Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


27.09.17
19528 18 Друкувати

Що робити, якщо людина працювала неофіційно, а зарплату не хочуть виплачувати?

«Підкажіть що робити, якщо людина працювала неофіційно і за сімейними обставинами звільнилася. А зарплату не хочуть виплачувати за відпрацьовані зміни, грублять, хамлять. Хто може допомогти в даній ситуації?».

Відповідь надає заступник начальника Управління Марина Жаркова:

«Неофіційне працевлаштування – гостра проблема як для Черкаської області, так і для України загалом. На сьогоднішній день є досить багато випадків, коли працівники підприємств, установ, організацій працюють без оформлення трудових відносин та отримують заробітну плату у «конверті». Не маючи трудового договору, найманим працівникам відстояти свої права досить складно. Прагнення заощадити на сплаті податків призводить до того, що найманий працівник втрачає мінімальні державні гарантії, є соціально незахищеним.

Акцентую увагу на основних недоліках і ризиках незадекларованої праці для працівників:

- у разі конфлікту з роботодавцем є ризик не отримати заробітну плату або отримати істотно менше без будь-якої причини;

- незадекларований працівник втрачає соціальні гарантії, наприклад, у випадку скорочення;

- у разі неофіційного працевлаштування роботодавець не оплатить листок непрацездатності (лікарняний);

- відпустку у відповідності до законодавства неоформлений працівник може не отримати (так звані «відпускні виплати»);

- відсутні гарантії, пов’язані з навчанням, вагітністю, народженням дитини;

- при неофіційному працевлаштуванні у разі нещасного випадку з працівником недобросовісний роботодавець уникає відповідальності.

Відповідно до статті 232 Кодексу законів про працю України (КЗпПУ) безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах розглядаються спори працівників про оформлення трудових відносин у разі виконання ними роботи без укладення трудового договору та встановлення періоду такої роботи. Якщо Ви вважаєте свої права порушеними, для їх поновлення Ви маєте право звернутися до суду.

У разі встановлення органом, що розглядає трудовий спір, трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи, приймається рішення про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати, та про нарахування і сплату відповідно до законодавства податку на доходи фізичних осіб та суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за встановлений період роботи.

При підтвердженні фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податків – на роботодавця накладаються фінансові санкції відповідно до статті 265 КЗпПУ у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення».

За матеріалами Управління Держпраці у Черкаській області

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • економіст
27.09.17 09:45

Поставити роботодавцю ультиматум-або виплачуєш зарплату .або штраф за нелегальне працевлаштування біля100тис грн.

Відповісти
  • мы про это слышали
27.09.17 10:24

То что работник работал неофициально нужно еще доказать!У меня знакомый обратился с жалобой в управление защиты труда (когда увольнялся с ним не рассчитались), и что? Пришел проверяющий, директор с ним пообщался, показали документацию, которую запросил проверяющий, и все...Знакомый ничего так и не получил.

Відповісти
  • Ольга
27.09.17 10:24

По факту доказать, что ты действительно там работал, а тем более установить срок очень сложно, судьи всячески отказываются принимать во внимание доказательства и становятся на сторону работодателя, проверено на собственном опыте

Відповісти
  • Елена
27.09.17 10:39

Ультиматум? Людина, яка може його правильно поставити у подібній ситуації не затримається. Випадок з життя 2016р. Жіночка (наголошую, ПРОСТА, без впливових родичів, знайомств) працювала без оформлення, як наслідок - кишнули, не заплатили, вона в свою чергу не віддала ноутбук з яким працювала. Ультиматум не допоміг - послали. Звернулась до дільничного, який погодився обміняти ноутбук на зарплату. В результаті віддав роботодавцям ноутбук. Жіночка звернулась із заявою до Держпраці. Висновок написали, що зі слів роботодавця, жіночка у них не працювала. Заява до тієї ж поліції ніякого результату не дала, відписались, що виходячи зі свідчень, мали місце скоріш за все цивільно-правові відносини. Далі. Заява до податкової - прийшла відповідь, що прийняли до відома. Заява до прокуратури... порушено кримінальну справу. Ось пів-року як її порушено. Роботодавці на чіткій позиції, попереду них юрист - жіночка у нас не працювала! Можливі свідки пишуть пояснення: "так, бачили жіночку на підприємстві декілька разів, ходила, а те що вона там працювала не чули, не бачили". Містечко не велике, ця ситуація розлетілася, як наслідок жіночка без роботи. Що далі? Нічого наша людина не зробить проти впливового роботодавця.

Відповісти
  • Гарри К.
28.09.17 15:54

Елена, ...ну как аргумент (слабый правда!) в суде - ваша "жиночка" могла бы предоставить чеки из магазина (те же продукты питания), квитанции по уплате коммуналки и т.п. за период, когда работала.. из ЧЕГО-то же она должна была это оплачивать?..кроме того - могла поименно перечислить своих бывших сотрудников, их обязанности и т.п. (на случай возражения стороны-ответчика, мол - вы эти деньги заработали "еще где-то").. Думаю, что адвокат "с башкой на плечах" мог бы еще пару аргументов присоветовать.. так что дело не столь уж безнадежно, как может казаться!...

Відповісти
  • от
27.09.17 10:59

На самом деле в Украине не 2017 год а средневековье или 1970-1980гг.

Відповісти
  • Людмила
28.09.17 10:50

от, почему 1970-1980гг- тогда что неофициально работали, люди были защищены, это сейчас беспредел, хотя я понимаю если будет все официально то и цены будут в десять раз выше

Відповісти
  • Наталочка
27.09.17 11:52

от, в 1970-1980 гг. у нас был СССР, рабатали все официально+больничные+ 24 календарных дня отпуска+13-я зарплата... учите историю...

Відповісти
  • от
27.09.17 12:01

Наталочка, ставлю лайк.НО причем тут история. В те времена прав был тот у кого папа коммунист или связи хорошие т.е. работало право сильного.

Відповісти
  • Елена
27.09.17 12:46

от, согласна, но можно было хоть пожаловаться, а сейчас вообще, как рабы бесправные.

Відповісти
  • Машуня
27.09.17 11:09

Я как-то сказала одному диру: "Вы же понимаете, что я могу взять себе зарплату в любое время и сколько хочу, у Вас нет ни ключей ни паролей к банку, а у меня масса возможностей сделать это.." Я вроде как пошутила, он вроде как посмеялся... но з/п задерживает редко )))

Відповісти
  • Елена
27.09.17 12:49

Машуня, значит директор принял, как шутку, другой бы нашел повод и уволил, у меня так знакомую убрали, возмущалась, что не вовремя платят, а ему на карточку деньги идут исправно, пришла утром, а на ее месте уже драя сидит и директор попросил передать дела за один день.

Відповісти
  • Людмила
27.09.17 11:25

Простить, но я сегодня злая.... А когда получала на 19,5% больше (в конверте) никуда жаловаться не тянуло пойти? Если бы не соглашались работать без оформления работодатели оформяли бы... а так приходят на собеседования: Ой у меня ж субсидия,,, ой я на бирже получаю... ой у меня льготы... а когда говоришь, что у нас только официально крутят у виска... После их уходя садишься и задумываешься у них и субсидия и льготы и биржа... Зато у нас совесть чиста, +79 к пенсии (если Бог даст доживем) и бесконечные проверки:) Всем хорошего дня!

Відповісти
  • Елена
27.09.17 15:25

Людмила, полностью с Вами согласна, две недели назад искали сотрудника, из 10 претендентов 8 просили зарплату официально в размере минималке, только одному было важно, что б вся зарплата была официально, и то, по причини того, что на предшествующей работе его уволили и не выплатили зарплату. Когда говоришь, что официальное трудоустройство, оформление с первого дня и з-та вся официально, начинают причитать, что субсидия и тому подобное.

Відповісти
  • Ъ
27.09.17 11:50

Людмила, вы смеетесь? Некоторое жлобье вычитает и 22% из з/п, если хочешь официально. Вот и думай, получить на руки 6 тыс. или меньше 4 тыс.

Відповісти
  • natella
27.09.17 12:20

Держпраця- совршенно никчемна кантора. Берет взятки - аж бегом. А бесстыжые диры, из принципа, скорее подмажут держпрацю, чем выплатят зп. Выход- сбрать справку о зп (или в пенсионном ОК-5 и в суд. 2-3 месяца и судовые исполнители сделают нужное.

Відповісти
  • 125690
28.09.17 13:29

В мене був випадок. Сезонна торгівля, найманий працівник на строковому договорі, вже підходить термін по закінченню договору, працівнику пропонують залишитися на безстроковий термін, а вона перше каже ,що давайте ви мене звільните, і я буду вже неоформлена у вас працювати. ФОП відмовилася на таких умовах, а тоді вона вже , скажем так, розкриває карти, мені буде півроку біржа платити, я буду сидіти вдома, нащо мені виходити, прийду через півроку на наступний сезон. До слова, зарплата , для такого виду робіт, більш як достойна, але навіщо працювати, якщо можна пожити на халяву.

Відповісти
  • Микола
28.02.19 12:38

Я відпрацював охоронником 2 місяці не офіційно(без внесення в трудову книжку і без нарахувань зарплати на банк.картку).Тепер звільняюсь по особистому бажанню.В який термін зі мною мають розрахуватись?Начальник мені сказав,що хто зільняється з тими розраховуються в останню чергу.  

Відповісти