Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


13.02.18
46423 26 Друкувати

Чи можна платити заробітну плату один раз на місяць за заявою працівника?

Заробітна плата виплачується працівникам регулярно у робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а у разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Отже, грaничні строки виплати зарплати - нe пізніше 22 числа за першу половину поточного місяця та не пізніше 7 чиcла наступного місяця - за другу половину.

 У разі, кoли день виплати зарплати збігається з вихідним, святковим aбо неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

 Розмір зарплати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з профспілкою, і не може бути менше оплати за фактично відпрацьований час із розрахунку тарифної ставки (посадового окладу працівника). Тобто розмір авансу повинен складати не менше 50% тарифної ставки (посадового окладу) працівника за цей місяць. При нарахуванні авансу не враховуються надбавки, премії та інші доплати, передбачені законодавством, виплата яких має здійснюватися у строки, установленні для виплати заробітної плати за підсумками місяця.

 КЗпП визначено вимогу щодо мінімальної кількості виплат заробітної плати на місяць (не менше двох), якої роботодавець зобов’язаний дотримуватись при встановленні строків виплати зарплати. Водночас роботодавець має право виплачувати зарплату і більше двох разів (наприклад, один раз на тиждень).

Виплата заробітної плати мінімум двічі на місяць є обов’язком роботодавця, який він повинен виконувати незалежно від згоди працівника отримувати заробітну плату один раз на місяць.

 Встановлення роботодавцем у документах, що регламентують періодичність та строки виплати заробітної плати, умови про виплату зарплати один раз на місяць є неправомірним, адже згідно зі ст. 97 КЗпП власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не мають права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, установлені законодавством.

Навіть за наявності заяв працівників з проханням виплачувати заробітну плату один раз на місяць, виплата зарплати в такий спосіб є порушенням трудового законодавства. Адже в цьому випадку вимогу про виплату не рідше 2 разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, буде порушено.

 Якщо працівник відмовляється від отримання авансу, роботодавець зобов’язаний: розрахувати йому аванс, зняти суму авансу в банку, оприбутковувати в касі підприємства і, якщо працівник не отримав аванс після закінчення трьох робочих днів, скласти відомість депонованих сум та здати неодержану працівником суму авансу в банк, а потім виплатити його разом із сумою заробітної плати за другу половину місяця.

 Якщо заробітна плата на підприємстві перераховується на зарплатні картки, то роботодавець зобов’язаний перераховувати її працівнику, як мінімум, двічі на місяць у дні, встановлені для виплати авансу та заробітної плати, незалежно від бажання працівника.

 Порушенням буде і виплата в аванс усієї суми заробітної плати, що належить працівнику за поточний місяць, оскільки вимогу про виплату не рідше двох разів на місяць через проміжок, що не перевищує 16 календарних днів, буде порушено.

 У випадках порушення встановлених строків виплати заробітної плати роботодавець зобов’язаний компенсувати працівникам втрати частини заробітної плати відповідно до Закону "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".

 За порушення встановлених строків виплати зарплати та інших виплат, передбачених законодавством про працю, працівникам бiльш нiж за один місяць та виплату їx не в повному обсязі, ст. 265 КзПП передбачені штрафи у трикратному розмірі мінімальної зaрплати, встановленої законом на мoмент виявлення порушення.

 Штрафи за порушення законодавства про працю накладаються центральним органом виконавчої влади, щo реалізує державну політику з питaнь нагляду та контролю за дoдержанням законодавства про працю, у пoрядку, встановленому Кабміном.

Тетяна Цигульська, головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів .

За матеріалами Управління Держпраці у Кіровоградській області

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Ева
13.02.18 07:55

Штраф в трехкратном размере здесь не имеет место быть. Срок выплаты ЗП в такой ситуации НЕ ПРЕВЫШАЕТ 1 месяц. О чем это они?

Відповісти
  • Гоша
13.02.18 08:48

Ева, в статье. 265 КЗОТ написано "... нарушения установленных сроков выплаты заработной платы работникам, других выплат, предусмотренных законодательством о труде, более чем за один месяц, выплата их не в полном объеме — в трехкратном размере минимальной заработной платы, установленной законом на момент выявления нарушения;..." Т.е. если работник получил  зп за второй месяц, то наступает "..более чем за один месяц..."  ответственность.

Відповісти
  • Соня
14.02.18 17:05

Бред сивой кобылы, эта выплата два раза, под прикрытием заботы о людях, трясутся, чтоб им налоги чаще платили. Как уже  это все утомило, не облегчают труд бухгалтера, а думают, как бы еще заморочливей придумать

Відповісти
  • ^^^
13.02.18 09:30

Почему аванс не позднее 22? 7+16 = 23
И чем выплата 1 раз в месяц ухудшает условия? Ну в чем прикол рвать эти копейки на 2 части? Ведь от выплаты аванса сотрудник не получает больше, он все равно получит свою сумму зарплаты, ни копейкой больше, ни копейкой меньше. Ну почему выплата 2 раза считается благом, когда половина сотрудников просят не платить им аванс и приходится им объяснять что это оказывается благо?

Відповісти
  • **
13.02.18 10:47

^^^,У меня тот же вопрос? Почему 22-го. Вообще если читать дословно, то "через промежуток времени не превышающий 16 дней"  ещё пишут что "между выплатами промежуток не меньше 16 дней" Ключевые слова ЧЕРЕЗ и МЕЖДУ. Если выплатили 7-го, проходит промежуток времени в 16 дней и выплата даже 24-го не должна быть нарушением. Между 7 и 24 ровно 16 дней. По каким законам дни выплаты включаются в отсчёт?????

Відповісти
  • Бух.
13.02.18 09:37

^^^,Это благо не для сотрудников, это благо для бюджета.А люди......

Відповісти
  • Юрка-барон
13.02.18 09:54

Зарплата два раза в месяц - не благо для сотрудника?! Не знаю, какие ваши сотрудники там зарплаты получают, но в нашей больнице, получая аванс до 25 числа, многие сотрудники кладут эти деньги (иногда все) на кредитки, чтобы банк проценты не начислял

Відповісти
  • ^^^
13.02.18 13:18

Юрка-барон, я не в больнице работаю и получаю наверняка больше чем в больницах (не считая врачей, конечно), но кредит себе позволить не могу, это для меня слишком дорого, я столько не зарабатываю, чтобы еще и банки содержать, а у вас наверное все не так плохо, как вы говорите. Нужно уметь планировать бюджет, получив зарплату, отложить на коммуналку, какие-либо срочные расходы, посмотреть что останется, на то и жить, а не лезть в долги, вы же не можете не понимать, что с кредитами у вас денег еще меньше. Если будет не хватать зарплаты, я буду варить ячневую крупу на воде, но за кредитом не пойду. А кредиты не на еду берут, а на хотелки, типа телевизора, но на это можно долго, но насобирать самому, я еще понимаю форс мажор, газовая печка сломалась например или на лечение нужно, но я сомневаюсь, что форс мажор у вас в больнице у всех поголовно.

Відповісти
  • **
13.02.18 11:01

Юрка-барон, значит люди которые постоянно берут и кладут на кредитки не умеют распоряжаться своим бюджетом. Ведь денег больше не становится. Раньше (при СССР) тоже не все много получали. А никаких кредиток не было.  И получающая 70 тогда ещё рублей Ира (условно) жила на них месяц и ещё умудрялась по 5 рублей на сберкнижку откладывать. А Света(условно) вечно до зарплаты по 5 рублей позычала. И так из месяца в месяц. 

Відповісти
  • Андрей
13.02.18 09:58

А если аванс начислен, налоги с аванса в бюджет перечислены, ведомость на выплату сделана, а сотрудник отказывается приходить в кассу и получать эти деньги, то это нарушение или нет?

Відповісти
  • клава
13.02.18 10:51

Андрей, со стороны работодателя-нарушения нет. Получаете деньги в кассу, храните 3 рабочих дня, сотрудник не явился- составляете ведомость депозита и относите назад в банк. выплачиваете по заявлению сотрудника.

Відповісти
  • PPG
13.02.18 19:43

клава, уже 5 рабочих дней

Відповісти
  • бухгалтер
13.02.18 10:11

Я розумію коли ця норма діє в бюджеті -бо там потрібно цілі бух. відділи заняти роботою і табелі їм теж потрібно малювати для контролю бюдж. коштів ,а для чого приватникам де тільки один бухгалтер (як то кажуть три в одному),відпускні і лікарняні нарахую і без табелів,і зарплату теж всі хочуть 1 раз в місяць-тому що немає що ділити, і коли підприємство в селі -де немає ні ощадкаси а про банкомати-це мрія.То вчителі на шкільних автобусах можуть собі позволити з уроків всі їдуть до району до банкоматів 2 рази в місяць,а робітник не може-бо в нього заробіток залежить від виконаноє роботи.

Відповісти
  • 789
13.02.18 10:15

У меня 2 вопроса к статье:
1. Какой по мнению автора максимальный размер выплаты аванса? В законе ограничения по максимуму нет. Тогда почему аванс не может быть 100% зарплаты? Выплата второй части зарплаты, в конце концов, это выплата остатка после аванса - почему он не может быть нулевым? Да, возможны корректировки на неявки во второй половине, это неудобно, но это выбор предприятия, а не нарушение.  
   
2. Минимума в 50% оклада (тарифной ставки) при выплате аванса тоже нет. Есть оплата за фактически отработанное время в первой половине месяца. Баланс времени в первой половине месяца просто может быть меньше, чем во второй, и соответственно аванс меньше 50%. 
 

Відповісти
  • а у нас
13.02.18 11:08

789, з приводу пункту 2 - абсолютно погоджуюся - скажімо, працівник з 3 по 15 лютого був на лікарняному - і не факт, що знову не зіхворіє - а йому аванс потрібно заплатити не менше 50% посадового окладу? З якого дива?! А потім (якщо все робити за правилами) "штампуй" накази про утримання і пояснюй керівникові, що ти не дура, а виконуєш закон (навіть не закон, а чиєсь суб"єктивне роз"ясненя)?

Відповісти
  • ^^^
13.02.18 13:26

а у нас, "не может быть меньше оплаты за фактически отработанное время из расчета тарифной ставки", я думаю, если заплатить за фактически отработанное время с 1 по 15, то есть в вашем случае за 2 рабочих дня, это не будет нарушением, ведь вы оплатили отработанное время, не оплатили не отработанное. Сотрудник вообще может с начала месяца заболеть на месяц, какой тогда ему аванс.

Відповісти
  • Татиана
13.02.18 11:00

для клавы,     не   "ведомость  депозита",  это называется депонированная заработна плата  

Відповісти
  • а у нас
13.02.18 11:16

Інколи так хочеться сказати всім цим "роз"яснювальникам" - а по-працюйте ви хоча б рік на підприємстві, де на 500-600 працівників один бухгалтер по зарплаті, і нарахування зарплати і по-часово, і по ставкам, і з різними нічними-святковими-шкідливостями, і лікарняних по 30-40 за місяць, і відпустки поділені як мінімум двічі, і звільнені-прийняти майже щодня, і не забудьте про себе - і у відпустку на два тижні безперервно сходити, а потім ще 10 днів якось....
 

Відповісти
  • КЛМ
13.02.18 11:55

А я считаю,что выплата зарплаты 2 раза в месяц должна касаться госпредпрятий,а для частных-лишь контроль за своевременной выплатой.А то получается: по документам-2 раза в месяц,а фактически-один.Правда не на крупных преприятиях,а мелких.

Відповісти
  • oksa
13.02.18 12:24

а у нас все налом без банка (магазины) аванс 15-го и 31(30-го) зарплата.. налоги проплачиваем  до середины следующего месяца шеф наличку дает когда как...и вроде как переплата по налогам получаеться(( только насколько это правильно???

Відповісти
  • 123
13.02.18 13:06

на виробництві народ уже 30 числа ходить за зарплатою-ніхто не жде до 7 числа. 

Відповісти
  • ^^^
13.02.18 13:27

123, это смотря какое производство, на больших предприятиях 30 никто зарплату не получает.

Відповісти
  • 5252
13.02.18 13:25

Мигрень бухгалтеров, я выплачиваю два раза в месяц-очень удобно-7-9 января и 23-25 января-месяц закрыт- и голова не болит

Відповісти
  • ***
13.02.18 14:09

 А после 25-го бол-ный, прогул, отпуск,  При реальном учете даже на среднем предприятии  (100-150 чел)  это не подходит

Відповісти
  • 5252
13.02.18 15:33

***,если закрываем месяц 25го числа, что это проблема

Відповісти
  • Mad
14.02.18 10:14

Под чем они всё это придумывают ?

Відповісти