Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


12.04.18
129579 34 Друкувати

Аванс та зарплата: в які строки виплачувати

"Вісник. Офіційно про податки"

Строки та періодичність виплати заробітної плати працівникам регулюються ст. 115 КЗпП та ст. 24 Закону про оплату праці.

Конкретні строки виплати заробітної плати мають бути встановлені в одному з таких документів:

  • колективному договорі;
  • нормативному акті роботодавця, погодженому з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а у разі відсутності таких органів — представниками, обраними й уповноваженими трудовим колективом).

При встановлені строків виплати у вищезазначених документах слід дотримуватися того, що заробітну плату виплачують:

  • у робочі дні за графіком роботи підприємства;
  • не менше двох разів на місяць;
  • через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів;
  • не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Для встановлення строків виплати заробітної плати місяць необхідно розділити на дві частини. Першою половиною місяця вважається 15 календарних днів. Отже, заробітна плата за першу половину місяця (аванс) має виплачуватися в період з 16 по 22 число кожного місяця, а за другу — з 1 по 7 число наступного місяця.

При цьому у колективному договорі має бути зазначена конкретна дата виплати заробітної плати, наприклад за першу половину місяця — 16 число місяця, а за другу — 1 число наступного місяця.

Довідково: У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

Слід звернути увагу, що дотримання проміжку між виплатами заробітної плати не більше 16 календарних днів не є обов’язковим, важливо, аби такий проміжок був дотриманий при встановленні строків у колективному договорі (нормативному акті роботодавця).

Наприклад, у колективному договорі встановлено строк виплати заробітної плати за першу половину поточного місяця (авансу) — 16 число, а за другу (кінцевий розрахунок місячної заробітної плати) — 1 число наступного місяця. Тому заробітну плату за першу половину квітня 2018 р. необхідно виплати 16.04.2018 р., а заробітну плату за другу половину квітня 2018 р. — не пізніше 27.04.2018 р. (за графіком роботи підприємства 01.05.2018 р. — вихідний день, тому заробітна плата вплачується напередодні). При цьому виплата заробітної плати за першу половину травня 2018 р. проводиться в термін, установлений у колективному договору, а саме 16 травня.

ВАЖЛИВО! Виплата заробітної плати раніше строків, зазначених в колективному договорі, не вважається порушенням.

Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається також колективним договором (або нормативним актом роботодавця, погодженим з профспілкою) і не може бути менше оплати за фактично відпрацьований час із розрахунку тарифної ставки (посадового окладу працівника). Тобто розмір авансу має становити не менше 50 % тарифної ставки (посадового окладу) працівника за цей місяць. Ця норма повинна виконуватися як для працівників з почасовою формою оплати праці, так і для працівників з відрядною оплатою праці. При цьому для відрядників розмір авансу має розраховуватися в сумі оплати за фактичний обсяг виробленої продукції (робіт, послуг) виходячи з відрядних розцінок.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Сомневающийся
12.04.18 01:41

у ФОПа нет: коллективного договора; выборного органа первичной профсоюзной организации или другого уполномоченным на представительство трудовым коллективом органатрудового коллектива

Відповісти
  • Марина
12.04.18 09:04

Сомневающийся, строки выплаты зарплаты нужно указывать в трудовом договоре.

Відповісти
  • Буржуй
12.04.18 07:25

Сомневающийся, согласен. Все что должен сделать ФОП это-заключить трудовой договор, подать уведомление в налоговую о приеме на работу, платить з/п 2 раза в месяц и индексировать ее по необходимости. Все остальное -фантазии "Держпраци". Но как сказал инспектор- "Не могу понять этих Фопов -неужели сложно заполнять каждый день табель и написать штатное и коллективный договор.? Этож много времени не займет. А то потом ходят , жалуются." Единственное , они признают , что ФОП не должностное лицо и штрафовать его по КУоАП сложно.

Відповісти
  • Фопиева кислота
12.04.18 08:22

ФОП должен издать распоряжение о сроках выплаты зарплаты, и платить не после гуляний в ночном клубе, в 5 утра. А если нет табеля, за что платит ФОП? За бодяжение алко?

Відповісти
  • *
12.04.18 08:53

Фопиева кислота, это личное дело ФОПа. Платит за вдохновение. Пережитки совка никак не уберут из законодательства. Весь цивилизованный мир уже работает на дистанции, и за табеля никого не штрафуют. 

Відповісти
  • Ю
12.04.18 10:29

*, вот, вот. Работодатель должен платить за результат работы по сути, а не за попочасы, поэтому какой табель и кому, кроме держпраци он нужен?

Відповісти
  • Держ и карман
12.04.18 15:07

Ю,раб должен знать систему оплаты, за часы, дни, объемы продаж... или за постель...

Відповісти
  • *
12.04.18 17:57

Держ и карман, если двое обоюдно согласны на схему оплаты, то они с этим соглашаются в договоре. Хотят табелировать, пусть табелируют, если пропишут в договоре почасовку. Но разве табель единственно возможный вариант подтверждения отработанных часов? Может, электронной проходной будет достаточно? Это как вариант. Зачем совковая макулатура нужна, да еще и под штрафы?

Відповісти
  • аРко
12.04.18 08:23

Много ерунды  понаписывали, писаки.

Відповісти
  • охохо
12.04.18 09:04

аРко,им же надо оправдать такую огромную армию бумагомарателей, которые и гривны не заработали

Відповісти
  • Неслучайно
12.04.18 09:01

Якось незрозуміло "Размер заработной платы за первую половину месяца определяется также коллективным договором (нормативным актом работодателя, согласованным с профсоюзом) и не может быть меньше оплаты за фактически отработанное время из расчета тарифной ставки (должностного оклада работника). То есть размер аванса должен составлять не менее 50% тарифной ставки (должностного оклада) работника за этот месяц." А якщо в першій половині місяця робочих днів менше ніж у другій, то нарахується менше ніж 50%. Перше речення - погоджуюсь, а друге речення - чорті що .......

Відповісти
  • бух_зп
12.04.18 10:04

Неслучайно,  согласна. Также всегда цепляюсь за этот вопрос.  При авансе в этом месяце получается, что он будет за 9 р.д., а зарплата - за 11р.д. Так, вроде бы и выполняем условие фактически отработанного времени, но вдруг нарушаем требование 50%.. Кто сталкивался - это повод для раздумий или не париться и считать, как есть?

Відповісти
  • Мирра
12.04.18 10:09

"Например, в коллективном договоре установлен срок выплаты заработной платы за первую половину текущего месяца (аванса) - 16 число, а за вторую (окончательный расчет месячной заработной платы) - 1 число следующего месяца. Поэтому заработную плату за первую половину апреля 2018 г. необходимо выплатить 16.04.2018 г., а заработную плату за вторую половину апреля 2018 года - не позднее 27.04.2018 г. (по графику работы предприятия 01.05.2018 г. - выходной день...." - а что 30.04 -выходной??!!

Відповісти
  • ***
12.04.18 15:10

Мирра,выплатила зарплату 27.04, а сотрудник (не дай Бог) умер 29.04 ???!!  Брееед!

Відповісти
  • ^^^
12.04.18 10:43

Мирра, рабочий день с 30.04 переносится на 05.06.

Відповісти
  • мирра
12.04.18 11:27

^^^,  Спасибо!
Как они задолбали со своими переносами 

Відповісти
  • Юрий
12.04.18 12:42

мирра, Вас ничто не обязывает переносить дни. В данном случае это всего лишь рекомендация

Відповісти
  • Лора
12.04.18 14:02

Юрий, оно то да, но нет) банки всегда работают  в соответствии с рекомендациями о переносах рабочих дней, поэтому, даже имея огромное желание выплатить зп 30/04 - фактически осуществить это не возможно

Відповісти
  • Че
12.04.18 15:09

Лора,банки на мыло- за неисполнение Закона.

Відповісти
  • ^^^
12.04.18 12:20

мирра, не за что, кстати на 05.05, а не на 05.06, ошиблась.

Відповісти
  • Наталія
12.04.18 10:36

Згідна з Неслучайно та бух_зп ,що за першу половину місяця не може бути нараховано менше ніж 50 %.Де це написано в якому Законі?Чітко є,що зарплата за 1-у половину місяця не може бути меншою за фактично відпрацьований час, а фактично відпрацьований час в деяких місяцях може бути меншим,ніж половина місячної норми.Тому і платити можна менше за 50 %.Все інше видумки різних консультантів.

Відповісти
  • клава
12.04.18 10:45

А если работник не работал ( был в отпуске, на с\сч и т.д.) какие 50%?

Відповісти
  • Светлана
12.04.18 11:14

клава,еще есть нюанс- в случае не отработанной первой половины месяца,аванс выплачиваем за фактически отработонное время, что прописано в колдоговоре и т.д.

Відповісти
  • клава
12.04.18 12:32

Светлана,  цитата: "То есть размер аванса должен составлять не менее 50% тарифной ставки (должностного оклада) работника за этот месяц." однозначно указано. Или читаем по-разному?

Відповісти
  • Светлана
12.04.18 14:23

клава,"Заробітну плату за першу половину місяця виплачувати в розмірі 50% посадового окладу(тарифної ставки) працівника. Якщо працівник у першій половині місяця відпрацював не всі робочі дні(години), суму заробітної плати визначати за фактично відпрацьований час."

Відповісти
  • клава
12.04.18 15:22

Светлана, извините, но этой цитаты я в тексте не нашла.

Відповісти
  • бух_зп
12.04.18 13:25

клава, это прекрасно)))... а если работнику выплатили отпуск в предыдущем месяце, или он на больничном , и больничный будет считаться из расчета мин.зп... или вообще отпуск за свой счет или просто загулял?.. А мы такие  - "нет, держи свои 50% оклада, потом сочтемся при расчете зп"... и будем бегать за ним, просить деньги вернуть в кассу... это если он еще не уволится вдруг в той же середине месяца..


Відповісти
  • клава
12.04.18 14:03

бух_зп,  вот и я о том же. Они путают (или пукают), а нам голову ломать "И что они хотели этим сказать?
"

Відповісти
  • оптимист
12.04.18 13:45

для клава сейчас не существует понятие аванс.

Відповісти
  • клава
12.04.18 14:01

оптимист, это не для меня, я слово "аванс" не применяю, а в платежках пишу "З-та за первую половину месяца".  Подскажите это тем, кто писал статью.

Відповісти
  • Лола
12.04.18 15:41

Мы юр лицо у нас нет кол договора и трудового, просто есть приказы о приёме и все как быть?

Відповісти
  • МС
13.04.18 19:37

Лола, и кол.договор не обязателен на предприятиях, и трудовые договоры в письменном виде обязательны только в отдельных случаях: "нова редакція ч. 3 ст. 24 КЗпП не встановлює обов’язковість укладання трудового договору як окремого документа з усіма працівниками. Обов’язок щодо укладення письмових трудових договорів у вигляді окремого документа виникає у роботодавця у випадках, закріплених в ч. 1 ст. 24 КЗпП (при організованому наборі працівників, при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я, при укладенні контракту, у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі, при укладенні трудового договору з неповнолітнім, при укладенні трудового договору з фізичною особою-роботодавцем тощо)."

Відповісти
  • normal
04.04.19 11:33

В советское время зарплату выплачивали 5-го числа, а аванс 20-го. Размер аванса составлял 40% от оклада. При таком расчете сумма аванса и зарплаты "на руки" была практически одинаковой.Зачем понадобилось  изобретать велосипед?

Відповісти
  • Виктория
11.12.19 18:52

У меня есть сотрудники, рабочие ,которые категорически не согласн на разбивку зарплата-аванс. Долго думала, что в этом случае делать ,с учетом того-всего-то на предприятии 4 человека, из которых два рабочих. Вспомнила как это делали в советские времена на советском заводе: от каждого брали заявление на согласие или отказ на аванс. Вот и все. Пока не встретила нигде обязаловки в нарушении желания рабочего. Может и не права? Кто знает, буду рада за коммент.

Відповісти