рядок. У цьому рядку серед іншого проставляємо в графі 10 код типу нарахувань «13», в графі 19 — суму різниці між мінЗП і фактичною базою нарахування ЄСВ, а в графі 21 — суму ЄСВ, нарахованого на таку ЄСВ-різницю за ставкою 22 %.

Важливо! ЄСВ-різницю з кодом типу нарахувань «13» показують тільки у тому випадку, якщо її розраховують:

— у поточному місяці за поточний або в поточному за попередній у разі нарахування перехідних лікарняних***.

*** Ми знаємо, що зараз є труднощі з відображенням у звітності з ЄСВ різниці, визначеної за попередній звітний період у разі нарахування перехідних лікарняних. Програмне забезпечення не дає можливості відобразити її з кодом типу нарахувань «13», наполягаючи на штрафонебезпечному «2». Такі програмні фантазії йдуть у розріз з роз’ясненнями, наданими ДФСУ в підкатегорії 301.04.01 ЗІР. За роз’ясненнями ми звернемося до контролерів.

Адже в цьому випадку обов’язок щодо проведення порівняльних розрахунків і сплати ЄСВ з «мінімалки» виникає в поточному місяці, після нарахування і «розкидання» лікарняних!

Якщо ж в минулому звітному періоді ЄСВ-різницю помилково не відобразили або відобразили, але не треба було цього робити, помилку виправляють у Звіті з ЄСВ за поточний звітний період. У цьому випадку в графі 10 таблиці 6 ЄСВ-різницю відображають з кодом типу нарахувань:

— «2» — якщо донараховують ЄСВ на ЄСВ-різницю, яка помилково не була відображена в минулому звітному періоді;

— «3» — якщо зменшують раніше відображене зобов’язання з ЄСВ на суму внеску з помилково визначеної ЄСВ-різниці.
 

Передплатити "Бухгалтер911"

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Алекс
01.02.17 09:27

"...работник находился в трудовых отношениях полный календарный месяц и/или отработал все рабочие дни отчетного месяца..." Т.е. если работник принят на 0,75 ст. с 3 января 2017, но отработал все рабочие дни - ЕСВ берется с минималки?

Відповісти
  • 1
07.02.17 12:37

Алекс, ось офіційні роз.ДФС у Закарпатській обл. стаття "Новації ЄСВ – 2017 у питаннях-відповідях" хhttp://zak.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/283491.html

Відповісти
  • Виталий
01.02.17 10:47

Алекс, если о.75 меньше 3200 тогда да, а если больше тогда на факт. сумму начисления

Відповісти
  • мм
01.02.17 10:18

Алекс, ДА

Відповісти
  • бухгалтер
01.02.17 10:22

Да.

Відповісти
  • Oleg7
01.02.17 10:44

Дякую!!!

Відповісти
  • весна
01.02.17 11:07

якщо по вагітності та пологам нараховано менше мінім. на 2017 з 25,12,16 по 14,042017 р не зрозуміла донараховувати з мінімальної 3200 ? Бред Чи я щось незрозуміла

Відповісти
  • Лора
01.09.17 10:16

весна, позвоните в свой соцстрах или они сейчас подругому называются и там вам объяснят как начислять,должно быть за весь период не меньше 103 с чем -то за день и отчет ЕСВ сдавать с помесячной разбивкой,там целая технология это очень долго описывать

Відповісти
  • к.
01.02.17 16:20

весна, у девочки последний день декрета 01,02,2017-400 грн. есв за февраль (3200-400)*0,22 !!!!!!! зла не хватает,налог на воздух!!!!!!!!

Відповісти
  • ирина
01.02.17 11:55

весна, да донараховувати

Відповісти
  • Катя
01.02.17 12:48

Если в январе есть больничный, которій продолжается на февраль, и отработано 13 дней. Как в таком случае отобразить ЄСВ за январь?

Відповісти
  • ^^^
02.02.17 11:33

Катя, за январь начисляете по факту, в феврале начисляете больничный, сумму больничных за январь плюсуете к сумме зарплаты за январь, если меньше минимальной, доначислите за январь есв с минимальной, отразите в отчете под кодом 13 за январь

Відповісти
  • к.
01.02.17 16:22

Катя, начисляю есв с кодом 13 , после проведения больничного ,сумму строки с кодом 13 отражаю с минусом

Відповісти
  • Тина
01.02.17 14:10

Подскажите,пожалуйста, если работник принят 12 января, а уволен 31 января, ЕСВ начисляем на з/пл за фактически отработанное премя (оклад 2000грн.) и пропорционально доплачиваем до мин.з/пл, т.е. (2000:20х13 р.д.)=1300 и доплата (1200:20х13р.д.)=780, Итого- 2080грн. Верно? И как начислить компенсацию, исходя только из оклада или тоже доплачивать до мин з/пл. ?

Відповісти
  • Алла
01.02.17 14:39

Тина:Принят не с первого рабочего дня (уволен не последним рабочим днем) отчетного месяца. ЕСВ-требование не выполняем (см. п. 8 разд. III Инструкции № 449).

Відповісти
  • Людмила
01.02.17 14:47

если работник- является ФОП 2гр, могу ли я его считать совместителем? и оформить на 0,5 от мин? ЕСВ доначислять?

Відповісти
  • Лиля
01.02.17 15:27

Людмила, нет, не можете. предпринимательство - это не основное место работы

Відповісти
  • Тина
01.02.17 15:11

Алла, спасибо!

Відповісти
  • Катерина
01.02.17 15:53

Все правильно подали ЕСВ в декабре? У меня несколько раз квитанция приходила отрицательная, как правильно подавать, чтобы не мучаться постоянно не знаю - может кто подскажет.

Відповісти
  • ФОП 3 гр.
01.02.17 15:58

Подаю уже как пол года через E-DOC -вот https://goo.gl/7hO7sL 3 месяца вообще бесплатно подавал, потом заплатил на год 199 грн всего и пользуюсь, программа выделяет красным ошибки- исправляю и по сто раз подавать не приходится.

Відповісти
  • Мила
01.02.17 16:08

я тоже не поняла на счет б/л по берем. и родам. если всего по б/л начислено 13600,00грн а по разбивке по месяцам получается меньше чем по 3200,00 то это значит нужно доначислять за каждый месяц до минимальной?

Відповісти
  • Галина
01.02.17 16:36

Мила, донараховувати доплату до мінімальної не потрібно, так як це оплата за невідпрацьований час. А от ЄСВ починаючи з січня потрібно сплачувати з 3200.

Відповісти
  • Аленка
01.02.17 18:01

Галина, сумма пособия по беременности и родам после разбивки по месяцам за каждый ПОЛНЫЙ месяц должна быть не менее минимальной зарплаты. Так было и раньше.

Відповісти
  • Аленка
01.02.17 18:09

не менее минимальной зарплаты в месяце наступления страхового случая, если б/л по беременности и родам открыт в декабре 2016 г., то доначислять за месяцы 2017 года до 3200 грн. не нужно, а если б/л открыт в январе 2017 г. - то каждый ПОЛНЫЙ месяц должен быть не менее чем 3200,00 грн.

Відповісти
  • Галина
01.02.17 21:30

Аленка, малось на увазі якраз страховий випадок до 1 січня 2017 р. Саме така ситуація при зміні мінімальної зарплати випускається з уваги та допускаються помилки щодо донарахування ЄСВ .

Відповісти
  • светлана
01.02.17 19:12

Я работаю уборщицей на 0,75 в школе ,подскажите пожалуйста какая заработная плата должна быть у меня?

Відповісти
  • Оксана
01.02.17 19:16

Вот я не согласна по поводу отпуска без сохранения з/п - есть во инициативе работника за свой счет, а есть по инициативе работодателя и это разные вещи.

Відповісти
  • ^^^
02.02.17 11:59

Оксана, государство не хочет терять деньги из-за отпусков за свой счет, кроме того, когда работодатель отправляет сотрудников в отпуск за свой счет, в большинстве случаев, оформляет это как по желанию работника, а так у работодателя соблазна меньше.

Відповісти
  • Алина
01.02.17 19:26

Почему 0,75 ставки с 3200 ЕСВ? Если сотрудник по своему желанию в связи с семейными обстоятельствами пишет заявление на 0,5 или на 0,75 ставки, предприятие его ПРОСЬБУ удовлетворяет и при этом платит ЕСВ с 3200?

Відповісти
  • бухгалтер
02.02.17 12:22

Алина, зарплату нараховуєте хоч за один робочий день, АЛЕ єсв маєте сплатити якнайменш 704,00 грн. за умови що він був вашим працівником повний місяць.

Відповісти
  • Галина
01.02.17 21:33

Алина, в цьому і вся фішка - якщо працівник за основним місцем роботи - незалежно чи на 0.5 чи 0.75 - ЄСВ не нижче мінімальної. Закон діє з 1 січня 2015 р.

Відповісти
  • ОЮ
01.02.17 21:24

светлана, не меньше 2400,00 грн. (грязными)

Відповісти
  • наталья
02.02.17 09:05

работаю на 0.6 ставки, получается начисление 2500,что меньше минимальной. Как платить ЕСВ?

Відповісти
  • ^^^
02.02.17 11:52

наталья, с 3200 - 704 грн.

Відповісти
  • НЛ
02.02.17 10:56

Для Кати, ЕСВ с переходных больничных начисляется и сравнивается с зарплатой в месяце получения больничных.Например, в январе у работника начислена зарплата 1600 грн. за 10 р. д. (3200:20 х10=1600 поэтому доначислять зарплату до мин. нет необходимости), остальное время работник находился на больничном и принес больничный в феврале. В феврале вы начисляете больничные которые будут равны, например 1300 грн.Таким образо, доход за январь составит 1600+1300=2900 грн., что меньше на 300 грн. для начисления ЕСВ за январ.Поэтому в феврале месяце вы ы при начислении больничных отразите эту сумму в табл.6, с типом причины13 гр.19., а в январе вы начисляете ЕСВ с зарплаты за январь,т.е с 1600 грн. Почему в коментарии вам к. написал что доначисляет в январе , а потом эту сумму сторнирует в февралея не понимаю.На этот счет есть четкое разьяснения ."Якщо лікарняний «перехідний» (відкритий в одному місяці, а закритий в іншому), то в місяці початку хвороби працівника ЄСВ нараховуємо на фактичну базу нарахування ЄСВ, розраховану щодо такого працівника. Вимогу щодо ЄСВ з мінзарплати не застосовуємо. Після отримання листка непрацездатності для цілей порівняння з мінзарплатою лікарняні відносимо до місяців, за які вони нараховані."

Відповісти
  • ^^^
02.02.17 11:54

НЛ, тот, кто написал,что сторнирует, подстраховывается, тем самым придумывая себе лишнюю работу, трудоголик, видимо.

Відповісти
  • терміново!
02.02.17 12:16

А если девушка бьіла в отпуске по догляду за дитиною до 6-років і вирішила звільнитися у січні 2017 р., їй нарахували компенсацію за невикористану відпустку що мала бути ще у 13 році, то донараховуємо ЄСВ до мін 3200,00?

Відповісти
  • НЛНЛ
02.02.17 12:54

Терміново!При звільненні не потрібно донараховувати ЄСВ.Тільки у випадку, якщо вона працювала і за дні роботи необхідно зрівнювати з/ту нараховану з мінімальною.Якщо ваша працівниця не працювала, а нараховано тільки компенсацію за відпустку, то і ЄСВ нараховується тільки з суми компенсації.

Відповісти
  • терміново
02.02.17 13:33

НЛНЛ, дякую Вам!

Відповісти
  • мечта
03.02.17 12:12

подскажите пожалуйста, работник отработал в январе 10 дней. Начислена зарплата 1500 плюс компенсация 700. Итого 2200. Уволился 31,01. Мне сколько платить ЕСВ? 704?

Відповісти
  • НЛ
03.02.17 14:49

Мечта!Если у работника норма раб.дней 20 в январе, то вы ему должны были доплатить до МЗП 100 грн.(иначе у вас не выполнена норма о мин.з/те за отработанное время, что является серьезным нарушением) и таким образом, его начисленная з/та + компенсация = 2300 грн. и соответственно ЕСВ из этой сумы, если-же у вас соответстует начисленная зарплата минимальной тогда платить ЕСВ нужно с 2200 грн.

Відповісти
  • Ирина
03.02.17 15:39

Добрый день! Подскажите, пожалуйста. сотрудник принят на работу 18 января 0,5 ставки* от 3200,00= 1600 грн т. е 4 часа в день. Отработал 10 дней,1600 грн \20дн*10 дн = 800 грн при 4 ч в день . ЕСВ начисляется от 800 грн *22%=176,00 или нужно еще доначислить 22% от 800*22%= 176 грн Спасибо.

Відповісти
  • NL
03.02.17 19:02

Ирина, єсв нарахувати з1600грн.н

Відповісти
  • ta
03.02.17 17:50

Сотрудники сами должны быть заинтересованы в ЕСВ не ниже чем из 3200 иначе не будет считаться страховой стаж.

Відповісти
  • Лариса
14.02.17 22:18

Работник принят на 0,5 ставки =1600,00грн.по основному месту работи. Начислили 352,00грн.ЕСВ. Правильно или нет?

Відповісти
  • Таня
16.02.17 11:43

Физлицо, работающее по гражданско-правовому договору. Если такой договор на выполнение работ (предоставление услуг) заключен с работником предприятия, для которого это место работы является основным, ЕСВ-требование выполняем.Як відобразити в таблиці 6. Якщо пише, що для ознаки 13 потрібна галочка трудова книжка?

Відповісти
  • Максим
17.02.17 10:17

1. Человек за рабочий месяц получил 2000 грн. з/п и 1000 грн. - отпускные. Проводим ли мы его по ТН=13 (3200 - 3000) х 0,22 ?2. Человек получил 1500 грн. - з/п и 1600 грн. больничного (больничный строго в месяце начислений). Проводим ли мы его по ТН=13 (3200 - 3100) х 0,22 ?3. Работник инвалид (бюджет) с з/п меньше 3200 грн. Очевидно не отображаем еще одну строку с ТН=13, так раньше делали. Просто его з/п х 0,0841 (8,41 %).4. Для внешних совместителей с з/п

Відповісти
  • Катя
28.09.17 12:25

Працівник працює не на повному робочому дня, зробили різницю між німінальною і фактичною ЗП дорахували ЄСВ до 704 грн..Чи нараховується 18% ПДФО і 1,5% війс.зб. на різницю між нінімальними

Відповісти
  • Марина
15.02.18 18:25

подскажите, а доначисления по есв делаются только за полные раб. месяци?приняти с 07.11, а уволены 15.12 (один работник) и 29.12 (2 сотрудник).
до меня никак не дойдет.делать доначисления или нет??

Відповісти
  • Наталья
29.08.18 13:11

Подскажите пожалуйста, имеет ли право ФОП на общей системе платить ЕСВ за себя только по минималке и не привязываться по году к прибыли?

Відповісти
  • Светлана
26.09.18 12:56

Подскажите пожалуйста, если сдан отчет по ЕСВ за август, в нем доначислена разница до мин. з/п. на переходящий больничный с августа на сентябрь. Можно ли отразить в отчете ЕСВ за сентябрь строку с типом 13 за август с минусом?

Відповісти
  • Наталя
08.05.19 15:08

Доброго дня! Підкажіть,якщо працівник в квітні був 5 днів у відпустці без збереження з/пл.,а 19.04 звільнився,як донарахувати ЄСВ за ці 5 днів?

Відповісти