Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


12.02.18
15280 19 Друкувати

Податок на нерухомість: кому — ставка, а кому — півставки

 

висновок документа

Коефіцієнт 0,5 до ставки податку на нерухомість у 2018 році не застосовується

Проти чого цього разу виступають фіскали? Проти застосування у 2018 році п. 3 розд. ІІ Закону № 1791, згідно з яким з 01.01.2017 р. і допоки місцева рада не прийме рішення щодо нових ставок, податок на нерухомість обчислюють з коефіцієнтом 0,5.

Згадайте: з початку 2017 року удвічі збільшилася мінзарплата (МЗП), до якої прив’язано ставки «нерухомого» податку. Та щоб не змушувати його платників сплачувати удвічі більше, законодавецьз 01.01.2017 р. просто зменшив граничну ставку з 3 до 1,5 % МЗП за 1 кв. м. Але податок на нерухомість — місцевий. Отже, кожна місцева рада мала затвердити свої ставки податку на 2017 рік. Своєчасно привести їх до нових вимог ради аж ніяк не встигали (Закон № 1791 був опублікований 31.12.2016 р.). Тому парламентарі й запровадили згаданий коефіцієнт. Як же за їх задумом він мав працювати? Покажемо це на прикладах.

Стару ставку-2016 у розмірі 3 % МЗП коефіцієнт 0,5 фактично перетворював у 2017 році на нову — 1,5 %. Однак від цього не страждали ані платники, ані місцеві бюджети. Бо через двократне збільшення МЗП у абсолютному вираженні податок за 1 кв. м залишався незмінним: 1600 грн. (МЗП-2016) х х 3 % : 100 % = 3200 грн. (МЗП-2017) х 3 % х 0,5 : : 100 % = 48 грн. А тільки-но рада у 2017 році затверджувала ставку в новому розмірі, скажімо, у максимальному на той час — 1,5 % МЗП, потреба в коефіцієнті 0,5 зникала (див. листи ДФСУ від 15.06.2017 р. № 666/6/99-99-12-02-03-15/ІПК, ГУ ДФС у Полтавській обл. від 24.11.2017 р. № 2706/ІПК/16-31-12-05-19). І знову це нікого не било по кишені, бо все одно 3200 грн. х 1,5 % : 100 % = 48 грн.

У новому 2018 році разом із зростанням МЗП трохи підросла б і ставка податку — до 55,85 грн. за кв. м (3723 грн. (МЗП-2018) х 1,5 % : 100 %). Однак якщо ця рада й досі не спромоглася прийняти нове рішення (тобто ставка так і залишилася 3 %), то без коефіцієнта 0,5 не обійтися й надалі! Інакше, якщо стати на точку зору авторів листа, що коментується, то за 1 кв. м у 2018 році платники змушені будуть сплачувати 111,69 грн./кв. м (3723 грн. х 3 % : 100 %). І чому б це раптом? Адже максимальна ставка, встановлена ПКУ, — 1,5 % МЗП, або 55,85 грн. за кв. м!

Наведені вище розрахунки базуються на максимальній ставці 2016 року. Однак припис законодавця — єдиний для всіх, без жодних винятків! Отже, логіка наших міркувань не має змінитися, якщо розглянути інший приклад.

Нехай на певній території у 2016 році ставка була значно меншою, скажімо, 1,2 % МЗП, тобто на 01.01.2017 р. уже вкладалася у нову верхню межу 1,5 %. Але й тоді коефіцієнт 0,5 все одно слід застосовувати, аж допоки місцева влада не ухвалить рішення щодо нових ставок, як вимагає п. 3 розд. ІІ Закону № 1791. Якщо таке рішення не з’явилося, платники у 2017 році сплачували ту ж суму, що й у 2016 році. Для нашого прикладу це 19,2 грн./кв. м (1600 грн. х 1,2 % : 100 % = 3200 грн. х 1,2 % х 0,5 : : 100 %). Однак якщо такого рішення немає й досі, то це зовсім не означає, що з 01.01.2018 р. платникам слід сплачувати 44,68 грн./кв. м (3723 грн. х 1,2 % : : 100 %), на чому наполягають фіскали у листі, що коментується. Щоб така сума стала законною, рада має прийняти відповідне рішення. Причому це не пізно зробити й зараз. І лише коли таке рішення з’явиться, про коефіцієнт 0,5 можна буде забути.

Посилання ж авторів листа на те, що Закон № 1791 чинний лише у 2017 році, не витримує жодної критики. Адже той факт, що у назві Закону згадується 2017 рік, аж ніяк не свідчить про те, що його норми не можуть бути поширені на майбутнє.

Інші матеріали із "Податки та бухгалтерський облік", 2018, № 12:
Земельний податок — 2018
Декларація із земельного податку — 2018
Орендна плата — 2018
Декларація з орендної плати — 2018
Податок на нерухомість для юросіб
Транспортний податок: казочка із (не)щасливим кінцем

Передплатити "Податки та бухгалтерський облік"

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • новенькая
12.02.18 09:52

Сдала 18,62грн. за 1кв.м. Приняли. Так все-таки берем 37,23грн. или 18,62грн? Заранее благодарю. 

Відповісти
  • Vialina
12.02.18 13:58

новенькая, в Голосеевской сказали 1% МЗП, т.е. 37,23 грн. и нежилая и жилая. Сдала, приняли.

Відповісти
  • Оксана_Киев
12.02.18 14:19

Vialina, не вся киевская нежилая 1%. Есть виды нерухомости по таблице, кот. по 0,01% ( у нас стадион, например: зали (споруди) спортивні). Почему и спрашиваю: киеврада не изобразила новую постанову на 2018?

Відповісти
  • Лариса
12.02.18 11:30

новенькая,мне сказали с коєф.
 0,5 как в 2017, за нежилую движимость

Відповісти
  • ???
12.02.18 10:56

Мне инспектор сразу сказала 0,5 не применяем. Все.

Відповісти
  • Оксана_Киев
12.02.18 11:53

Коллеги, кто из Киева? на 2018г есть новые ставки по нерух.? я не нашла,считаю по 2017г. без коэф.

Відповісти
  • Лена
12.02.18 11:59

Я звонила в Оболонскую инспекцию, сказали коэф-т 1%, понижающего нет.

Відповісти
  • Как правильно
12.02.18 16:20

 По Киеву новых ставок нет, последние Виталя утверждал в декабре 2016 года.
Отсюда вывод, точнее, два:
1) коэф. 0,5, установленный Законом 1791, продолжаем применять, даже если ставка 0,0000...1 или ниже - величина ставки тут не имеет никакого значения;
2) понижающий коэф-т 0,75, утвержденный в том декабрьском 2016-го года решении КМДА, НЕ применяем, т.к. там были четкие временные рамки - 01,01,17-31,12,17

Відповісти
  • бух
13.02.18 16:25

кхм, так это же не значит, что каждый год должны быть разные ставки, не похожие на предыдущие. КМДА принимала много изменений в свое положение. Может все-таки эти 0,5 если совет вообще ни разу не собирался по этим налогам, то да...

Відповісти
  • Как правильно
15.02.18 17:54

бух,так Киевский горсовет ни разу и не собирался с декабря 2016 (!!!) по поводу СТАВОК на недвиж. Потому и остается до сих пор коэф. 0,5 в Киеве.
Почешутся, соберутся, даже если переутвердят ставки в тех же самых размерах - коэф. 0,5 исчезнет и в бюджет НА ЗАКОННЫХ основаниях потечет вдвое больше денежек.
Все ж просто, чего они не вдупляются или не хочут вдупляться, мне лично не понятно...

Відповісти
  • Лана
12.02.18 21:59

Находимся в 1 зоне г. Харьков и ставка налога на  недвижимость 2% от мзп.  В 2017г. применяли коэффициент 0,5 и ставка налога составляла-32,00грн за 1кв.м.   Как быть в этом году, налоговая своими разъяснениями совсем запутала, в одной говорят одно, в другой другое.  Считать и заполнить декаларацию за 1кв.м.-37,23 грн или 74,46грн ?

Відповісти
  • Как правильно
13.02.18 10:05

Лана, в Харькове ставки на 2017 год приняты в 2017 году решением ХМР от 22,02,17 № 542/17.
Написано в нем следующее:

4. Это решение вступает в силу с 01.03.2017. Принять во внимание, что согласно п. 3 раздела II «Заключительные и переходные положения» Закона Украины от 20.12.2016 № 1791-VІІІ «О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины и некоторые законодательные акты Украины относительно обеспечения сбалансированности бюджетных поступлений в 2017 году» с 1 января 2017 года до вступления в силу этого решения ставки ... налога на недвижимое имущество, отличное от земельного участка... применяются с коэффициентом 0,5.

Отсюда вывод, точнее, два: 1) начиная с марта прошл. года надо было подать уточненку по недвижимости по этим ставкам БЕЗ применения коэф-та 0,5 ; 2) в 2018 году и далее коэф. 0,5 в Харькове НЕ действует

Відповісти
  • Лана
13.02.18 11:31

Как правильно, по поводу уточненки за 2017г. звонила в налоговую, сказали что подавать ничего не надо. Если надо будет ее сделать, они позвонят. За 2018 год поняла, значит буду применять за 1кв. -74,46грн.

Відповісти
  • Как правильно
16.02.18 10:50

Лана, оно, конечно, не мое дело, но если весь 2017 год Вы продолжали платить недвиж по той декларации, которую подали до 20,02,17 и в которой на весь год применили коэф. 0,5 - А ЕГО УЖЕ с 01,03,17 ПРИМЕНЯТЬ НЕ СЛЕДОВАЛО, то это означает что Вы за 10 мес. из 12 занизили в декларации НО по этому налогу. Ну и недоплатили его, разумеется, за тот же период.
Сидеть щас и ждать, пока налоговики позвонят и скажут исправляйтесь, в принципе, можно. Но это в высшей степени наивно. :) Т.к. с большей вероятностью можно дождаться доначислений и штрафов...

Відповісти
  • nk
13.02.18 11:45

Коллеги, кто из Запорожья? на 2018г есть новые ставки по нерух.?

Відповісти
  • nk
13.02.18 11:58

нашла , для Запорожья  ставки по нерух. майно на 2018г
https://zp.gov.ua/uk/articles/item/1986/do-uvagi-meshkanciv-zaporizhzhya-osoblivosti-opodatkuvannya-neruhomogo-majna-u-2018-roci

Відповісти
  • lara
13.02.18 14:17

nk  Спасибо за инфу!!!!!!

Відповісти
  • Василиса
13.02.18 14:21

Коллеги, кто из Харькова? Сессия горсовета только 21.02.  Какую ставку применяете в отчете 1% как и было ?

Відповісти