Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


29.03.17
24506 27 Друкувати

Використання печатки стане необов'язковим навіть за її наявності

23 березня 2017 року Верховна Рада України прийняла законопроект №4194 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами-підприємцями". Тепер використання печатки стане необов'язковим навіть за її наявності у господарюючого суб'єкта, а посадових осіб, які вимагають у підприємця наявність печатки на документах, притягатимуть до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, повідомляє Prostopravo.

Історія питання

Ще в 2014 році завдяки Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» використання печатки бізнесом стало добровільним. Згідно з чинною редакцією ст. 58-1 Господарського Кодексу України суб'єкт господарювання може мати печатки, а для їх виготовлення отримання будь-яких документів дозвільного характеру не потрібно. А відповідно до частини другої статті 207 Цивільного кодексу України обов'язковість скріплення угоди печаткою може бути визначена за письмовою домовленістю сторін.

Разом з тим, ряд законодавчих актів ставить обов'язковість використання печатки в залежність від її наявності у суб'єкта господарювання, а деякі навіть до сих пір визнають її обов'язковим реквізитом документів. Прикладами таких законів є Закон України «Про видавничу справу», Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закон України «Про зерно та ринок зерна в Україні», Закон України «Про інститути спільного інвестування» , Закон України «Про депозитарну систему України», Закон України «Про аграрні розписки».

Крім того, Кодекс України про адміністративні правопорушення все ще передбачає адміністративну відповідальність за «порушення правил виготовлення та порядку обліку і зберігання печаток та штампів, а так само виготовлення, ввезення, реалізацію та використання самонабірних печаток» (ст.189-2). І це незважаючи на те, що на сьогоднішній день фактично кожен має право виготовити печатку будь-якого змісту і виду, а також в будь-якій кількості.

Необов'язковий реквізит на будь-якому документі

Згідно з новою редакцією статті 58-1 ГК незалежно від того, чи використовує суб'єкт господарювання печатку в своїй діяльності, печатка не може бути обов'язковим реквізитом будь-якого документа, який подається від імені підприємства органу державної влади або органу місцевого самоврядування.

Органам державної влади і місцевого самоврядування забороняється вимагати наявності відбитка печатки підприємства на документах, які їм пропонуються, або не приймати зазначені документи в зв'язку з відсутністю відбитка печатки, якщо інше не встановлено законом.

Також відсутність відбитку печатки на документі (угоді) не може бути підставою для визнання її недійсною (неукладеним, недосконалою).

Якщо законом прямо не встановлено інше, копія документа, яка на виконання вимог законодавства подається суб'єктом господарювання органу державної влади або місцевого самоврядування, вважається завіреною в установленому порядку, якщо на такий копії проставлено підпис уповноваженої особи такого суб'єкта господарювання або особистий підпис фізичної особи - підприємця. Орган державної влади або місцевого самоврядування не має права вимагати нотаріального засвідчення вірності копії документа в разі, якщо таку вимогу не встановлено законом.

Крім того, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено новою статтею 166-23 «Вимагання проставлення відбитка печатки на документі» такого змісту:

Вимога посадовою особою органу державної влади або органу місцевого самоврядування проставити відбиток печатки підприємства на документах, які їм пропонуються, або відмова приймати зазначені документи в зв'язку з відсутністю відбитка печатки -  тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн.).

А ось стаття 189-2 «порушення правил виготовлення та порядку обліку і зберігання печаток та штампів, а так само виготовлення, ввезення, реалізація та використання самонабірних печаток» з КУпАП виключена.

До суду без печатки

З процесуальних кодексів - Цивільного процесуального, Господарського процесуального та Кодексу адміністративного судочинства виключені вимоги про проставлення печатки на довіреності, яка видається від імені юридичної особи. Повноваження представника юридичної особи в процесі повинні бути підтверджені довіреністю, яка від імені юридичної особи видається за підписом посадової особи такого суб'єкта господарювання. Згідно чинних редакцій усіх трьох процесуальних кодексів, якщо суб'єкт господарювання має печатку, вона повинна бути проставлена на такий довіреності

Крім того, виключені вимоги про проставлення печатки суб'єкта господарювання на ряді документів з таких нормативних актів: Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про видавничу справу», «Про обіг векселів в Україні», Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні», Закону України «Про громадські об'єднання», Закону України «Про інститути спільного інвестування», Закону України «Про депозитарну систему України», Закону України «Про аграрні розписки», Закону України «Про здійснення державних закупівель», Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», Закону України «Про утилізацію транспортних засобів».

Вступити в силу закон повинен через три місяці після його публікації.

Автор: Катерина Гутгарц

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • мимокрокодил
29.03.17 10:47

Это очередное "спрощення" или действительно предприятиям станет легче жить?

Відповісти
  • данет
29.03.17 11:03

это новые льготы для мошенников и бандитов

Відповісти
  • Буржуй
29.03.17 11:09

Про НБУ забыли. Им вообще закон не писан при открытии счета будут требовать печать у юрика. Помню как приняли модельные уставы.счет по нему месяца 4 не могли открыть нигде. Закон ?-Плевать нет постановы НБУ. Жалуйтесь хоть Президенту. У нас НБУ друг человека.!

Відповісти
  • Lola
29.03.17 11:16

это что ж теперь, каждый будет требовать нотариального заверения подписи?

Відповісти
  • Olb
29.03.17 12:28

Lola, на больших предприятиях это ж сколько нужно подписей заверять? На нач.отд.+кладовщики+бухи. А нынче одна подпись стоит 400 грн. Вот нотариусы обогатятся!

Відповісти
  • ппп
29.03.17 11:40

Да, пойди теперь проверь кто подписал руководитель или дядя Вася.Но я вижу выход в использование электронных документов и ЭЦП.

Відповісти
  • Кузя
29.03.17 22:16

ппп, мы все уже в поняли что вы ЭДО продвигаете где-то. Можете сразу контакты выкладывать тех, кто нам всем поможет. Но пока при работе с такими конторами как застрявший в прошлом документарном веке ДТЭК или прочая комунально -социально- фондовая нечисть, приходится плодить бумажки на данные, которые в открытом доступе есть на любую дату - о чем мы тут говорим? Какие ЭЦП и ЭДО? Приходите лет через 10.

Відповісти
  • Алиса
29.03.17 11:49

А кому мешали печати?А теперь будут не документы а бумажки,которые может делать каждый!

Відповісти
  • Утомленная солнцем
31.03.17 15:12

Алиса, печати никому не мешали. Вот только изготовить печать любого образца за 200грн. за 1 час тоже не проблема, как и "намалювать" подпись. Т.е., серьезный документ - подпись заверяем нотариально или как писали выше ЭЦП + электронный формат документа. Но все это как-то не упрощает делопроизводство и во многом противоречит требованиям налоговиков, этим блюстителям законности просто можно прямо заявлять, что документ нарисовали сами, и, пойди докажи, что ты не жираф...

Відповісти
  • бух
29.03.17 11:59

Печати не нужны, первичный документ не доказательство. Теперь все будет на усмотрение налогового инспектора.

Відповісти
  • Olb
29.03.17 12:26

бух, ну конечно же на усмотрение. Если раньше с печатями хоть что-то можно было доказать, то теперь снимут затраты и скажут что сами "нарисовали" документы. И будут встречные проверки "бегать" по всем предприятиям с целью доказательств сделок.

Відповісти
  • пф
29.03.17 12:06

шопопало

Відповісти
  • ОльгаNik
29.03.17 12:50

Коллеги, если не хотим иметь проблемы на свою голову : заполняем четко и правильно "первичку", штампуем, ставим печати. Не расслабляемся. От них можно всего ожидать.

Відповісти
  • Olb
29.03.17 12:58

ОльгаNik, я тоже так считаю. Лишний раз не помешает печать на документах. Для собственного спокойствия.

Відповісти
  • Sadow
29.03.17 13:27

Olb, и подпись на каждом листе документа, если их(листов) несколько

Відповісти
  • Я
29.03.17 13:02

А ецп на печать нужно? или можно отчеты отправлять только с ецп директра?у меня дир натупил, и принес на двух флешках ецп на подпись...

Відповісти
  • Гарри К.
29.03.17 13:11

...я так понимаю, что теперь (что бы там не напридумали далее наши "избранники под Куполом"?!) - надо делать внутренний документ//постановление за подписями учредителей//руководства, что от имени "фирмы" признаются только доки с оттиском печати (приводится образец) и за подписью уполномоченных лиц (приводится список факсимиле).. либо, как сказано выше - все в он-лайн: подписываем исключительно вэл.форме ЕЦП!...

Відповісти
  • G1
29.03.17 13:21

А что с положением НБУ №637 кассовая дисциплина, на кассовых ордерах ставить печати или нет? коллеги что думаете?

Відповісти
  • Утомленная солнцем
31.03.17 15:15

G1, я за "ставить"...

Відповісти
  • ***
31.03.17 11:13

G1, еще "листки" нетрудоспособности .... тоже пеперь без печати можно на листике формата А5?

Відповісти
  • ***
29.03.17 13:38

G1, и не только... а на гарантийных талонах, которые без печати реализовавшего не действительны.... ну что попало....почему-то ни слова об электронных печатях, тогда и налоговые накл. и вся отчетность должна быть только с ЭЦП без печати?

Відповісти
  • ***
29.03.17 13:30

Ну умеют "ТОП" тему подбросить. Уже недавно обсуждали, подобный закон о необязательном использовании песати между гос. органами и хоз. субъектами, теперь еще добавили.... Для больших предприятий это не подходит. Акты вып. работ подписывает директор, получение ТМЦ материально-ответственные лица....и т.д., отгрузку кладовщики...., многих даже в лицо не знаешь, не говоря уже о подписях... электронный ДО ну не совсем подходит, это что медок директору ставить и всем МОЛам, так там такого наподписывают.... а бухгалтеру расхлебывай. (ну согласитесь, бухгалтер не обязан все подписывать ЕЦП, только потому, что у него медок или др., это не в его компетеции). Пусть я консерватор, но если не нормальный первичный документ согласно закона о бухгалтерском учете то что? Складывается очередное впечатление, что отвлекают внимание этой дребеденью от чего-то глобального, еще не просекла....

Відповісти
  • Маня
29.03.17 13:45

Просто к каждому документу теперь надо будет ещё десять бумажек и справок.

Відповісти
  • МММ
29.03.17 17:30

Теперь кому не лень будут выписывать и подписывать документы и будет считаться с любой подписью оригиналом. Там где надо нет упрощений, а здесь нужно еще больше накрутить. Кому мешают эти печати? Видно есть еще много нарушений, нужно все по упрощать, чтобы не нашли концов.. Ведь документ должен быть документом и должен быть заверен печатью, а не просто быть бумажкой.

Відповісти
  • Нана
29.03.17 19:29

Красота для мошенников!! Получил "документ" без печати -бумажка туалетная.

Відповісти
  • Кузя
29.03.17 22:29

Ну наличие печать не спасёт от мошенников. Разве проблема - вырезать печать? Нет. И бизнес может бы и перестроился, если бы не эти бешеные псы - проверяющие. Они сначала на полвека в своих умозаключениях от реального бизнеса отстают, а потом вносят такие правки в законы что тонны бумаги не хватит для доказательств движений по сделке. Хотя все просто - договорились, подписали, передали товар/ услугу любым удобным способом, произвели расчёт, посчитали налоги. Все, реальная сделка состоялась, стороны претензий не имеют. Но не у нас, увы. Все претензии впереди и не у сторон сделки.

Відповісти
  • маркиян
30.03.17 09:24

Кузя, от мошенников не спасет, но на "вырезать печать" надо время, да и след какой то останется. А б\п любой ханурик от твоего имени ксиву нарисует, и доказывай потом, что ты не верблюд.

Відповісти